silmämeikin pohjustus

Aliisa-Eliisa

Miten onnistuu silmämeikin pohjustus niin, ettei luomväri ole n. neljän tunnin kuluttua ikään kuin kasaantunut luomen uurteisiin?

Näin pohjustan luomeni, teenkö jotain väärin:
*hieman kosteusvoidetta luomille
*meikinpohjustusaine
*luomiväri

pesen kasvot normaalille/sekaiholle tarkoitetulla puhdistusgeelillä ennen tuota.

Olen myös kokeillut pohjustaa näin:
*kosteusvoide
*pohjustusaine
*meikkivoide
*puuteri
*luomiväri

pysyy vielä huonommin.

Mikä neuvoksi?

10

4426

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmepoika Vobin

      ,,,

    • tehnyt

      väärin. Tee näin: luomille ensin silmänympärysvoide, sitten meikkivoidetta, sitten irtopuuteria ja vasta sitten luomiväri. Näin se kestää ilman mitään varsinaisia luomenpohjustusaineita.

      • Aliisa-Eliisa

        Itse asiassa olen kokeillut tuotakin. Pysyi yhtä huonosti.
        Silloin kysyin myös neuvoa keskustelupalstalla, ja neuvottiin kokeilemaan meikinpohjustusvoidetta. Eipä auttanut sekään.


    • kokeilija59

      yksi 100 % kikka on, jonka olen täysin öljyisen ihon omaavana huomannut toimivaksi:

      - luomien ihon on oltava täysin rasvaton pohjana,levitän kosteusvoidetta kaikkialle muualle paitsi en luomelle
      - sen jälkeen TAPUTELLEN silmämeikinpohjustusvoide (esim Lumene) koko silmäluomen alueelle, niin että imeytyy eikä jää jälkiä tai kokkareita
      - luomenpohjustusaineen jälkeen pieni määrä Grimasin Camouflage-sarjan joku peitevoide, ota spaattelilla pieni määrä voidetta ja TAPUTTELE se kauttaaltaan silmäluomelle (älä vedä, vaan taputtele)
      - Grimasin Camouflagen jälkeen Grimasin Fixing powder PAINELEMALLA, TAPUTTELEMALLA kaiken em. päälle. Anna puuterin imeytyä rauhassa ja harjaa sen jälkeen ylimääräinen puuteri pois luomilta. Puuteria saa olla kunnolla, esim vipalla painelemalla
      - tämän jälkeen normaali silmämeikin tekeminen tämän pohjustuksen päälle

      Grimasia saa taikuri- ym liikkeistä ja joiltakin kosmetologeilta ja netistä.

    • parempi

      Jos silmänympärysiho ei ole superkuiva, laita silmänympärysvoide/kosteusvoide VAIN silmän alle, ei siis yläluomelle ollenkaan. Saattaa olla vastoin ammattilaisten neuvoja, mutta kokeillahan aina voi, ja näin minä teen. Ihonlaatu lienee "normaali", sillä en kaipaa hulluna kosteusvoiteita, vaan illalla, meikinpuhdistuksen jälkeen ainoastaan kosteusvoidetta. Aamulla töpöttelen kasvot kuivan ihon kasvovedellä. Sen jälkeen Lumenen luomenpohjustusvoide ohuelti, meikkivoide (ei kuitenkaan luomille enää) puuteri ja poskipunat/varjostukset. Ja sitten silmämeikin kimppuun. Kun luomiväri on sudittu paikalleen, "levitän" sitä vielä kevyesti sormella, sillä tuntuu, että sormesta irtoava pienenpieni rasvaisuus saa puuteriluomivärin tarttumaan vielä paremmin kiinni.
      Juu, ja tästä nyt saa kaikki ammattilaiset niskaan kertomaan kosteusvoiteen suojaavista ym. tarpeellisista ominaisuuksista, mutta mulle tämä tyyli sopii ja kaikkea kannattaa kokeilla.

      • ammattilaisetkin

        saattavat suositella ettei yläluomelle käytetä voidetta.
        Itse käytän niin kevyitä geelejä ettei tule ongelmaa luomivärin kanssa. Yöllä sitten voidemaista, kun ei haittaa vaikka rasvoittuisi.
        Suosittelisin, et laitan puhtaalle luomelle pelkkää (lumenen) SILMÄmeikinpohjustusvoidetta ja sitten paljon irtopuuteria niinkuin osa edellisistäkin. Mulla tää toimii. Käytän esim. Lancomen ja Blascon luomivärejä -riippuu siitäkin toi pysyvyys.
        Helmiäisluomivärit ja voidemaiset ovat sitten asia erikseen -niitä on vaikea saada pysymään, joten kannattaa välttää kohdissa, jossa voivat kasaantua.


    • Ehkä Tämä?

      Olotko ajatellut että onko luomivärisi huono koska jos olet ostanut sen jostain seppälästä niin niihin ei kannata luottaa!!!!!?? Kannattaa ostaa vaikka bhcosmeticsin sivuilta kunnon paletti jos tämä ei auta laita luomivärisi suoraan kuivalle iholle

      • tycfrtuyr

        Hyvän meikinpohjustusvoiteen kanssa voi käyttää huonojakin luomivärejä.

        Mutta aloitus on anyway ikivanha :)


    • toimiikyllä

      kyl sen silmäluomen on oltava rasvaton. itse pyyhin liiat rasvat veks. sit töpötän meikkisienestä hieman meikkivoidetta luomelle ja puuteri päälle. kyllä toimii meikäläisen luomilla eikä tarvi olla ees kalliita luomivärejä. tosin käytän vain puuterimallisia värejä en voidemaisia koska ne ei pysy niin hyvin.

    • älä laita itse luomelle ollenkaan silmänymärysvoidetta, vain kulmaluulle kulmakarvojen alle jos ylös laitat. Pohjustukseksi riittää pelkkä primeri, ei puuteria päälle. Luomivärinhän on tarkoitus "tarttua" siihen. Olen kokeillut monia ja ehdottomasti parhaat ovat Too Faced eye insurance ja Urban Decay primer potion.
      Värittömät versiot näistä, on myös sävytettyjä kuten UDn Sin. Tasoittavat kuitenkin luomen väriä ja huonompilaatuinenkin luomiväri kestää 12h, pisin testausaika. Myös parhaat jos luomet ovat rasvoittuvat.
      Näitä saa esim. Lookfantastic nimisestä englantilaisesta nettikaupausta, ei toim.kuluja. Olen tilannut sieltä kymmeniä kertoja ilman ongelmia. Top lista 1. TF 2. UD 3. Elf 4 Estee Lauder Doublewear. Ero Lumeneen on tosi suuri!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2921
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe