MP3-soittimen mainostekstissä kerrotaan, ettö laiteessa on suora MP3 toisto. Mitä se tarkkaan ottaen tarkoittaa?
suora mp3 toisto?
tiedustelua
2309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mainosmiesten kapulakieltä. MP3:sta ei voida soittaa suoraan missään, se pitää aina purkaa, koska kyseessä on (häviöllisesti) pakattu muoto. Onneksi tuo purku on laitteissa automaattinen. Ehkä se on sitten "suora". Tiedä sitten mikä olisi se mutkamuoto?
Suora MP3-toisto tarkoittanee sitä, että voit ladata ko. soittimeen suoraan tietokoneelta MP3-muodossa olevia tiedostoja ja soitin soittaa ne suoraan MP3-muodosta.
Vaihtoehtoinen tapa on se, että tietokoneella olevat MP3-tiedostot pitää muuntaa MP3-soittimen valmistajan ohjelmalla muotoon, josta soitin ne ymmärtää (esim. Atrac = .aac). Näin toimii esimerkiksi Sony NW-00x -sarja.
Itse ostin tuollaisen Sonyn soittimen ja ei-suora MP3-soitto on todella syvältä. Et voi esimerkiksi ladata MP3-tiedostoja kansioittain tietokoneen tiedostonhallinasta MP3-soittimeen, vaan ne pitää muuntaa Sonyn SonicStage-ohjelmalla. Vastaavasti jos haluat kuunnella MP3-soittimessasi olevia kappaleita muulla, esim kesämökin tietokoneellasi, et saa kappaleita pois MP3-soittimesta, ilman Sonyn SonicStage-ohjelmaa.
Omasta mielestäni suora MP3-toisto on ehdoton edellytys homman toimimiselle. Mikä MP3-soitin sellainen on, mikä ei soita MP3-tiedostoja?
Minkä merkkinen tuo mainitsemasi suoraa MP3-toistoa tukeva laite oli? Täytyy itse harkita sellaisen ostoa.