Alle 18 vuotiaan kesätöistä

mitä saa, mitä ei

Olen 17 vuotias tyttö.

Maanantaina olisi tarkoitus aloittaa hautausmaalla kesätyöt. Nyt rupesin miettimään, että mitä töitä minä saan siellä sitten tehdä ja mitä en. Kesätyöntekijöitä on tunnetusti vedätetty sopimuksessa, työnlaadusta, työajoista, palkasta. viime kesänä olin kasvimaalla ja sieltä en saanut sovittua palkkamäärää ennenkuin valitin asiasta.

Miten on esimerkiksi nurmikon leikkuu? turvakengät on kuulemma hankittu minulle jo ruohon leikkuu ja siimaleikkaustöitä varten (jouduin ilmoittamaan etukäteen kengännumeroni). Saako alaikäinen leikata nurmikkoa kesätöissä? ja mitä muita en saa/tai saan tehdä kesätöissä hautausmaalla.

Yritin googlettaa mutta en löytänyt vastausta, hyvä olisi myös jos joku tietäisi ja kertoisi minulle sivuston josta voisi löytyä nämä tiedot. Mutta tähänkin voi vastata yhtä hyvin!

10

4501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saat kyllä
    • Moroh

      Kyllä siimaleikkuria saa käyttää, monet kaupungilla olleet alaikäiset käyttävät ja kai kaupungilla on säännöt tiedossa

      • juuri niin

        16-vuotta on se ikäraja


    • ruohonleikkuria

      ei kai saa alaikäinen ajaa.

    • Vaaralliset laitteet
    • homopaskaxd

      Turpakii pelle XDDD

    • exkausityöntekijä

      Varaudu siihen että hautausmailla käy vanhempaa väkeä joten mikkään kireet napapaidat ei oo soveliaita. Meillä oli myös spagettiolkaintopit kiellettyjä. Nuoret työntekijät ajoivat pelkästään nurmikkoa tavall.työnnettävällä sekä päältäajettavalla, Muita koneita käyttivät kausityöntekijät. Nuorilla teetettiin siivousta vain sosiaalitiloissa ja asiakaswc:ssä satunnaisesti. Kausityöntekijät siivosivat kylmiön, kappelin sekä sosiaalitilat ja asiakaswc:n pääsääntöisesti. Pääsääntöinen työ nuorilla kesätyöntekijöillä oli nurmikonleikkuu ja haravointi.

      Uskaltaisin sinuna luottaa että perehdytetään tehtäviin ja kaik menee muutenki lain kirjaimen mukaan kun onhan kysymyksessä kuitenkin seurakunta ja melko varmasti noudattavat KirVesTes:iä joten palkkakin ihan hyvä työn rasittavuuteen nähden.

      • juustinen

        Aloitus on vuodelta 2006, on tod.näk. valmistunut ja työelämässä nykyään.


      • ehehehhh
        juustinen kirjoitti:

        Aloitus on vuodelta 2006, on tod.näk. valmistunut ja työelämässä nykyään.

        Voihan tuota tietoa tarvita joku muukin...Hautusmaita lienee käytössä edelleen...?


      • juustinen
        ehehehhh kirjoitti:

        Voihan tuota tietoa tarvita joku muukin...Hautusmaita lienee käytössä edelleen...?

        exkausityöntekijä vastasi selvästi aloittajan kysymykseen, aloittaja ei ole enää tyttö jonka tarvitsee miettiä hautausmaan kesätyöjuttuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      51
      5408
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      91
      3311
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      35
      3160
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      147
      2956
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      59
      2316
    6. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      49
      2260
    7. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      70
      1827
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1736
    9. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      92
      1636
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      271
      1473
    Aihe