Tyhmä kysymys soinnuista

Olen ruvennut itsekseni harjoittelemaan kitaran soittoo. Soinnut ja sointujen vaihto onnistuu jo melko hyvin, mutta mistä sen tietää miten kauan yhtä sointua soitetaan? Ja näkeekö nuoteista lyödäänkö sointua ylös vai alas? Kitarassani on nytten nylonkielet, mutta haluaisin siihen teräskielet, onko siihen mahdollista vaihtaa ne? Jostain olen kuullut että kaikkiin nylonkielisiin kitaroihin ei saisi teräskieliä laittaa
91243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Nylonkielisiin ei parane mennä metallikieliä laittamaan.

Voimat on kertaluokiltaan erilaisia noissa kielissä ja kaula antaa periksi jostakin kohtaa noiden metallikielien kanssa. Jos ei samantien niin ajan kanssa.

Metallikielisen soittaminen on muutenkin aika erilaista kuin nylonkielisen. Itse en tuollaista nylonkielistä osaa rämistää laisinkaan, kun taas metallikielinen on paljon lähempänä sähkökitaraa.

Äänestä

Ensinnäkin: älä ihmeessä laita metallikieliä nailonkieliseen. Johan ne maksaakin enemmän.
Kun soitat nuoteista niin kyllä sen näkee että kuinka monta tahtia sitä sointua siinä soitetaan. jos et nää, niin niin sitten sun pitää harjoitella korvakuulolta, eli kuuntelet biisiä nauhalta ja sitä kautta opit tajuamaan milloin ne soinnut vaihtuvat.
Mutta aloitappa ihan helpoista kappaleista, eli sellaisista joissa tulee neljä tahtia yhtä sointua, eli lyöt siis aina neljä kertaa per sointu.

Äänestä
  • Mitä semmosia helppoja biisejä tiiät missä tulis neljä tahtia yhtä sointua? Kiitos vastauksista! :)

    Äänestä

  • JzD kirjoitti:

    Mitä semmosia helppoja biisejä tiiät missä tulis neljä tahtia yhtä sointua? Kiitos vastauksista! :)

    Green Day - Boulevard of Broken Dreams

    Sointukerto: E molli, G, D, A molli. Toistetaan E mollista lähtien 4 kertaa, sitten alkaa kertosäe.

    Kertosäe: C, G, D, A molli. 4 ketaa tämäkin C:stä lähtien.

    Soitetaan siten, että 2 alas jokaista ja vaihtuu. Eli E molli 2 alas, vaihtuu, G 2 alas, vaihtuu, D 2 alas, vaihtuu, A molli 2 alas, jne...
    Sama homma kertosäkeessä, C 2 alas, vaihtuu, G 2 alas, vaihtuu, D 2 alas, vaihtuu A molli 2 alas, jne...

    Äänestä

Voi kyllä vaihtaa teräskielet nylonkieliseen kitaraan, mutta kitara saattaa mennä rikki. Ja opettele ensin perussoinnut (A,E,G,Am etc)

Äänestä

Yhtä sointua soitetaan niin kauan kunnes tulee toinen sointu!

Äänestä
  • Voihan sitä taukojakin olla?

    Äänestä

rajattoman ajan. Vaikka ammusta iltaan.

Äänestä

Osta basso

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JzD kirjoitti:

Olen ruvennut itsekseni harjoittelemaan kitaran soittoo. Soinnut ja sointujen vaihto onnistuu jo melko hyvin, mutta mistä sen tietää miten kauan yhtä sointua soitetaan? Ja näkeekö nuoteista lyödäänkö sointua ylös vai alas? Kitarassani on nytten nylonkielet, mutta haluaisin siihen teräskielet, onko siihen mahdollista vaihtaa ne? Jostain olen kuullut että kaikkiin nylonkielisiin kitaroihin ei saisi teräskieliä laittaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu