Viimeisen viikon aikana on kuulunut uskomattomia määriä murinaa kuinka Lordi on pilannut Suomi-kuvaa maailmalla. Siis minkä Suomi-kuvan? Senkö, että me olemme pieni, kylmä, kallis ja tylsä maa ja vielä tylsempi kansakunta kaukana Euroopan laidalla?
Keski-ikäisenä naisihmisenä voin sanoa, että Hallelujaa, jos tuo kuva varisee pois. Minä, monien muiden mukana, olemme korviamme myöten täynnä tätä valittavien, marisevien (valitettavasti yleensä suureen ikäluokkaan kuuluvien) ihmisten massaa, joka yrittää viimeiseen saakka pitää yllä löpinää heikosta itsetunnosta, vaatimattomuuden hyveestä ja siitä, kuinka kaikki meitä aina sortaa. Minä olen korviani myöten täynnä sortovuosia, talvisotaa ja sotakorvauksia. Enkä todellakaan halveksi veteraaneja, heille kaikki kunnioitus. Kuitenkin on jo aika lopettaa menneissä kauheuksissa vellominen, elää tätä päivää ja mennä rohkeasti eteenpäin. Lordi on vain bändi, mutta toivottavasti antoi yhden kimmokkeen siihen, että asennemuutos alkaa. Ylen Mikael Jugner kuvasi ilokseni suomalaisen kansanluonteen kerrankin toisin: rohkea, riskinottaja, avoin ja itsevarma. (vapaasti siteerattuna). Ja eihän tuossa kuvailussa mitään uutta ole, jos katsoo suomalaisten historiaa pitkälle menneisyyteen. Sieltä löytyy ”sankarillisia”, rohkeita ja itsevarmoja ja terveellä tavalla hulluja ihmisiä pilvin pimein. Mutta tämä kulttuuriperintöhän ei ollut 1800-1900-l salonkikelpoista, joten kehitettiin se poliittisesti korrekti, nyhverö hönttyämään kansallispuvun siistimpi versio päällä koivumetsään tai varastettiin saamelaisilta paloja heidän kulttuuristaan ja käytettiin suomalaisina.
Toivottavasti entistä useampi lähtee rohkeasti näyttämään sen, mistä meidät suomalaiset on tehty. Tämä Seiskaa vastaan tehty adressi ainakin osoittaa, että ihmisillä on rohkeutta nousta vaatimaan oikeutta. Konsensuksen aika meni jo. Tästä on hyvä jatkaa!
Suomi-kuva uuteen uskoon!
9
220
Vastaukset
- Myös tyytyväinen
Olen täysin samaa mieltä.
Yhdessä me ollaan vahvoja, hittoon kaikki noloilijat! Menneisyydestä voidaan ammentaa vahvuutta, ei heikkoutta!
Ollaan kerrankin ylpeitä ja iloisia! - trumpet
yritit tuossa sanoo että vain lordi on hyvää ja muut paskaa- voi pyhä yksinkertaisuus.
Minun mielestä tuollaisen mörköilmiön kannattajat ovat vanhanaikaisia eivätkä elä modernisssa raikkaassa nykyajassa.
Positiivinen suomi-kuva on ollut vuosikymmenien ajan hyvässä nousussa ja suomalaisten itsetunto on ollut jo kauan hyvää luokkaa.
Mainitaan vaikka urheilu: Paavo Nurmi, Lasse Viren,hiihto, mäkihyppy, jääkiekko, Curling, autourheilu- Tommi Mäkinen ja Juha Kankkunen nelinkertaisia MAAILMAn mestareita, formuloissa Mika Häkkinen ja Kimi Räikkönen; kauneus:Armi Kuusela, Anne Pohtamo, elokuva: Benny Harlin, Aki Kaurismäki; klassinen musiikki mm. Esa-Pekka Salonen, Jaakko Ryhänen ym ym ym, teollisuus NOKIA ym ym
lordi ei mitenkään lisää tuota positiivista suomi kuvaa- antaapahan suomelle vain mörkölandia-imagoa
ja alentaa suomalaisten itsetuntoa
Ruotsalaiset olivat fiksumpia- antoivat meidän pitää mörköimagon ja pitävät itsellään kauneus imagon-- sekä musiikki että esiintyjä olivat kauniita.
Toivottavasti euroviisuja ei järjestetä suomessa vaan annetaan nekin rahat sairaidenhoitoon
Tervetuloa nykyaikaan!- hyvin tyytyväinen äiskä
Elän aivan tässä ajassa :) ja seuraan tarkoin maailmanmenoa. En todellakaan kirjoittanut tekstissä, että vain lordi on hyvää ja muut ******, kuten tekstistä voit tarkistaa.
Ei suomalaisuus ole vain joukko urheilijoita, missejä ja korkeakulttuuria eli sitä siloteltua suomalaisuutta - nättiä ja korrektia.
Tämä maa on paljon monitahoisempi ja tämän kansan kulttuuriperintö, meidän juuret ulottuvat tuhansien vuosien päähän - ei vain viimeisen sadan vuoden valikoituihin tapahtumiin.
Sieltä löytyvät meidän vahvuuteme. Jos se joskus ilmenee rohkeutena lähteä maailmalle "mörköbändin" kanssa laulukilpailuun, niin entä sitten.
Miksi siis enää kauhistella ja verrata esim ruotsalaisiin. Se on sitä vanhakantaista piikuvelisyndroomaa, josta on syytä päästä eroon. - trumpet
hyvin tyytyväinen äiskä kirjoitti:
Elän aivan tässä ajassa :) ja seuraan tarkoin maailmanmenoa. En todellakaan kirjoittanut tekstissä, että vain lordi on hyvää ja muut ******, kuten tekstistä voit tarkistaa.
Ei suomalaisuus ole vain joukko urheilijoita, missejä ja korkeakulttuuria eli sitä siloteltua suomalaisuutta - nättiä ja korrektia.
Tämä maa on paljon monitahoisempi ja tämän kansan kulttuuriperintö, meidän juuret ulottuvat tuhansien vuosien päähän - ei vain viimeisen sadan vuoden valikoituihin tapahtumiin.
Sieltä löytyvät meidän vahvuuteme. Jos se joskus ilmenee rohkeutena lähteä maailmalle "mörköbändin" kanssa laulukilpailuun, niin entä sitten.
Miksi siis enää kauhistella ja verrata esim ruotsalaisiin. Se on sitä vanhakantaista piikuvelisyndroomaa, josta on syytä päästä eroon.miksi sitten ei saisi mennä maailmalla omana suomalaisena kulttuurina- monien palstallekirjoittajien mielesta, kun kyseessä on:
-tuohirsukulttuuri
- lökäpöksyverkkari kulttuuri
- uuno turhapuro
-pekka puupää
-seitsemän veljestä jne...
- eukonkantokilpailut jne
mitä me niitä hävetään sitten...
- samoin kristilliset arvomme pohjautuvat satojen vuosien takaa
minulla ei ole pikkuvelisyndroomaa- en ole heille kateellinen, olen iloinen heidän puolestaan - hyvin tyytyväinen äiskä
trumpet kirjoitti:
miksi sitten ei saisi mennä maailmalla omana suomalaisena kulttuurina- monien palstallekirjoittajien mielesta, kun kyseessä on:
-tuohirsukulttuuri
- lökäpöksyverkkari kulttuuri
- uuno turhapuro
-pekka puupää
-seitsemän veljestä jne...
- eukonkantokilpailut jne
mitä me niitä hävetään sitten...
- samoin kristilliset arvomme pohjautuvat satojen vuosien takaa
minulla ei ole pikkuvelisyndroomaa- en ole heille kateellinen, olen iloinen heidän puolestaanMutta sitäkö se suomalaisuus on? Vai onko? :)
- trumpet
hyvin tyytyväinen äiskä kirjoitti:
Mutta sitäkö se suomalaisuus on? Vai onko? :)
siis siloinhan se on osa suomalaisuutta-- ihan omista ideoinneista syntynyttä--- ei ruotsalaisten
pitäiskö ensi vuonna lähettää Rölli-peikko suomea edustamaan? Jatkuis sama linja- oltais 'omaperäisiä' - :) ;)
trumpet kirjoitti:
siis siloinhan se on osa suomalaisuutta-- ihan omista ideoinneista syntynyttä--- ei ruotsalaisten
pitäiskö ensi vuonna lähettää Rölli-peikko suomea edustamaan? Jatkuis sama linja- oltais 'omaperäisiä'just joo, että tämän tason kommentteja.... Siispä aurinkoista viikonloppua :)
- trumpet
:) ;) kirjoitti:
just joo, että tämän tason kommentteja.... Siispä aurinkoista viikonloppua :)
--minun mielestä pitää valita sitä, mikä on kaunista ja rakentavaa ja mikä vahvistaa terveitä elämänarvoja-- nuo minun mainitsemani suomalaisuusilmiötKIN ovat terveempiä kuin monsteri-lordi-ilmiö
joko sinun lapsillais on hankittu monsterinaamiot, jos se noin hyvä ilmiö on
- haluatko heidän sisäisen ja ulkoisen olomuotonsa tulevan monsterien kaltaiseksi, jos haluat niin näytä oikein paljon heille monsterien kuvia ja videoita, mieluimmin juuri ennen nukkumaanmenoa - trumpet
:) ;) kirjoitti:
just joo, että tämän tason kommentteja.... Siispä aurinkoista viikonloppua :)
siis kulttuurissa, vaan se mitä se tuo esille, milä vaikutus sillä on ja mitä arvoja se edustaa
monsteri-rock ilmiökin on tosin matkittu ulkomailta- eikä ole mielestäni positiivinen ilmiö--
no katsotaan- hedelmistään puu tunnetaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216720Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235387- 1152548
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152019Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361751Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111978- 59944
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28850Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43848