Oletteko koskaan ajatelleet sitä, että millaista tuhoa aiheuttaa työelämässä tällainen ahne ihminen kenellä ei ole muuta elämää ja hän tekee vain ylitöitä?
Ensinnäkinhän hän vie leivän jonkun toisen suusta tekemällä hänenkin työnsä. Toisekseen, ei työjälkeä ja tuottavuuttra mitata määrässä, vaan laadussa! Eikö ihmiset aseteta eriarvoiseen asemaan esimerkiksi tomia ja virkoja haettaessa, jos työpaikka lohkeaa sen perusteella kuka on ns "ahkera" ja omistaa elämänsä työpaikalleen tekemällä vapaallakin ylöitöitä? Kaikilla ihmisillähän ei tilanne ole se, että ei ole omaa elämää, vaan toisilla on esimerkiksi perhettä,lapsia, omakotitalo joka vie aikaa ja muita harrastuksia, eli ei hänen ole mahdollista tehdä ylitöitä ja nuolla persettä tällä tavalla.
Ylityökieltoja voimaan ja heti joka ikiselle alalle, niiin alkaa työttömyys laskea! Verottaja tietenkin köyhtyy hieman, koska ylitöiden tekemättömyys ei ole niin rahasampo hänen kannaltaan, mutta tuleepahan lisää veronmaksajia ja työttömyys vähenee!
Ensinnäkinhän hän vie leivän jonkun toisen suusta tekemällä hänenkin työnsä. Toisekseen, ei työjälkeä ja tuottavuuttra mitata määrässä, vaan laadussa! Eikö ihmiset aseteta eriarvoiseen asemaan esimerkiksi tomia ja virkoja haettaessa, jos työpaikka lohkeaa sen perusteella kuka on ns "ahkera" ja omistaa elämänsä työpaikalleen tekemällä vapaallakin ylöitöitä? Kaikilla ihmisillähän ei tilanne ole se, että ei ole omaa elämää, vaan toisilla on esimerkiksi perhettä,lapsia, omakotitalo joka vie aikaa ja muita harrastuksia, eli ei hänen ole mahdollista tehdä ylitöitä ja nuolla persettä tällä tavalla.
Ylityökieltoja voimaan ja heti joka ikiselle alalle, niiin alkaa työttömyys laskea! Verottaja tietenkin köyhtyy hieman, koska ylitöiden tekemättömyys ei ole niin rahasampo hänen kannaltaan, mutta tuleepahan lisää veronmaksajia ja työttömyys vähenee!
Vastaukset 18
Vanhimmat
on ylityökielto. Teoria lienee siinä, että korvauksia ei tarvitse maksaa, kun kukaan ei tee ylitöitä. Uusia ei tietenkään palkata, koska se on kallista.
Työntekijät tekevät siis sen ainoan tempun, jolla saavat duunit tehdyksi ja työpaikan pidetyksi: leimaavat klo 4 itsensä ulos ja palaavat pöytänsä ääreen muutamaksi tunniksi tekemään työt loppuun. Onko tämä hyväkin vaihtoehto?
Tuota kustutaan tyhmyydeksi ja perseennuolennaksi...Tuo on yhtä huono vaihtoehto kuin ylitöiden tekeminenkin. Eikö välimuoto olisi parempi, eli lähdettäisiin kaiiki kotiin kun työt päässyvät ja ei tehdä ylitöitä? Niin yksinkertaista se on, mutta kun ihminen on peto ihmiselle ja petaa vain omaa etuaan nuolemalla persettä!
"Ylityökieltoja voimaan ja heti joka ikiselle alalle, niiin alkaa työttömyys laskea"
ensinnäkin jos näin toimittaisiin, niin mitä siittä seuraisi..ei se, että uusia työpaikkoja syntyisi vaan työntekijöistä revittäisiin viimeisetkin mehut tavallisella työajalla..
"Eikö ihmiset aseteta eriarvoiseen asemaan esimerkiksi tomia ja virkoja haettaessa, jos työpaikka lohkeaa sen perusteella kuka on ns "ahkera" ja omistaa elämänsä työpaikalleen tekemällä vapaallakin ylöitöitä"
en nyt sanoisi että ylityön teko olisi ratkaiseva asia hommaa haettaessa, mutta eikös tuo työnhaku muutenkin jo mene noin, että paremmat mahdollisuudet saada työtä on jos olet ahkera tekemään töitä työaikana..
onko sun mielestä sitten väärin että ahkerat syövät lusmujen työpaikat..
"Kaikilla ihmisillähän ei tilanne ole se, että ei ole omaa elämää, vaan toisilla on esimerkiksi perhettä,lapsia, omakotitalo joka vie aikaa ja muita harrastuksia, eli ei hänen ole mahdollista tehdä ylitöitä ja nuolla persettä tällä tavalla.
"
ja myöskin jollain on taloudellinen tilanne semmoinen että on pakko tehdä ylityötä että tulee toimeen..
ja kaikenlisäksi eipä siinä työntekijällä ole paljo valinnan varaa jos ylitöihin tulee kutsu, monessa työsopimuksessa kun sattuu olemaan teksti että työntekijä tilanteen sattuessa lupautuu tekemään ylitöitä/viikonloppu työtä..
"monessa työsopimuksessa kun sattuu olemaan teksti että työntekijä tilanteen sattuessa lupautuu tekemään ylitöitä/viikonloppu työtä"
Vaikka sopparissa lukee että työntekijä suostuu tekemään ylitöitä, niin näinhän ei ole.
Työsopimuksessa voidaan määritellä ainoastaan, että työntekijä suostuu vuorotyöhön. Ylitöitä ei kenenkään ole pakko tehdä, vaikka sopparissa lukisi niin. Hätätyö on ainoa, johon työnantaja voi työntekijän määrätä ylitöinä.
Ylitöitä tekevä idiootti sairastaa ahneudestaan johtuvia mielenterveysongelmiaan yhteiskunnan laskuun ja hänen hoitamattomansa asiansa ja lapset hoidetaan yhteiskunnan laskuun. Kohtuus kaikessa, jopa ylitöissäkin! Ylityökielto on parantanut monien alojen työntekijöiden asemaa.
"Ylitöitä tekevä idiootti sairastaa ahneudestaan johtuvia mielenterveysongelmiaan yhteiskunnan laskuun ja hänen hoitamattomansa asiansa ja lapset hoidetaan yhteiskunnan laskuun"
ilmeisesti sulla on sitten esittää jotain faktaa asiasta kun näin menet väittämään..
tekisi mieli väitellä asiasta, mutta en taida kun ei ole tietoa onko noin vai näin :)
olevinaan sairastin..
orjahan ei saa sairastaa ees flunssaa mutta vakkarit voi olla pois vaikka jatkuvaan.
Sain potkut..liitonmies sano..*hän sairastaa niinko muutkin..:-) mulle ja pomolle..*
nyt on terveet päivät ollu ei flussaa ees..
Joku oli kait keksinyt pomolle mulla olevan jotain sirauksia??vai työterv.lääkärikö olisi puhunut suusa yli..olettanut!?arvannut?ihanaa kun jotkut tiesi elämästäni paremmin kun itse.
Ylityön tekeminen on AINA VAPAAEHTOISTA työaikalain mukaan. Muut ehdot ovat mitättömiä.
Ylitöiden tekeminen ei aina ole perseennuolemista. Joidenkin on vain otettava kaikki mitä annetaan.
haukkujen kohde.Tuskin kukaan ilkeyttään ylitöitä tekee.
vai eikö ne muka uskalla sanoa EI? Kyllä työkaveria puukotetaan selkään ja otetaan väkisin mukaan samaan nuoleskelijoiden uppoavaan laivaan, mutta työnantajan persettä nuollaan!
Kukas ne ylinmaaraiset tyot sitten tekisi ? Palkattaisiin vasta valmistunut/"tähän tehtävään pysty metsästä" kaveri.
Osaan tehtäviin esim. Mobile WiMAX tehtäviin ei yksinkertaisesti löydy päteviä työn tekijöitä mistään ...joten osaajat tekevät pitempää päivää hyvällä korvauksella.
Ja nää nynneröiden ammatithan ovat siis ainoita missä ylitöitä tehdään. Ehkä se on parempikin niin, koska ei teitä nynnyjä kukaan kotiin odota ja ettepä olisi aamulla tientukkona kun olisitte 24h töissä, eli koko ajan valmiudessa:)))
eikö ne nynnyjen alojen työt lähde kohta kiinaan kokonaan??
firma mis olin töissä pisti osaajat pihalle ..eläkeputkiin heti ko ikää.. ja koulutti uusia ja nekin pisti pihalle.
Kyseessä firma joka tekee uniikkia osaamista olevinaan!!??!ainakin niin lukee lapuissa..
Nyt hommat kusee,,siinnä on uniikki..osaajat keksii ite miten ne tekis työsä:-)))suutari meni jo?????heh heh..kisälli jäi yksin..
toisia laittettiin pihalle..kuka *putkeen *kuka mitenkin..oli kaameeta jaksaa 16h/per päivä..viikonloput ja koko viikko ylitöitä.. ensin ja toinen viikko kenties samanlainen..ylitöitä..
Vuoden jaksoin ja olin kenties ainoo joka sano ottakaa lisää pois menneiden tilalle..Kieltäytyin pikku hiljaa övereistä ja sain lähtee..määräaikanen yli 3v.. kun olin..mutta arvatkaa onko elämä voittanut??
olin itkuinen väsynyt, vuorotöistä, töistä..kovaa rankaaa raadantaa..muuta ei mielessä kuin työ..koko ajan.Perhe elämäkin kärsi..kaupassa ei koskaan ehtinyt käydä saati muualla.
Perseenuolijoiden laiva tuppaa uppoamaan. Ongelmana on se, että viattomiakin uhreja menee mukana...Ymmärsittekö??