Kevytliikenneväylän valtaajat

Minusta sauvojen käyttö rullaluistelijoilta pitäisi kieltää kevytliikenneväyliltä. He ajavat keskellä tietä ja sauvat osuvat kapeiden väylien reunoille. Yritä siitä sitten fillarilla päästä ohi. Kertokaa mielipiteenne.
6886
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ääntä tai äänimerkkiä saa ihan vapaasti käyttää kohtaamistilanteessa. Luistelen (nykyään yhä harvemmin) ja pyöräilen, eikä vielä koskaan ole tullut ongelmia, kunhan puolin ja toisin kohteliaasti mutta riittävällä volyymillä ilmoitetaan tulosta.

Äänestä
  • Eipä ne äänimerkkejä kuule ku on korvalappustereot korvilla. Vastaantullessankin "kaventavat" viime metreillä, se kai johtuu siitä etteivät nää eteensä ku pitää olla mahdollisimman tummat lasit.

    Äänestä

  • nojapyöräilijä kirjoitti:

    Eipä ne äänimerkkejä kuule ku on korvalappustereot korvilla. Vastaantullessankin "kaventavat" viime metreillä, se kai johtuu siitä etteivät nää eteensä ku pitää olla mahdollisimman tummat lasit.

    Usein mennä viuhkivat ja tukkivat koko väylän.
    Pidän myös koirista mutta en siitä että omistajat
    eivät osaa pitää lemmikeistään huolta. Eli joutuu pudottaa vauhdit n. 10 km/h kun tulee pyörätiellä
    koiran ulkoiluttajia vastaan. Ei ole mitään takeita että koira pysyy siellä raunan puolella, on noita valitettavasti nähty että viime hetkillä
    menee eteen. Fiksuimmat lemmikin omistajat ottavat ystävänsä lähelle ja narun tiukalle eli
    varmistavat asian kun vaara uhkaa.

    Äänestä

  • nojapyöräilijä kirjoitti:

    Eipä ne äänimerkkejä kuule ku on korvalappustereot korvilla. Vastaantullessankin "kaventavat" viime metreillä, se kai johtuu siitä etteivät nää eteensä ku pitää olla mahdollisimman tummat lasit.

    ja vaikka ei olisikaan kuulokkeita korvilla niin aina joutuu hidastamaan koska äänimerkin kuultuaan ne vaan kääntyy hölmästi katsomaan taakse sen sijaan että tekisivät tilaa. On huomattu käytännössä.

    Äänestä

liikuntatoimenjohtaja kuvaa tilannetta näin " Kapeat ja usein heikkokuntoiset maantiet aiheuttavat runsaasti vaaratilanteita. Rullaluistelun tultua muotiin tilanne on vain pahentunut. Osa rullaluistelijoista käyttää vielä sauvoja, jotka alamäessä laitetaan kainaloon (sauvat leviävät automaattisesti ulospäin)). Vauhdit ovat nousseet rajuiksi ja kävelijät ja muut väylän käyttäjät saavat pelätä henkensä edestä."

Äänestä

Totta puhut. Varsinkin sauvojen kanssa liikkuvat rullaluistelijat ovat vaarallisia. Etsekkin olen harkinnut rullaluistimia mutta ilman sauvoja. Mikä mahtaa olla virkavallan mielipide (poliisi) tästä aiheesta. Vastaus soita kelloa ei kelpaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


almost collided kirjoitti:

Minusta sauvojen käyttö rullaluistelijoilta pitäisi kieltää kevytliikenneväyliltä. He ajavat keskellä tietä ja sauvat osuvat kapeiden väylien reunoille. Yritä siitä sitten fillarilla päästä ohi. Kertokaa mielipiteenne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu