Lepo vs. vauhti maratonien välissä?

Kertokaa, kuka tietää/omaa kokemuksia, miten tulisi tehdä, kun maratonien välissä on esim. vain viikko tai kaksi aikaa palautumiseen/treeniin/valmistautumiseen. Onko viikon aikana paras vain leväta ja palautella? Vai pitäisiko vetää pari terävää intervallitreeniä? Vai treenata normaalisti?

Kahden viikon aikana kerkiää jo palautella ja valmistautua kunnolla. Miten teette palauttelun ja uuteen maratoniin valmistautumisen?
6864
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

vain. Kisa toimii veekoona ja maxina.

Äänestä

Lauantai: Kevyt lenkki, huoltavaa lihaskuntoa, venyjä, varustehuolto
Sunnuntai: Maraton
Maanantai: Lepo
Tiistai: Tekniikka/Airobia
Keskiviikko: Tekniikka/vauhtikestävyys
Torstai:Tekniikka
Perjantai: Lepo
Luantai: lenkki, lihaskunto, venyjä, Varustehuolto.
Sunnuntai: Maraton

Äänestä
  • Lihaskuntoa päivää ennen maratonia? Eikö olisi parempi sijoittaa se keskemmälle viikkoa, ettei vaan olisi paikat tukossa maratonilla?

    Äänestä

  • Lilliputti kirjoitti:

    Lihaskuntoa päivää ennen maratonia? Eikö olisi parempi sijoittaa se keskemmälle viikkoa, ettei vaan olisi paikat tukossa maratonilla?

    kevyttä jumppaa (varsinkin pakara ja reisilihakset, keskevartalokin on tosi tärkeä rullikselle, ja jotain käsinojia), mikä onkin hyvä ennen venyttelyä, jotta veren saa kiertämään kunnolla lihaksiin.

    Äänestä

  • Jos kilpailet pajon niin sinun tulee myös harjoitella vähän kisojen kustannuksella, tai ainakin sellaisilla viikoilla kun ei ole kisoja tai on sade päiviä, niin tee yleishyödyllistä liikuntaa esim. pyöräily, suunnistus, lenkkeily, lajitaito/ voimaharjoittelua tossut jalassa.

    Äänestä

löytyvät Barry Publovilta ("Speed on skates"). Nämä tuntuvat kyll vaativan sen, että peruskunto ja vauhtikestävyys ja maksimit on pohjalla ja viikolla ennen maratonia vain herätellään kroppa täyteen trimmiin. 100% maksimisykkeestäkin on aika kova vaatimus. Kaikkien toistojen välissä täysi palautus eli 4 - 6 min.

maanantai - lepo
tiistai - 5 toistoa 60 sek vetoja rullilla 95 % tehoilla
keskiviikko - 4 x 70 sek 100 %
torstai - 3 x 70 sek 90 %
perjantai - 2 x 70 sek 100 %
lauantai - lepo
sunnuntai - kisa

Jotta tämä onnistuisi pitäisi lihakset lämmitellä kunnolla kevyellä luistelulla ja noin kolmella kevyemmällä vedolla (=30 min). Ja lopuksi vielä 15 minuutin kevyt palauttelu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Punjabin Toivo kirjoitti:

Kertokaa, kuka tietää/omaa kokemuksia, miten tulisi tehdä, kun maratonien välissä on esim. vain viikko tai kaksi aikaa palautumiseen/treeniin/valmistautumiseen. Onko viikon aikana paras vain leväta ja palautella? Vai pitäisiko vetää pari terävää intervallitreeniä? Vai treenata normaalisti?

Kahden viikon aikana kerkiää jo palautella ja valmistautua kunnolla. Miten teette palauttelun ja uuteen maratoniin valmistautumisen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu