minkälaiset pohjalliset olisi hyvä korkeakaariselle jalalle, pitäisikö jalan kaaren alla olla enemmän tukea?
Korkeakaarinen jalka
9
1328
Vastaukset
- on hyvät
mutta kalliit. 45 euroo, mutta hintansa väärti.
t:paljon seisova- jos lääkäri 450eur
kun käyt rasitusvaivojen takia "diagnosoimassa" jalat hoidot päälle.
- Jalmuri
... siitä onko ongelmia. Eikös se vähän parempi ole, että on jouset vähän kireemmällä, toisin kuin meillä lättäjaloilla, joilla jousitus on lysähtänyt ja sitä sitten pitää joillakin tilkkeillä yrittää nostaa. Ja komeemman näkönenkin sellanen korkeakaarinen jalka on.
- Parrujalka
Minulla on korkeakaarinen jalkapöytä eikä minulla ole ongelmia kaaren tuen suhteen. Käytän lenkkareiden omia pohjallisia. Jos jotain ongelmia on, niin enemmän siinä että kaikki lenkkarit eivät sovi jalkaan koska nauhat tulevat liian kireällä vaikka niitä ei edes kiristä.
- ttt
Itse juoksen neutraalilla juoksulenkkarilla, koska olen huomannut että muut lenkkarit painaa tosta holvikaaren kohdalta :( ja olen myöskin juossut pohjallisilla mutta en tottunut niihin...Eli suosittelen neutraalia juoksukenkää!:)
ttt kirjoitti:
Itse juoksen neutraalilla juoksulenkkarilla, koska olen huomannut että muut lenkkarit painaa tosta holvikaaren kohdalta :( ja olen myöskin juossut pohjallisilla mutta en tottunut niihin...Eli suosittelen neutraalia juoksukenkää!:)
addidas supernova cushion lenkkarit,
ajattelin hankkia vähän paremmat pohjalliset niihin kuin ne alkuperäiset (kumminkin sellaiset jota löytyy kaupan hyllystä)
mutta pitäisikö niissä pohjallisissa olla enemmän tukea "kaaren" alla? vai vähemmän?- Jalmuri
filosofia kirjoitti:
addidas supernova cushion lenkkarit,
ajattelin hankkia vähän paremmat pohjalliset niihin kuin ne alkuperäiset (kumminkin sellaiset jota löytyy kaupan hyllystä)
mutta pitäisikö niissä pohjallisissa olla enemmän tukea "kaaren" alla? vai vähemmän?Jos ei mitään kipua oo, niin minkä takia niitä kaaria pitäisi kovin tukea? Kun omien lättäjalkojeni kanssa olen lääkärissä ja terapeuteilla kulkenut, olen ymmärtänyt, että ilman selvää tarvetta ei ulkoa tulevaa tukea ruveta suosittelemaan. Sanovat että siinä voivat nuo jalan lihakset laiskistua ja tukipohjallisista on sitten enemmän haittaa kuin hyötytä.
Jalmuri kirjoitti:
Jos ei mitään kipua oo, niin minkä takia niitä kaaria pitäisi kovin tukea? Kun omien lättäjalkojeni kanssa olen lääkärissä ja terapeuteilla kulkenut, olen ymmärtänyt, että ilman selvää tarvetta ei ulkoa tulevaa tukea ruveta suosittelemaan. Sanovat että siinä voivat nuo jalan lihakset laiskistua ja tukipohjallisista on sitten enemmän haittaa kuin hyötytä.
niin varmaan onkin, tosin minulla on hiukan vaivannut akillesjänne (jostain luin että tuo korkeakaarisuus voi sitä aiheuttaa myös)
jos ei olisi ollut mitään ongelmia tuskin olisin edes vaivautunut ottamaan asiasta selvää :D
- neutraalikenkä
heitä lenkkareiden oma pohjallinen roskiin ja hanki teetettävät pohjalliset. Vaihda samalla aina molemmat.
Juoksu alustan vaihtelu ja juoksuaskeleen tekniikka treeni auttaa jalan käyttöön holvin ollessa korkea.
Muuten tulee nilkka- isovarpaan ongelmia ennenpitkää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632112Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51765Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2331250En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71940Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87925Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20842Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?111751Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38688- 19686
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679