Sibelius Akatemia

Sibelius Akatemialaisilla on noussu hattuun, kun ei suomesta kilpailevaa musiikki korkeakoulua loydy. Ollaan sitte niin polleeta kun ollaan akatemiassa.
71393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

L. Ojala piti trumppatuntia toisen hemmon läävässä Sibiksessä jonka nimi oli joku muu, kait Konservatorio, ja siellä oli bassoklari jota en ollut ennen nähnyt. Minä sitä kokoamaan, mutten laittanut lehteä, väijyin vain ja kuolasin. Sittemmin Eric Dolphy hinasi bassoklarin taivaisiin. Melkoinen pilli.

Siinä oli kulmassa Konsiksen kapakka jossta molo lensi ulos "Mitäs alaikäisiä täälla, ja ihan jurrissa!"

Äänestä

Olen Akatemialainen ja ylpeä siitä, täytyy myöntää. Miksi en olisi? Kaikki Helsingin korkeakouluissa opiskelevat ovat ylpeitä saavutuksestaan. Mutta silti ei pissi ole noussut hattuun; olenhan opiskelija, niin kuin muutkin.

Äänestä

Yksi Euroopan maineikkaista musiikkiyliopistoista, opettajina alan huippuna ja mahdollisuus jatkaa halutessaan opintoja helposti muualla maailmalla (oma ystävä aloittaa syksyllä Juilliardissa).

Äänestä
  • aínakaan laulupuolelta ei valmistu miehistä ainakaan kuin huutajia, onko sitten todella niin että materiaali on vähissä? yök! ítkettääkin kun kuuntelee siban tenoreita :(

    Äänestä

  • zsdzfzf kirjoitti:

    aínakaan laulupuolelta ei valmistu miehistä ainakaan kuin huutajia, onko sitten todella niin että materiaali on vähissä? yök! ítkettääkin kun kuuntelee siban tenoreita :(

    Laulupuoli on ollut jo vuosikymmeniä täyttä soopaa. Tekniikka pielessä, tulkinnat idioottimaista mölyämistä, putkilaulua - ja ala mafian ja hullujen lahkolaisten hallussa. Tulos näkyy oopperan rappiossa. Laulukoulun sisäpiiriläiset sitten hallinnoivat oopperaakin. Eli kaikki nussitaan todella pienen piirin kesken. Ala on läpimätä.

    Äänestä

  • zsdzfzf kirjoitti:

    aínakaan laulupuolelta ei valmistu miehistä ainakaan kuin huutajia, onko sitten todella niin että materiaali on vähissä? yök! ítkettääkin kun kuuntelee siban tenoreita :(

    Kyllä, SibAn laulupuoli on ollut jo pitkään kriisissä, ja se näkyy myös tuloksissa. Useat kilpailuissa menestyneistä SibAn laulajista ovatkin saaneet oppinsa ihan muualta, ja tulevat vain 2,5-vuotiseen maisterikoulutukseen hakemaan SibAn leiman papereihin.

    Äänestä

  • zsdzfzf kirjoitti:

    aínakaan laulupuolelta ei valmistu miehistä ainakaan kuin huutajia, onko sitten todella niin että materiaali on vähissä? yök! ítkettääkin kun kuuntelee siban tenoreita :(

    Kato ketkä opettaa, niin ymmärrät asian. Ei tekniikka, ei tulkintaa, ei legatoa, ei ohenteita - vaan pelkkä paksulla äänellä huutamista ja sekin vielä ilman hyvää tukea. Suomessa 0n 50-luvulta lähtien katsottu, että laulaminen tarkoittaa paksulla ja hivenen samealla äänellä huutamista. Pari poikkeusta on, mutta vain pari. Laulun ympärille kehittynyt sairas valtapeli on estänyt tosiasioiden esilletuomisen. Talvela vähän kertoi, mutta hänetkin vaiennettiin nopeasti. Ja nyt sitten ooppera on konkurssissa. Täällä on monta keinotekoisesti palvottua sankaria, joita ei olisi koskaan pitänyt päästää asemiin. Nämä palvotut tekivät selvää Suomen laulusta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Tyyppi kirjoitti:

Sibelius Akatemialaisilla on noussu hattuun, kun ei suomesta kilpailevaa musiikki korkeakoulua loydy. Ollaan sitte niin polleeta kun ollaan akatemiassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu