Avioliiton suosio laskee Euroopassa
Iltalehti 11.5.2006 9:07
Avioliiton suosio on laskussa kaikkialla Euroopassa. Ranskalaistutkimuksen mukaan avoliitto houkuttaa yhä useampia, vaikka Euroopassa kulttuuriset erot ovat edelleen suuria.
Avioliitto vai avoliitto?
Tutkimuksen mukaan ihmiset muodostavat kiinteitä, pitkäaikaisia parisuhteita keskimäärin yhä myöhäisemmällä iällä. Avioliitto ei myöskään enää ole edellytys yhteen muuttamiselle.
Vaikka avioliitto päättyy eroon entistä useammin, Välimeren maissa sillä on edelleen vahva asema. Esimerkiksi Ruotsissa, Belgiassa ja Suomessa vuonna 2003 solmituista avioliitoista yli puolet tulee tilastojen mukaan päättymään eroon. Italiassa ja Kreikassa näin käy vain joka viidennelle avioparille.
STT
--------------
Kirkkohäiden suosio kääntyi laskuun (HS Julkaistu 29.1 2004 21:35)
Kirkkohäiden suosio on luterilaisen kirkon tilastojen mukaan kääntynyt selvään laskuun.
Kun vuonna 2000 vielä noin 80 prosenttia pareista, joissa ainakin toinen oli kirkon jäsen, aloitti liittonsa papin aamenella, niin kolme vuotta myöhemmin alle 72 paria sadasta vihittiin kirkossa.
Erityisen selvä kirkkohäiden osuuden lasku on ollut Mikkelin ja Lapuan hiippakunnissa. Mikkelissä osuus putosi melkein 14 prosenttiyksikköä eli vuoden 2000 lähes 83 prosentista alle 70:n. Hiippakunta oli 2003 Helsingin (66 pros.) jälkeen laiskin kirkkohäiden viettäjä. Lapuan vastaavat luvut olivat 88,3 ja 78,2 prosenttia.
Yksi selvä syy kirkkohäiden osuuden laskuun on kirkosta eroaminen.
http://www.helsinginsanomat.fi/tuoreet/artikkeli/1101978400518
Avioliitto ei suosiossa
2
398
Vastaukset
- Maa muuttukoon kuu sammukoon
Avioliito on todellakin niin onneton ratkaisu nykyaikana ja aina vain kiehtovammassa maailmaassamme jolloin matkustus on aina vain helpompaa, eli suhteita helpompi luoda jopa moni tekee työnsä matkatöinä jolloin ollaan vaikkapa viikko työmatkalla, siellä jossain ja muka ja vain aina iltaisin kiltisti nukkumaan, eipä lain, vaikka näin kotiin palatessa sanotaankin. Näissä on niin paljon erilaista kuin 30 vuotta vanhoissa liitoissa joilla on mahdollisuus selvitä kunnialla ja silloinhan ei naiset työtä tehneet näin paljon kuin tätänykyä.
Häitä perutaan vuositasolla useita nykyisin, kun onkin jo luotu uusi suhde. En todellakaan suosittele avioliitoa omille lapsillenikaan.- eronnut
avioliitto on vankila ja itse koin olevani pakkotyölaitoksessa 20 vuotta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475365Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612086Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181760Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1381723- 161473
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol301417Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4130081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171097Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771058Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se205905