http://www.platinum.ac/eurovision07/
"VETOOMUS
Kaikilla suomalaisilla on vielä tuoreet traumat vuoden 2005 yleisurheilun MM-kisojen avajaisista. Professori Gandalf repi joulupukkinaamarissa voimavirtajohtoja "aikakoneessa". Rednex, Laura Bono ja muut Suomen huippubändit esiintyivät kaatosateessa. Playback-esitykset lähetettiin miljooniin koteihin takakaarteen kakkoskameran mikrofonilla äänitettyinä.
Ettei vuoden 2005 MM-kisojen avajaisten kaltainen fiasko, sekä siitä seurannut kansallinen häpeä toistuisi, vaadimme seuraavia toimenpiteitä:
Ammattilaiset asialle: Suomessa on kymmeniä kansainvälisesti tunnustettuja viihdealan ammattilaisia, jotka ovat tähän saakka karttaneet Euroviisuja kuin Lordi kasvisruokaa. Suomalaisia kukkahattutätejä ei saa päästää koskemaan tulevien Euroviisujen järjestelyihin. Emma-gaalojen tuottajille, Yleisradion fiilistelijöille, Matti Vanhaselle ja MM-kisojen organisaatiolle porttikielto tapahtumaan.
Tekotaiteellisuus pannaan: Väliaikaesityksiksi ei tarvita Ateenasta kopioituja tanssiesityksiä. Rockilla Lordi toi kisat Suomeen ja rockilla jatketaan! Suomalaisilla ei ole tarvetta kopioida muiden maiden seremonioita, pitäydytään siinä mikä osataan parhaiten.
Nuorta ammattitaitoa: Tunnarit, välianimaatiot ja graafinen ilme parhaille nuorille luoville tekijöille. Ylen grafiikkaosasto ei saa koskea tapahtumaan (oletko nähnyt Ylen ohjelmatunnuksia tai markkinointia?).
Euroviisut Lappiin: Kaikki jotka ovat käyneet betonilähiöiden ja rautateiden ympäröimässä Hartwall Areenassa ovat sitä mieltä että Euroviisut tulee järjestää Lordin kotikulmilla Lapissa. Mikä näyttäisi Euroopassa paremmalta kuin porot parveilemassa viisuhallin parkkipaikalla? Mikäli tilaa Lapista ei löydy (eikä Hjallis hallia pysty rakentamaan) tyytykäämme Hartwall Areenaan.
Lordi ansaitsee kaiken kunnian voitosta. Suomi ei voittanut Euroviisuja, Lordi voitti.
Lisää nimesi vetoomukseen!"
Vetoomus
3
422
Vastaukset
- surkeaa touhua
MM-kisojen avajaiset oli kieltämättä kansallinen häpeä.
- niin..
Yle joutuu säästämään kuitenkin kustannuksissa, ja sen omat työntekijät laitetaan taas asialle..
- OIKEASSA!!
Lordi toi euroviisut ensimmäistä kertaa suomeen niin niiden täytyy onnistua kunnolla, eikä mitään fiaskoa. Sitten vaikka kerätään rahaa keräyksillä et saadaan kunnon viisut. Minä ainakin olen valmis maksamaan osani :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent232530Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks1492477Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär541789En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis881431Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina1831149Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa261053Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59823Ei rakennuslupaa
Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?83821viikonloppu lähestyy
ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu11796- 60711