Tänään meni totaalisesti hermot pomoni kanssa; 80 % hänen puheestaan on pelkkää itsensä kehumista ja "oman pätevyyden osoittamista": miten hyvä hän on töissä, miten tehokas hän on ollut tai jos ei hän kehu itseään töihin liittyen, niin jostain helvetin urheilu- tai armeijasuorituksista! IKINÄ hän ei kysy miten muilla menee ja jos joskus erehtyy sanomaan, että on itse onnistunut jossain, niin hän kyllä jaksaa muistuttaa kuinka hän itse "teki vielä paremmin". Kieltämättä pomoni on tehnyt paljon töitä ja suon hänelle sen kunnian, mutta rajansa kaikella - Ei tollasta egoistia jaksa kuunnella koko ajan!
egoisti pomo
dasf
41636
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
,,,
esimiesasemaan hakeutuvat juuri narsistit ja muut personallisuushäiriöiset ihmiset.
Itse olen ollut itseään kehuvan egoistin alaisuudessa, joka kehui kuinka hyvin hän on parjännyt tehtävissään ja kuinka häntä on aina kehuttu ja kiitetty. Koskaan kukaan alainen ei saanut häneltä kiitosta.
Enää en ole kyseisessä paikassa, mutta nyt pomona onkin luonnevikainen psykopaatti, eli ojasta allikkoon olen joutunut. Sådant är livet.
99 % pomoista on mt-ongelmaisia, esim. persoonallsuushäiriöisiä tai psykopaatteja. Loppu 1% on suhteilla palkkioviran saaneita nahjuksia.
Ex-lähipomoni oli minäminä-persoonallsuushäiriöinen narsisti-muija. Kehui lakkaamatta itseään, omaisuuttaan, matkojaan ja miestään ja miehensä työasemaa. Myös tietty automerkki tuli koko ajan kehuttua (päätin etten KOSKAAN osta sen merkkistä autoa). Tuo pomo ei saanut itse töitään tehtyä, jakoi ne ilman kuuntelua harvoille alaisilleen jotka näännyttiin taakan alla. Mitään kiitosta ei herunut ahertamisesta, ja pomon töppäilyn vuoksi isohko osa mm. tulospalkkiosta jäi saamatta mikä olisi meille kuulunut.
Kyrsi niin paljon, että otin toiseksi elämäntehtäväkseni panostaa uuden työn hakuun niin täysillä että pääsisin tuosta kusipäästä eroon. Ja pääsin! Kyllä elämä ja työ muuttui laakista, aivan kuin olisin saanut uuden elämän.
Voi teitä. Pomot ottavat aika paljon vastuuta hommassaan. He myös kuuntelevat kaiken paskan ja nurinan ja kokevat kovat paineet vastuussaan ja asioiden järjestelyssä.
Pomot on ihan tavallisia ihmisiä siinä missä muutkin. Oma arvokäsityksenne vaan estää näkemästä heitä inhimillisinä ihmisinä. Eli omassa itsetunnossa vikaa jos pitää kaikki pomot suoralta kädeltä tuomita. Eli asetelma pomo-alainen on teille myrkkyä.
on helppo tie lähteä tuomitsemaan pomot, sen sijaan että katsottaisiin koko työyhteisöä vastuullisena työn jäljestä.