hei, työ englannissa kiinnostaisi minua. Erityisesti stuertin tai care assistant:in tai nurse:n työ. Mutta onko vaikea löytää asuntoa? MIkä palkkaus näillä? Kun kieli päätä löytyy se ei ole hirveä ongelma..ja sitten vielä, mitkä työ näkymät englannissa sanotaanko noin viiden vuoden päästä? Onko sitten niin vaikeaa muuttaa yksin sinne?KAIKKIA neuvoja tietoja & faktoja kaivataan...kiitos=)
kokeneiden vastauksia
tarvitaan=)
1436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
jos stuertiksi haluat, niin toita taalta loytyy kylla ihan varmasti. eniten lentoyhtiot rekrytoivat tosin vuoden alkupuolella, jolloin etenkin charter yhtiot hakevat seuraavan kesan henkilokuntaa, mutta muilla yhtioilla hakuja on ympari vuoden, joten ei muuta kun suoraan lentoyhtioihin yhteytta ja cv hakemukset kehiin!
asunnon loytaminen paikanpaalta on melko 'helppoa', tosin asuntojen (kamppa, solu jne) taso ja hinnat vaihtelevat melkoisesti, joten kannattaa kayda katsastamassa muutama paikka, ennenkuin sitoo itsensa 6kk;n sopimukseen.
palkasta sen verran, ettei silla juuri rikastu, mutta toisaalta, kylla silla ihan mukavasti elaa.
tulevaisuuden nakymia en halua lahtea spekuloimaan, mutta itse olen ollut alalla viimeiset 6 vuotta, eika suurempaa valittamista loydy.