Selviytymiskeinoja??

kikka

ÄÄäh...ensi tiistaina täytyy rakkaasta erota koko kesäksi! En kestä ajatusta että täytyy irroittaa toisesta! Pelkään sitä hetkeä, kun hänen täytyy lähteä. Miten teen tilanteesta helpomman? Onko parempi että hän lähtee minun asunnoltani vai minä hänen? Onko parempi että parkkipaikalta lähdemme eri suuntiin? Miten selviän tilanteesta? Tämä on niin uutta molemmille. Tiedän että monet on erossa pidempään ja suuremmalla välimatkalla, mutta se kun ei nyt lohduta.

Ollaan 4 kk seurusteltu ja oltu viikot aina yhdessä. Maksimissaan erossa 4 päivää. Nyt hän lähtee kesätöihin 700 km päähän. Ehkä kerran tai kaksi ehdimme kesällä näkemään, mutta ei tietoakaan ajankohdasta.
Pelottaa kuinka kestän ikävän, joka raastaa jo nyt, vaikka ehdimme vielä ennen tiistaita olemaan yhdessä.
Mikä neuvoksi...

6

1679

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • diary.-.

      Kunhan ette tee lähdöstä sen vaikeampaa kun se on, lyhyt jäähyiväinen ja sitten heti riento arkisiin puuhiin. Mitä enemmän hommaa sen vähemmän ehtii miettiä. Anna itsellesi myös lupa tuntea ikävää, se on sallittua ja normaalia, siihen ei kuole. Jos kiellät itseäsi tuntemasta ikävää, jäät jauhamaan tunteesi kanssa ja kesä tuntuu entistä pitemmältä. Iloitse siitä että voitte nähdä ja ajattele epävarmaa ajankohtaa yllätyksenä! Sähköposti ja puhelin pelaavat. Eihän hän kuuhun ole lähdössä! Tsemppiä.

    • kikka

      Ei siihen lähtö hetkeen kuollut, mutta itku tuli molemmilta. Hienoa oli nähdä kultanikin herkkää puolta. Ikävä on suuri vaikka erossa ollaan oltu vasta 20 min!!
      Mutta, lähdön tosiaan tulee olla nopea...käy kivuttomammin. Helpompaa on myös se, että ei ole itse se joka sulkee oven vaan se toinen :)
      Noh, ensimmäistä kertaa toivon että kesä menee todella nopeasti...Se mikä ei tapa, vahvistaa. Rakastamme toisiamme, joten suhteemme ei hemmetti soikoon tälläiseen kaadu!!!!

      • Wolfgang_Von

        Sitä varten kesätöistä saa palkkaa että voi maksaa puhelinlaskuja! :-)


    • -Olivia

      Mulla on sama tilanne, mutta oma rakkaani asuu ulkomailla, Ranskassa. Ollaan seurusteltu kans 4kk, ja poikaystäväni lähdöstä on nyt muutama päivä. Ikävä on ihan kamala, ja ongelma on myös se, ettei mulla oo omaa konetta, ja puhelut on todella kalliita. Koko se aika kun poikaystäväni oli Suomessa, nähtiin melkein joka päivä, ja varsinkin loppuaika oltiin kaiket ajat yhdessä. Nyt tuntuu niin tyhjältä ja yksinäiseltä. Mitähän tekisin, etten jatkuvasti ikävöis ja epäröis, että mitä jos poikaystäväni ei jossain vaiheessa haluakaan enää jatkaa tätä kaukosuhdetta, vaikka vakuutimme toisillemme, että suhteemme ei tähän kaadu?

      • kikka

        Todennäköisesti poikaystävälläsi on samat pelot kuin sinulla...eli pelkää että sinä et halua jatkaa. Jos et voi soittaa usein, lähetä vaikka kullalle suomesta kirje tai kortti. Ilahduttaa varmasti.Yhdessä siitä kaukosuhteesta selviätte. Ja lentokoneella pääsee Ranskaan ja Suomeen...molempien kalenterista tietenkin on sekin kiinni. Ei kuitenkaan kannata hukata toivoa!

        Näin minä ainakin uskon omasta suhteestani. Ollaan yhteydessä kerran tai kaks päivässä skypen ja mesen kautta...puhelinlaskua yritettään välttää mutta ei sekään 0€ jää.
        Ikävä on hirmunen ja tuntuu että aika matelee :( Iltasin tulee haikea olo, kun pitääkin nukahtaa yksin. Haluisin nin halata omaa kultaani...tuntuu epäreilulta kun kuulee vain äänen jostain kaiuttimista :/ Kilometrien määrällä ei ole merkitystä ikävän määrään...kun joka tapuksessa on sen verran kaukana (ei ihan ranskassa asti)ettei kovin usein kalenterit sovi yhteen. Mutta olemme päättäneet että tämä juttu kestää!


    • voivoi..

      Olen jokseenkin samassa tilanteessa. Avovaimoni lähti 200 km päähän töihin kesäksi (3kk). Ollaan seurusteltu 2 vuotta joista yhdessä asumista 1,5 vuotta että joka päivä ollaan oltu tiiviisti lähekkäin. Nyt kuitenkin näemme joka viikonloppu ja viikkosin tekstaamme tai jutellaan illalla mesessä. Ikävä on kuristava. Luotan kyllä avokkiini mutta pelkään etääntyväni hänestä liikaa koska olen tottunut että hän on kuin toinen puoli minusta. Nyt meillä on täysin eri elämät ja kokemukset joten tuo tunne on hävinnyt. Kuitenkin jaksan odottaa toiveikkain mielin tuon 3kk ajan ja ai että jos ja kun suhteemme kestää tämän ajan, saattaa se vain vahvistua.

      Nyt on vain kova huoli etääntymisestä. Jokainen päivä on TUSKAA ja tuntuu, että aamulla herää vain iltaa odottamaan. Tunne on kuristava etenkin kun tietää ettei asialle voi mitään. Viikonloput ovat kuitenkin aivan mahtavia!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5250
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      130
      1691
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      51
      1680
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1619
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1315
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1220
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      22
      1140
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1067
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1028
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      867
    Aihe