Ongelmana on vatsan kiinteytymättömtyys, samoin kuin selän.
Olen synnyttänyt toukokuussa 05, eli n. vuosi sitten. olen siitä asti harrastanut säännöllistä liikuntaa. Kävelyä, painoharjoittelua.. Kiinteytynyt olen ylävartalosta todella hyvin, jaloista myös.
Aloitin maaliskuussa uudevlleen kuntosalin, jossa käyn spinningissä, salin puolella ja joskus bodypumpissa, kun aikataulu antaa myöden. Treeni on aina suht kovaa ja käytössä personal trainerin kanssa laaditut ohjelmat. olen 175/53, rasvaprosentti oli viime mittauksessa 17.3, eli aika hoikat mitat.
Vatsa tuntuu ja näyttää kuitenkin vähän turvonneelta, vaikka panostan vatsaohjelmaan kovasti. pilateksen liikkeitä, perusliikkeitä. Syviä vatsalihaksia tasapainossa suorien ym. lihasten kanssa. Selkää treenaan laitteella pääosin.
Olenkin alkanut miettiä, syönkö väärin tms.? treenin määrä on n. 4-5 h /viikko, josta punttisalia 2, spinningiä 1-2 ja vatsatreeniä erikseen ainakin se 1. lihakset erottuu, mutta olis ihan mukava tällä treenivauhdilla saada sellainen kiinteä, tasainen vatsa.
Voiko raskauden aikana venyneellä iholla olla vielä vaikutusta?
vatsan ja selän kiinteytys:haave vain
4
709
Vastaukset
- kuntoilija1882
on raskauden aikana venyneellä mahalla merkitystä...vaimollani on sama ongelma maha nahka venyi niin paljon ettei se meinaa millään palautua normaaliksi vaan mahassa roikkuu löysy vararengas
- untuviCCo
...mulla ei vatsa ole löysä missään kohtaa oikeestaan ollu... mut tästä se ei vaan enempää oo kiinteytyny! voinko tehdä jotain paremmin? tai ylipäätään mitään tälle?
- atnbetänmeqtnäm
untuviCCo kirjoitti:
...mulla ei vatsa ole löysä missään kohtaa oikeestaan ollu... mut tästä se ei vaan enempää oo kiinteytyny! voinko tehdä jotain paremmin? tai ylipäätään mitään tälle?
Nyt taitaa ongelma olla enemmänkin taas siellä yläpäässä.
Vatsan turpoamista aiheuttavat esim. keinotekoiset makeutusaineet, runsas kuidun saanti ja/tai sen äkillinen lisäys ruokavaliossa, epäsäännöllinen ruokailurytmi ja allergiat.
- PelimiesK
Varmasti raskaudella vaikutusta mutta miten paljon näkyvästi enemmän voi vaikuttaa muihin a soihin hormoonalliset jne...aineenvaihdunta.
Ruokavalio olisi kyllä yksi mitä kannattaa seurata...kerkeätkö syömään ihan KUNNON ruokaa?
Pika tai keinotekoiset sörsselit mäkeen monet... aineet turvottavat!
Liikut ainakin riittävästi mutta noilla suoritusmäärillä ei se voi huonompaan suuntaa olla menossa....luulisin vain että koeta jaksaa vielä.... niin huomaat miten hyvältä näytät
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1033121GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431167- 831142
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja521055Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!32997- 67868
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 53847
- 44832
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24801