mikähän mahtaa olla nyrjähtänyt?

pistän kädet ristiin, kurotan käsiä suoraan niin pitkälle kuin saan, ja keskiselässä/yläselässä tuntuu vihlovaa kipua.
1153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Selkärangan nikamat ovat kiinni toisissaan fasettinivelillä, jotka saattavat välillä jäädä hieman väärään asentoon. Lukkiutuma saattaa aiheuttaa vihlovaa, piinaavaa kipua myös rinnan puolelle.
Usein vaiva poistuu itsestään keventämällä harjoittelua, venyttelemällä ja käymällä hierojalla. Tulehdussärkylääke saattaa olla paikallaan, koska kropalla on tapana suojata kipeää kohtaa jumittamalla muut lihakset sen ympäriltä. Tulehdussärkylääke paitsi lievittää kipua, ehkäisee mahd.tulehdusta ja ennenkaikkea rentouttaa lihaksia, jolloin fasettinivelet pääsevät helpommin palaamaan takaisin oikeaan asentoon.
Vaikeissa lukkiutumissa saatetaan tarvita koulutetun kiropraktikon apua.

Mahdollista on tietenkin myös pieni revähdys/venähdys jossakin selkälihaksessa.
Vältä kipua tuottavia liikkeitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lgcv kirjoitti:

pistän kädet ristiin, kurotan käsiä suoraan niin pitkälle kuin saan, ja keskiselässä/yläselässä tuntuu vihlovaa kipua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu