Onko kehitysopille oikeitakin todisteita

Epäilevä tuomas

Olen seurannut palstaa silloin tällöin. Olen miettinyt, että onko evoluutioteorialle ja kehitysopille mitään todellisia todisteita, mitä ei ole vielä kumottu. Kreationistien kumoukset ovat viimeaikoina olleet evolutionisteille kiusallisia.

7

466

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kas kun en huomannutkaan

      "Kreationistien kumoukset ovat viimeaikoina olleet evolutionisteille kiusallisia"

      Ai ovat vai? Voisitko minullekin näyttää pari sellaista? Ja muistathan toki että jos täällä joku kretiiniparka linkittää johonkin niin se ei hetkauta evoluutioteoriaa millimetrin puolikkaan vertaa.

      Ai niin, voisitko sinä nyt kertoa mikä on tämä "evolutionisti"? Evoluutioteorian ympärillähän näet ei ole mitään 'ismejä'.

    • auttavat

      Mihin evoluutioteoriaan liittyviin kysymyksiisi ei löydy vastausta lukion oppikirjoista?

    • Kuippis

      "Kreationistien kumoukset ovat viimeaikoina olleet evolutionisteille kiusallisia."

      Ei suinkaan vaan se, että kreationistit yrittävät esittää juttujaan tieteenä ja uskonnollisista syistä sekaantua tieteeseen.

      Tieteet ovat kunnioittaneet uskontoja, mutta sitä samaa kunnioitusta ei kreationistelta löydy toiseen suuntaan.

      • >>Tieteet ovat kunnioittaneet uskontoja, mutta sitä samaa kunnioitusta ei kreationistelta löydy toiseen suuntaan.


      • Kujeje
        illuminatus kirjoitti:

        >>Tieteet ovat kunnioittaneet uskontoja, mutta sitä samaa kunnioitusta ei kreationistelta löydy toiseen suuntaan.

        Uskonnossa ei sinällään ole mitään vikaa. Vika on ihmisissä, jotka väittävät olevansa syvästi uskovaisia ja ymmärtävänsä Raamattua, mutta jotka eivät silti ymmärrä, ettei kaikkea raamatussa ole tarkoitettu otettavaksi kirjaimelliseksi.


      • Kujeje kirjoitti:

        Uskonnossa ei sinällään ole mitään vikaa. Vika on ihmisissä, jotka väittävät olevansa syvästi uskovaisia ja ymmärtävänsä Raamattua, mutta jotka eivät silti ymmärrä, ettei kaikkea raamatussa ole tarkoitettu otettavaksi kirjaimelliseksi.

        Olet turhan kiltti ja ymmärtäväinen uskontoja kohtaan.

        Toki käytännössä ne uskontojen aiheuttamat ongelmat kulminoituvat fundiksiin, mutta ongelman ydin on edelleen siinä, että kulttuurissamme on yhä uskonnoilla liian iso rooli - ja uskonnot tuottavat myös ne fundikset.

        Uskonnot ovat kuin rikkakasveja, jotka pyrkivät levittäytymään kaikkialle, jollei niitä tarmokkaasti torjuta.


    • Kujeje

      Anteeksi etten vastaa kysymykseesi, mutta on ihan pakko kommentoida tätä. Kreationistit kyllä haukkuvat evolutionisteja valehtelijoiksi, mutta eivät ole itse vielä kertaakaan esittäneet tieteellisesti pätevää todistetta siitä, että maailma olisi luotu Raamatussa kerrotulla tavalla. Tieteen kannattajien kuuluisi ainakin periaattessa olla avoimia kritiikille ja valmiita uusimaan näkemyksiään uusien todisteiden edessä, mutta on vähän vaikea uskoa kirjaimellisesti Raamattuun, kun luomisopin puolesta ei löydy mitään todisteita. Kreationistit eivät edes yritä hyväksyä toisten näkemyksiä. Ero piilee nimen omaan siinä, että evolutionistit voivat muuttaa käsityksiään, mutta vaativat ensin todisteita, kreationistit eivät ole valmiita muuttamaan omia käsityksiään edes todisteiden edessä, mutta heillä ei ole myöskään tieteellistä todistetta oman näkemyksensä puolesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1526
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1042
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      947
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      367
      900
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      894
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      92
      793
    7. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      612
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      64
      603
    9. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      558
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      156
      552
    Aihe