Jos haluan "alaripsien tyveen" rajausta niin (esim.luomiväriä)niin laitetaanko se kun ripsari on laitettu vai sitä ennen?
Miten sitten kynällä saa nätit rajaukset?
Miten sitten kynällä saa nätit rajaukset?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Alarajaus kannattaa ehdottomasti tehä ennen kuin levittää ripsiväriä, muutenhan maalatut ripset vaan ovat tiellä ja jäljestä saattaa tulla hyvinkin suttuinen, jos luomiväriä tai mitä tahansa millä rajauksen teetkin tarttuu ripsiin. Ripset voivat myös kärsiä jos niitä meikattuina tökkii, eli siis katkeilla, riippuu tietty ripsiväristäkin, että tekeekö ripsistä tönköt vai ei.
Kynällä rajauksen tekee parhaiten kevyillä ja pienillä vedoilla, jotka kuitenkin muodostavat yhtenäisen viivan. Kerralla, yhellä ja samalla vedolla, ei kannata tehä rajausta. Itse aloitan rajauksen silmän uklkonurkasta sisänurkkaan päin.
Niin ja kynän kovuuteen kannattaa kiinnittää huomiota. Kova kynä pysyy huomattavasti paremmin, mutta sitä voi olla vaikea laittaa tarpeeksi voimakkaasti, riippuen tietysti kuinka voimakkaa rajat haluaa. Pehmeä taas saattaa levitä todella ikävästi naamalle jo aika pian levittämisen jälkeen. Sulanut rajaus ei ole kiva näky. Testaa mikä kynä toimii parhaiten sulla.