Siis lukiessani noita juttuja tuolla alempana tajusin että naisen suhtautuminen hankaliin töihin näkyy suoraan kynsistä. Siis jos kynnet ovat kurjassa kunnossa, on todennäköistä että nainen selviytyy renkaiden vaihdosta ym. likaisista töistä.
Niinhän se kyllä on ollut että ne joilla on ollut lakkaa, ovat olleet useammin avun tarpeessa kuin lakattomat. Rakennekynnellisiä en edes tunne, kun ne vaikuttavat jo heti ensilauseen perusteella niin oudoilta.
Ihan kiva että on noin selviä merkkejä kenen kanssa kannattaa olla kaveri.
Niinhän se kyllä on ollut että ne joilla on ollut lakkaa, ovat olleet useammin avun tarpeessa kuin lakattomat. Rakennekynnellisiä en edes tunne, kun ne vaikuttavat jo heti ensilauseen perusteella niin oudoilta.
Ihan kiva että on noin selviä merkkejä kenen kanssa kannattaa olla kaveri.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minulla on pitkät viilatut ja usein lakatut kynnet. Silti kasaan itse huonekaluni, hoidan asennukset tietokoneeseen, siivoan ja tiskaan mielelläni, sekä avustan pyydettäessä vaikka mökin rakennuksessa. En siis pelkää "likaisia hommia", mutta osaan ehkä vaan vähän varoa kynsiäni :)
Ja ikää on siis 20 ja 30 välillä, eikä ole ulkonäössäkään mitään valittamista...
Sun varmaan kannattaa lopettaa toi miettiminen , koska et voisi olla enempää väärässä.
Rakennekynnelliset ovat outoja.
Itseasiassa pitkät kynnethän ovat historiallisesti olleet osoitus siitä ettei henkilön tarvitse tehdä ruumiillista työtä. Kiinassa miehetkin pitivät pitkiä kynsiä juuri tästä syystä.
huonossa kunnossa, se kertoo vain että ei oikein kiinnosta kynsien hoito. En usko että menis ihan tolla sun logiikalla toi sun kynsi juttu. Itse teen kaikenlaista, mutta myös huolehdin kynsistäni.
Ne ketkä aloittaa kynsien lakkaamisen, kannattaisi muistaa, että kynsilakat on tarkoitettu kaunistamiseen. Ei ole kiva huomata rispaantuneita kulahtuneita kynsilakkoja kunsissä. Toinen mikä on tosi yök, niin naisten sandaaleissa rohottavat keltaiset leikkaamattomat kynnet.
Ketjun aloittaja on ainakin osittain oikeassa. Pitkillä kynsillä ei voi tehdä rankkaa työtä, koska ne katkeavat helposti, ja sekös vasta sattuukin, kun kynsi katkeaa puolesta välistä ja veri lentää. Rakennekynnet ne vasta vielä järkyttävämmät on! (Muutamalla kaverilla on ollu, ja he joutuvat varomaan niitä jopa auton ovea avatessa.) Mutta kynnet voivat myös lyhyinä olla hyvin hoidetut, se tulee muistaa. Kuulun niihin "onnellisiin", joiden kynnet ovat luonnostaan vahvat ja kasvaisivat pitkiksi, jos antaisin. Teen kuitenkin niin paljon töitä käsilläni (vaihdan ne auton renkaatkin), että pidän kynnet aina lyhyinä, suoraan sanottuna minua ärsyttää, kun joudun jatkuvasti leikkaamaan niitä. Lakkaa käytän ehkä kerran vuodessa jonkin eritystapauksen yhteydessä. Minulla on nimittäin parempaakin tekemistä kuin korjailla joka toinen päivä lohkeillutta lakkaa. Olen vannoutunut luonnollisuuden kannattaja.
mut joudun työn vuoksi pitämään lyhyenä. hoitajana kun ei passaa ruveta mummojen pyllyjä rääpiin :D