Onko tämä tänään nähty esitys sellaista, mitä voit varauksetta suositella omille lapsellesi? Mielellään asiallisia perusteluita. Älä kirjoita mitään, jos osaat pelkästään alatyylin.
Kysymys murrosikäisten
lasten vanhemmille
11455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Minä en ole koskaan suositellut tai tuputtanut lapsille mitään. Luotan heidän omaan järkeensä ja arviointikykyynsä. Molemmat kuuntelevat Lordia ja tiedostavat sen olevan pelkkää show'ta.
Luulisin muuten, että jos lähtisin suosittelemaan jotakin asiaa, se leimattaisiin heti "kalkkisjutuksi" eikä se kiinnostaisi pätkääkään.
No murrosikäisillehän tuollainen ei ole mitään.. ei ainakaan painajaisia aiheuttavaa [ehkä herkimmille, mutta eiköhän vanhemmat oman jälkikasvunsa tunne].. mutta sitä pienemmille tuskin antaisin lupaa katsoa ainakaan noita esityksiä/musiikkivideoita televisiosta. Kyllä itselläkin nousi karvat pystyyn niiden esityksen aikana mielipuolisen kuuloisten alkusoitantojen/välimusiikkien aikana..
vähän lisää... Millaista elämä oli, kun sinä olit nuori? Hyväksyttiinkö Dingo osaksi elämääsi? (voin kertoa, että minulla ei meinattu). Jokaisella sukupolvella on oma juttunsa. Nyt se on Lordi, eikä "kalkkisten" (aikuisten) kannata ottaa stressiä asiasta.
Mennäänpä taaksepäin: Nuorison turmeluksen airueina on aina nähty musiikki, jota lapset kuuntelevat. Mennäänpä taaksepäin: rap->punk->rockabilly->rock'n'roll->jazz---> lista on loputon. Aikansa supertähti W.A Mozart oli myös nutturatätien hampaissa (väitettyjen;) elostelevien elämäntapojensa ja kamalan pobyläärimusiikkinsa kanssa.... Niinpä niin... :)
Esitys houkuttelee lähinnä työväenluokkataustaista nuorisoa.
todellakin sitä mieltä? Hmm... Usko sinä vain niin. Minä tiedän, ettei taustalla ole mitään merkitystä.
Itselläni on kaksi fiksua, omilla aivoillaan ajattelevaa lasta... tämänpäivän nuoria. Ei ole onneksi tullut mieleenikään että pitäisi kieltää heiltä tämä upea fanittamis-tunnelma, jonka voitto on tuonut tullessaan...enkä ole siihen mitään syytäkään keksinyt. Omat nuoreni ainakin ymmärtävät varsin hyvin että lavaesitykset ovat showta joka kuuluu bändin imagoon ja he ovat itse asiassa kuunnelleet Lordia jo paljon ennen tätä upeaa voittoa. Eli ainakin heidän kohdallaan kyse on lienee enemmän musiikista kuin showsta, vaikka upea lavaesityskin kuuluu tietysti asiaan.
No... varmaan ymmärsitkin vastauksesta, että myös äiti tästä perheestä "diggaa" Lordia vaikka onkin ihan tavallinen aikuinen nainen.
Kysymys on siis lienee siitä, millaisin elämän arvoin lapset / nuoret on kasvatettu. Jos lapsi on saanut asiallisen kasvatuksen, niin hän kyllä ymmärtää shown ja saatananpalvonnan välisen eron.
Nutturapäät, besserwisserit ym. muut tiukkikset jakavat auliisti ohjeita eri elämänalueille kun pelkäävät kulttuurin rappiota. O Tempora O mores, taivastelivat 'nykyajan' ja nuorison rappiota jo aikaisemmmatkin "viisaat"...
Eli lepo vaan. Se_on_viihdettä.
Huonoa viihde on ajanhukkaa.
Jos ei parempaan pysty, niin vois pysyä siellä autotallissa.
Jos et viihtynyt, niin sulla on iso työmaa heristellä so-so moraalisormea puolelle Euroopalle, joka viihtyi 'väärän esityksen' parissa....;)
Ehdotan, että pysyttelet siellä peräkammarissa kauhistelemassa. Mutta varo sängyn alla olevia mörköjä ja jätä valot päälle.. PÖÖÖ :)
Myöskin näkivät! Jopa TV3 tulee pahempaa ohjelmaa monstereineen pokemoneineen. Lordista pitävät lapsetkin, koska ymmärtävät että se on vaan hubaa!