Keravan maauimala/uimahalli?

jee

Minkälainen paikka on Keravan maauimala? Saako siellä kamansa lukittua kaappeihin kuten uimahallissa vai onko reppua vahdittava haukan katseella kuten uimarannalla? Olen menossa uimaan matkaa tunniksi/puoleksitoista ja huononäköisenä tuskin jaksaisin kamojani koko ajan tiirailla.

Millainen uimahalli on ja onkohan se koko kesän auki?

12

10889

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lkjlkjklj

      lokerot, joihin maatuu reppu, muuta ei paljoa muuta.
      Ota huomioon , että maauimlassa ei ole saunaa eikä kunnon suihkuja.

      • paulaaaaa

        Ai että maauimalassa, ei ole kunnon suihkuja ja saunaa?
        Kyllä ainakin stadikalla ja kumpulan maauimalassa on sekä saunat, että kunnon suihkut ulkona, että sisällä kunnon peseytymiseen.
        Mutta tosta keravan maauimalasta ei minkäänlaista tietoa, että mimmonen on, voi ollakkin että on ihan kämänen, kun kerran kerava on kyseessä. :D


    • jee

      Keravan maauimala on tosi mukava uintipaikka. Voin suositella. Paikka on siisti kaikin puolin j a pukukoppiin jätin vaatteeni ja tavarani eikä kukaan varastanut mitään. Valvontapuoli näytti toimivan sillä.

    • jokunen 20v.

      Keravan maauimalasa on lukittavat kaapit ulkona (lukolliset).
      Uimalassa auka suuri mutta matala vauvojen allas ja kokoajan syvenevä aikuisten allas. Myös hyppy allas on (Hyppättävät korkeudet: 1, 3,5 )
      Uimaklass on kioski josta saa ruokaa, juomaa, jäätelöä ja muutamaa laatua karkkia. Kioskin suurin summa yhdestä tuoteesta on 3euroa.
      Uimalassa on iso nurmialue jonne voit laittaa pyyhkeesi, jos tahdot mennä välillä lämmittelemään. Ulkona on suihkut joisa on käytävä ennen kuin mennään altaisiin (jottei tulee roskia jaloista uimaaltaaseen)
      Maauimalasasa on myös pukuhuone jossa lukolliset kaapit wc ja naulakkoja.
      Maauimalasa on myös talo jossa on uimavartiosto ja 6 vessaa.
      Maauimalassa on mahdollista jopa jalkapallon ja lentopallon pelaaminen. Vuonna 2003 otettiin pois suuri liukumäki josta voi laskea hiukan syrjemmällä oleviin altaisiin. Liukumäkeä saa käydä katsomassa vain ollessaan maauimalan asiakkaana.

    • kakkapoopoo

      mitä tuo sisään pääsy maksaa?

      • map73

        70-80 luvulla lapset 50 penniä ja aikuiset 1 mk ,mutta kannattaa mennä sisä uimahallin kautta ...saa tavarat kaappiin,kunnon suihkut ja pääsee saunaan..ja sisäuimalan kautta pääs maauimalaan myös...sisä uimala maksaa 4 erkkiä,,,kysy pääsekö myös maauimalaan...terv ent.keravalainen


    • ovihello

      miksköhän tuo liukumäki otettiin poies?

      • älli ja täli

        ei oolu kävijöitä....pulipuli....mieti ite....soita keravan liikunta toimelle....


    • me etsiät

      olemme ersimässä keravan maauimalaa..ei löydy mistään..?

      • Ketjun perusteella (jos kerran sisään pääsee uimahallin kautta) maauimala lienee uimahallin vieressä urheilupuistossa, osoite suurin piirtein Tuusulantie 45. Keravan kaupungin verkkosivujen http://www.kerava.fi/liikunta_uimahalli.asp mukaan maauimala avautuu 3.6.


    • Anonyymi

      Jo on kumma ettei Kerava sulje uimahallia, kun valtakunnan tasolla näin on käsketty tehdä.

    • Anonyymi

      Maauimalassa on kolme allasta (hyppyallas, lastenallas ja vapaa-uimareiden allas joka syvenee ja syvenee. Altaan toisessa päässä on kilpa- ja kuntouimareille. Aiemmin oli myös ilmeisesti joku liukumäkiallas mikä on poistettu jostain syystä. Alueella on altaiden lisäksi beach volley -alue ja nurmea missä voi lämmitellä tai syödä piknikia. Suihkut ja wc löytyy muttei saunoja ole ollenkaan. Lisäksi tavaroille ei ole pukukopeissa paikkaa mutta avaimen, lukolliseen tavaran säilytyskaappiin saa kassalta. Kahvila sijaitsee uimahallirakennuksen seinällä. Sieltä saa pientä suolaista, pikku purtavaa, makeisia, jäätelöitä, virvokkeita, sämpylöitä ja pullia, piirtelöitä ja kuumia juomia. Alueella on kolme rantavahtia, (altaita vastapäätä, valvontakameroita ja allasvartiosto kopissaan) eli hätää ei siis ole. Hyppyaltaalla on mahdollisuus hypätä ykkösestä, kolmosesta tai vitosesta. Kaiken puolin hyvä paikka, ainakin tälläiselle pienpaikkakuntalaiselle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      164
      11541
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8142
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      57
      6033
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      166
      4987
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      21
      4757
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      39
      4394
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      105
      4300
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      103
      3669
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3290
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1791
    Aihe