Mitenkähän vuorottelevapaan sijaiset saatas tosiaan työttömistä. Nyt mennään päiväksi kortistoon, että laki täyttyy. Tiedän monta tapausta, että näin toimitaan.
Ja työnantajat käyttää sitä häikäilemättömästi hyväkseen.
Se pitäs tosiaan olla pitkäaikaityöttömiä varten.
Vuorotteluvapaa
7
656
Vastaukset
- varmaan laissa
tai asetuksessa, että pitää olla työttömänä työnhakijana. Työttömyyden kestosta ei sanota mitään. Mutta kyllä se tosiaan taitaa olla niin että niillä vuorotteluvapailla pedataan paikkoja sukulaisille ja tuttaville, ylioppilaille sun muille opiskelurahoja tienaaville. Sitten tuleehan se halvemmaksi palkata joku vasta-alkaja kuin pitemmän työkokemuksen omaava, menee muuten vielä sijaisen palkka suuremmaksi kuin vapaalla olevan. Nytkin oli keväällä yksi kaupungin vuorotteluvapaapaikka mitä mä vähän ihmettelin. Se oli nimittäin alkamassa vasta syksyllä, taisi olla syyskuun puolella, mutta sijaista haettiin jo maaliskuussa. Mä vähän ihmettelen, että miten kukaan voi tietää maaliskuussa olevansa syyskuussa sen työn alkaessa työtön, ellei sitten ole jo jossain kaupungin paikassa mikä on päättymässä päivää ennen tuon sijaisuuden alkamista ja ehtii sen yhden päivän olla työttömänä. Tämä on tätä entistä ns. tukipaikkojen kierrättämistä samoilla ihmisillä, paikasta toiseen. No, miksi ne paikat yleensä sitten pitää sinne kortiston ilmoille laittaa, tulee vaan muut katkeriksi. Pitäisvät ne sitten siellä tiskin alla ja jakaisivat niille suosikeilleen. Ja loppujen lopuksi jos toi homma pelais ns. reilummin, niin mitäs sitte, tuskin niistä vuorotteluvapaapaikoistakaan monesta mitään vakituista paikkaa tulee. Mutta tolleen kierrättämällä saattaa vaikka tullakin. Mutta on se kuitenkin niin väärin, mutta toisaalta eihän kukaan voi määrätä ketä yritys/kunta palkkaa. Ja nyt keväällä niitä paikkoja näytti olevan aika paljon silläkin alalla mitä mä haen, ja just kesän mittaisia: herää kyllä epäily just siitä että halutaan tytär, serkun poika, vaimon veli tms. töihin kesäksi, ja itse pitää pitempi kesäloma. Tienaaks siitä muuten paremmin, kun ajattelee palkka lomarahat vuorotteluvapaakorvaukset - niin tuleeks se kannattavaksin.
- se kannattaaa
Voi olla koko kesän palkallisella lomalla, muutenhan pitäs ottaa palkatonta vapaata. Vitsi kun onkin mukavaa ja tulee hyvä mieli kun joku työtön saa sitten olla edes vähän aikaa töissä.
- pitkäaikaistyötön
No itse asiassa se on ollut muutaman vuoden niin, että vuorotteluvapan sijaiseksi on ensisijaisesti palkattava pitkäaikaistyötön tai vatavalmistunut. Mutta kun se ei ole pakko, niin tuo on yhtä tyhjän kanssa. Tiedän ihmisen joka on ollut kuusi vuotta putkeen samassa paikassa, ensin tuella ja sitten eri vuorotteluvapaan sijaisena. Kyseessä on valtion virasto, mikäs muukaan, ja sellainen joka on hyvin lähellä työttömien asioita,
- no, mä
pitkäaikaistyötön kirjoitti:
No itse asiassa se on ollut muutaman vuoden niin, että vuorotteluvapan sijaiseksi on ensisijaisesti palkattava pitkäaikaistyötön tai vatavalmistunut. Mutta kun se ei ole pakko, niin tuo on yhtä tyhjän kanssa. Tiedän ihmisen joka on ollut kuusi vuotta putkeen samassa paikassa, ensin tuella ja sitten eri vuorotteluvapaan sijaisena. Kyseessä on valtion virasto, mikäs muukaan, ja sellainen joka on hyvin lähellä työttömien asioita,
olin syksyllä haastattelussa ja siinä tuli esiin että kohta aukeaa vuorotteluvapaapaikka ja siihen kuulemma riitti päivänkin työttömyys. Että ei se tieto sitten vissiin pidäkään paikkaansa. No, mä kyllä sain parin kuukauden määräaikaisuuden mutta se vv meni jolleen muulle. Ja viittiskö tässä viel kertoa sen, että se ämmä kyllä teki mulle sellaiset vittuilut, haha, mutta vittuilinpa vähän takaisin. Just joo, eräille se palkka maksetaan pelkästä läsnäolosta!
- ettei pakko
no, mä kirjoitti:
olin syksyllä haastattelussa ja siinä tuli esiin että kohta aukeaa vuorotteluvapaapaikka ja siihen kuulemma riitti päivänkin työttömyys. Että ei se tieto sitten vissiin pidäkään paikkaansa. No, mä kyllä sain parin kuukauden määräaikaisuuden mutta se vv meni jolleen muulle. Ja viittiskö tässä viel kertoa sen, että se ämmä kyllä teki mulle sellaiset vittuilut, haha, mutta vittuilinpa vähän takaisin. Just joo, eräille se palkka maksetaan pelkästä läsnäolosta!
Kirjoitinkin, että ensisijaisesti pitkäaikaistyötön tai vastavalmistunut, mutta se päivä riittää yhä. Työnantaja sanoo vaan, ettei sopivaa löytynyt. Osa-aikalisään tuli 5 kuukauden sääntö ja se on hyvä, voisi tulla vuorotteluvapaaseenkin. Jos ei löydy, jättäkööt vapaansa pitämättä.
Vähän samankaltainen juttu ovat nämä etukäteen sovitut työpaikka siirrot joista tehdään avoin työpaikkailmoitus työkkäriin.
Eihän niihin ketään pääse, mutta ovat näkyvillä ja harhauttavat niitä, jotka eivät hoksaa, että on aivan turha hakea.- insinööri
Laiskistuttavat vielä muutkin työpaikalla.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1537502Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305179Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y422669- 2612268
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812208Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672068Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5662037Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.541073Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911067Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.651034