Vetoomus

http://www.platinum.ac/eurovision07/

"VETOOMUS
Kaikilla suomalaisilla on vielä tuoreet traumat vuoden 2005 yleisurheilun MM-kisojen avajaisista. Professori Gandalf repi joulupukkinaamarissa voimavirtajohtoja "aikakoneessa". Rednex, Laura Bono ja muut Suomen huippubändit esiintyivät kaatosateessa. Playback-esitykset lähetettiin miljooniin koteihin takakaarteen kakkoskameran mikrofonilla äänitettyinä.

Ettei vuoden 2005 MM-kisojen avajaisten kaltainen fiasko, sekä siitä seurannut kansallinen häpeä toistuisi, vaadimme seuraavia toimenpiteitä:

Ammattilaiset asialle: Suomessa on kymmeniä kansainvälisesti tunnustettuja viihdealan ammattilaisia, jotka ovat tähän saakka karttaneet Euroviisuja kuin Lordi kasvisruokaa. Suomalaisia kukkahattutätejä ei saa päästää koskemaan tulevien Euroviisujen järjestelyihin. Emma-gaalojen tuottajille, Yleisradion fiilistelijöille, Matti Vanhaselle ja MM-kisojen organisaatiolle porttikielto tapahtumaan.

Tekotaiteellisuus pannaan: Väliaikaesityksiksi ei tarvita Ateenasta kopioituja tanssiesityksiä. Rockilla Lordi toi kisat Suomeen ja rockilla jatketaan! Suomalaisilla ei ole tarvetta kopioida muiden maiden seremonioita, pitäydytään siinä mikä osataan parhaiten.

Nuorta ammattitaitoa: Tunnarit, välianimaatiot ja graafinen ilme parhaille nuorille luoville tekijöille. Ylen grafiikkaosasto ei saa koskea tapahtumaan (oletko nähnyt Ylen ohjelmatunnuksia tai markkinointia?).

Euroviisut Lappiin: Kaikki jotka ovat käyneet betonilähiöiden ja rautateiden ympäröimässä Hartwall Areenassa ovat sitä mieltä että Euroviisut tulee järjestää Lordin kotikulmilla Lapissa. Mikä näyttäisi Euroopassa paremmalta kuin porot parveilemassa viisuhallin parkkipaikalla? Mikäli tilaa Lapista ei löydy (eikä Hjallis hallia pysty rakentamaan) tyytykäämme Hartwall Areenaan.

Lordi ansaitsee kaiken kunnian voitosta. Suomi ei voittanut Euroviisuja, Lordi voitti.

Lisää nimesi vetoomukseen!"

3

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • surkeaa touhua

      MM-kisojen avajaiset oli kieltämättä kansallinen häpeä.

      • niin..

        Yle joutuu säästämään kuitenkin kustannuksissa, ja sen omat työntekijät laitetaan taas asialle..


    • OIKEASSA!!

      Lordi toi euroviisut ensimmäistä kertaa suomeen niin niiden täytyy onnistua kunnolla, eikä mitään fiaskoa. Sitten vaikka kerätään rahaa keräyksillä et saadaan kunnon viisut. Minä ainakin olen valmis maksamaan osani :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      75
      1964
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      54
      1196
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1117
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      183
      1000
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      965
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      952
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      948
    10. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      92
      941
    Aihe