Mitenkähän vuorottelevapaan sijaiset saatas tosiaan työttömistä. Nyt mennään päiväksi kortistoon, että laki täyttyy. Tiedän monta tapausta, että näin toimitaan.
Ja työnantajat käyttää sitä häikäilemättömästi hyväkseen.
Se pitäs tosiaan olla pitkäaikaityöttömiä varten.
Vuorotteluvapaa
7
658
Vastaukset
- varmaan laissa
tai asetuksessa, että pitää olla työttömänä työnhakijana. Työttömyyden kestosta ei sanota mitään. Mutta kyllä se tosiaan taitaa olla niin että niillä vuorotteluvapailla pedataan paikkoja sukulaisille ja tuttaville, ylioppilaille sun muille opiskelurahoja tienaaville. Sitten tuleehan se halvemmaksi palkata joku vasta-alkaja kuin pitemmän työkokemuksen omaava, menee muuten vielä sijaisen palkka suuremmaksi kuin vapaalla olevan. Nytkin oli keväällä yksi kaupungin vuorotteluvapaapaikka mitä mä vähän ihmettelin. Se oli nimittäin alkamassa vasta syksyllä, taisi olla syyskuun puolella, mutta sijaista haettiin jo maaliskuussa. Mä vähän ihmettelen, että miten kukaan voi tietää maaliskuussa olevansa syyskuussa sen työn alkaessa työtön, ellei sitten ole jo jossain kaupungin paikassa mikä on päättymässä päivää ennen tuon sijaisuuden alkamista ja ehtii sen yhden päivän olla työttömänä. Tämä on tätä entistä ns. tukipaikkojen kierrättämistä samoilla ihmisillä, paikasta toiseen. No, miksi ne paikat yleensä sitten pitää sinne kortiston ilmoille laittaa, tulee vaan muut katkeriksi. Pitäisvät ne sitten siellä tiskin alla ja jakaisivat niille suosikeilleen. Ja loppujen lopuksi jos toi homma pelais ns. reilummin, niin mitäs sitte, tuskin niistä vuorotteluvapaapaikoistakaan monesta mitään vakituista paikkaa tulee. Mutta tolleen kierrättämällä saattaa vaikka tullakin. Mutta on se kuitenkin niin väärin, mutta toisaalta eihän kukaan voi määrätä ketä yritys/kunta palkkaa. Ja nyt keväällä niitä paikkoja näytti olevan aika paljon silläkin alalla mitä mä haen, ja just kesän mittaisia: herää kyllä epäily just siitä että halutaan tytär, serkun poika, vaimon veli tms. töihin kesäksi, ja itse pitää pitempi kesäloma. Tienaaks siitä muuten paremmin, kun ajattelee palkka lomarahat vuorotteluvapaakorvaukset - niin tuleeks se kannattavaksin.
- se kannattaaa
Voi olla koko kesän palkallisella lomalla, muutenhan pitäs ottaa palkatonta vapaata. Vitsi kun onkin mukavaa ja tulee hyvä mieli kun joku työtön saa sitten olla edes vähän aikaa töissä.
- pitkäaikaistyötön
No itse asiassa se on ollut muutaman vuoden niin, että vuorotteluvapan sijaiseksi on ensisijaisesti palkattava pitkäaikaistyötön tai vatavalmistunut. Mutta kun se ei ole pakko, niin tuo on yhtä tyhjän kanssa. Tiedän ihmisen joka on ollut kuusi vuotta putkeen samassa paikassa, ensin tuella ja sitten eri vuorotteluvapaan sijaisena. Kyseessä on valtion virasto, mikäs muukaan, ja sellainen joka on hyvin lähellä työttömien asioita,
- no, mä
pitkäaikaistyötön kirjoitti:
No itse asiassa se on ollut muutaman vuoden niin, että vuorotteluvapan sijaiseksi on ensisijaisesti palkattava pitkäaikaistyötön tai vatavalmistunut. Mutta kun se ei ole pakko, niin tuo on yhtä tyhjän kanssa. Tiedän ihmisen joka on ollut kuusi vuotta putkeen samassa paikassa, ensin tuella ja sitten eri vuorotteluvapaan sijaisena. Kyseessä on valtion virasto, mikäs muukaan, ja sellainen joka on hyvin lähellä työttömien asioita,
olin syksyllä haastattelussa ja siinä tuli esiin että kohta aukeaa vuorotteluvapaapaikka ja siihen kuulemma riitti päivänkin työttömyys. Että ei se tieto sitten vissiin pidäkään paikkaansa. No, mä kyllä sain parin kuukauden määräaikaisuuden mutta se vv meni jolleen muulle. Ja viittiskö tässä viel kertoa sen, että se ämmä kyllä teki mulle sellaiset vittuilut, haha, mutta vittuilinpa vähän takaisin. Just joo, eräille se palkka maksetaan pelkästä läsnäolosta!
- ettei pakko
no, mä kirjoitti:
olin syksyllä haastattelussa ja siinä tuli esiin että kohta aukeaa vuorotteluvapaapaikka ja siihen kuulemma riitti päivänkin työttömyys. Että ei se tieto sitten vissiin pidäkään paikkaansa. No, mä kyllä sain parin kuukauden määräaikaisuuden mutta se vv meni jolleen muulle. Ja viittiskö tässä viel kertoa sen, että se ämmä kyllä teki mulle sellaiset vittuilut, haha, mutta vittuilinpa vähän takaisin. Just joo, eräille se palkka maksetaan pelkästä läsnäolosta!
Kirjoitinkin, että ensisijaisesti pitkäaikaistyötön tai vastavalmistunut, mutta se päivä riittää yhä. Työnantaja sanoo vaan, ettei sopivaa löytynyt. Osa-aikalisään tuli 5 kuukauden sääntö ja se on hyvä, voisi tulla vuorotteluvapaaseenkin. Jos ei löydy, jättäkööt vapaansa pitämättä.
Vähän samankaltainen juttu ovat nämä etukäteen sovitut työpaikka siirrot joista tehdään avoin työpaikkailmoitus työkkäriin.
Eihän niihin ketään pääse, mutta ovat näkyvillä ja harhauttavat niitä, jotka eivät hoksaa, että on aivan turha hakea.- insinööri
Laiskistuttavat vielä muutkin työpaikalla.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353