kilo viikossa veks?
-1000kcal/vrk
näinkö
51125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kannattais kertoo esim kulutusta, jos ei muuta ni pituus ja paino ees ni joku joka vastaa ni voi laskee kulutuksen, ku eihän toi mitään kerro. Joku joka kuluttaa keskimäärin 1600kcal päiväs ilman liikuntaa ni eihän se 1000kcaloril saa ku puol kiloo pois, vähä yli. Mut esim joku joka kuluttaa päiväs 2000kcal ni sehä saa melkei kilon.
No mulla taitaa tuo päivittäinen energiantarve olla ilman liikuntaa joku 2400 kcal. Eli jos joka päivä syön semmosen 1200 kcal, niin palijonkos laihtumista vois tapahtua viikosa?? Siis teoriasa...
Otsikkona oli MIINUS tonni vuorokaudessa... Eli siis 1000 kcal päivävaje. Ja alkuperäiselle: Kyllä, periaatteessa asia menee noin. Älä kuitenkaan pudota energiansaantia ainakaan alle 1200 kcal, ei ole terveellistä.
Teoriassa 1,05 kg. Teoriassa ihmisestä voi kadota rasvaa 150 g päivässä. Raskaasti lihavilla hieman enemmän. Se tekee 1,05kg viikossa. Kilon viikkopudotukseen pääsee 1000 kcal päivävajeella. Eli jos kulutuksesi on 2400 kcal ja liikut vaikka 200 kcal edestä päivittäin, voit syödä 1600 kcal. Näin laihdut sen suositellun maksimin vaarantamatta terveyttäsi.
Kävin viimeviikolla terveystarkastuksessa ja siellä oli myös sellainen jännä laite, joku hekon koostumuksen laskin joka oli samalla puntari.
Sen mukaan olen vähän ylipainoinen (pituutta vain vähän, 161cm), mutta yllätys oli melkoinen, minun pituisen ja luustoisen ihmisen peruskulutus sohvalla maaten olisi vain 1200kcal/pvä. Eli kaikki sen yli lihottaa jos ei harrasta mitään hikiliikuntaa.
Laittoi miettimään, miten ikinä jaksaa laihduttaa nuo reilut 10kg pois jos ei saa terveydenhoitajan mukaan syödä kun max 800kcal/pvä vitamiinipillerit jos haluaa laihtua. Käy kateeksi pitkiä ja suuriluisia :((
On minusta myös osoitus, että netin kalorilaskurit on ihan yläkantissa kaikki, esim energynetin.
Sain silti hyvät ruokaohjeet, ehkä ensi jouluksi olisi tuo liika 10kg pois jos vaan jaksa laihduttaa... :((