huomenna muonion kunnanvaltuusto saa
käsiteltäväkseen veroäyrin noston
21 !!! joka on siis suomen ennätys.
tosin valtuustolla ei ole munaa sitä nostaa,
vaikka kunnan taloutta ei saada kuntoon
ennen kuin johto vaihtuu. jos sittenkään.
käsiteltäväkseen veroäyrin noston
21 !!! joka on siis suomen ennätys.
tosin valtuustolla ei ole munaa sitä nostaa,
vaikka kunnan taloutta ei saada kuntoon
ennen kuin johto vaihtuu. jos sittenkään.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Elokuule valtuusto siirsi asian käsittelyn.'
Hyvä, että valtuustossa uskallethaan aukasta suu asiastaki eikä vain haukotellessa ja kahvia juuessa!
valtuuston olis pitäny jo aikasemmin ottaa kantaa,ko nyt vasta ko paskat on jo housuissa? Vai eikö ne ole ymmärtäny asioista ennenkö nyt!
MUONION KUNTA ESITYSLISTA/ 15/2006 279
Kunnanhallitus PÖYTÄKIRJA
29.8.2006
167 §
Kunnan talouden tasapainottaminen
Kunnanhallitus 5.6.2006, 105 §
Harkinnanvaraista rahoitusavustusta voidaan myöntää kunnalle, joka ensisijaisesti poikkeuksellisten tai tilapäisten kunnallistaloudellisten vaikeuksien vuoksi on lisätyn taloudellisen tuen tarpeessa. Viime vuonna sisäasiainministeriö myönsi kunnalle 170 000 euron suuruisen avustuksen. – Mm. Muonion kunnan edustajat olivat huhtikuussa sisäasiainministeriössä kuultavina.
Rahoitusavustushakemus tulee toimittaa kesäkuun loppuun mennessä, ja avustuksen myöntämisen ehtona on, että kunta on hyväksynyt suunnitelman toteutettavista toimenpiteistä taloutensa tasapainottamiseksi.
Sisäasiainministeriö asetti 11.5.2005 kunta- ja palvelurakenneuudistushankkeen tavoitteena saada riittävän vahva rakenteellinen ja taloudellinen perusta kuntien vastuulla olevien palvelujen järjestämiseksi ja tuottamisen turvaamiseksi tulevaisuudessa. Hankkeen toimikautta on jatkettu 30.9. saakka. Uudistusta ohjaavasta puitelaista annetaan elo-syyskuun vaihteessa esitys eduskunnalle, ja lain on tarkoitus tulla voimaan ensi vuoden alusta. – Esityksen sisältöä koskevat ratkaisut tehdään kesäkuussa.
Kuntalakia ollaan muuttamassa mm. talouden tasapainottamissäännösten osalta. Lakiesityksen mukaan taseeltaan alijäämäisiltä kunnilta edellytetään tasapainossa olevan tai ylijäämäisen taloussuunnitelman laatimista (enintään neljäksi vuodeksi). Jos alijäämää ei saada katettua taloussuunnitelmassa, kunnan tulee tehdä yksilöity toimenpideohjelma alijäämän kattamiseksi valtuuston erikseen päättämänä kattamiskautena. Tilinpäätöksen yhteydessä hallituksen tulee tehdä selkoa ja tarkastuslautakunnan arvioida tasapainotuksen toteutumista ja taloussuunnitelman ja toimenpideohjelman riittävyyttä. – Tarkastuslautakunnan tulee arvioida myös ohjelman realistisuutta. – Tarkoitus on, että uusia tasapainottamissäännöksiä sovelletaan ensi kerran ensi vuoden talousarviota laadittaessa.
Ehdotus kunnanjohtaja
Kunnanhallitus hyväksyy kunnan talouden tasapainottamiseksi liitteen nro 25 mukaisen suunnitelman, johon sisältyy mm. seuraavia toimenpiteitä:
– Tuloveroprosenttia korotetaan 2 prosenttiyksiköllä.
– Yleistä kiinteistöveroprosenttia korotetaan 0,10:llä ja muiden kuin vakituisten asuntojen 0,05 prosenttiyksiköllä.
– Vesi- ja jätevesimaksutaksoja sekä jätehuoltotaksaa tarkistetaan.
MUONION KUNTA ESITYSLISTA/ 15/2006 280
Kunnanhallitus PÖYTÄKIRJA
29.8.2006
– Rivitalo Ekan vuokria lukuun ottamatta kunnan hallinnassa olevien asuntojen vuokria korotetaan 1.9. lukien 15 %:lla ja myös liikehuoneistojen vuokria tarkistetaan.
– Asunto Oy Muonionkulma, Asunto Oy Muonion Pirkantuvat ja Asunto Oy Muonion Ollintuvat yhdistetään, Kiinteistö Oy Iltintupien muuttaminen sosiaalitoimen palveluasunnoiksi selvitetään, Asunto Oy Kulleroa tarjotaan ammattikoulukuntayhtymälle ja Asunto Oy Ylimuonio pyritään myymään joko kokonaan tai huoneistoittain. – Myös Kiinteistö Oy Iltintuvat pyritään myymään, mikäli palveluasuminen ei toteudu.
– Kunnan omistamien vuokratalojen isännöinti siirretään kunnan hoidettavaksi.
– Muotkavaarassa ja Kätkäsuvannossa sijaitsevat kunnan omistamat omakotitalot ja Kaalamaniemen nuorisotalo myydään.
– Yhtenäisperuskouluun siirrytään kokonaisuudessaan syyslukukauden 2008 alusta.
– Nykyisten oppilasennusteiden perusteella Ylimuonion ja Särkijärven lasten perusopetus siirretään kirkonkylälle syyslukukauden 2008 alusta. – Koulujen säilymiselle asetetaan 30 oppilaan raja.
– Lukion ja ammattikoulun hallintoa ja toimintoja yhtenäistetään.
– Sivistystoimenjohtajan palvelujen myymistä Enontekiön kunnalle selvitetään.
– Työpajan nettokustannuksiin kiinnitetään huomiota.
– Henkilöstön luonnollista poistumaa hyödynnetään.
Kunnanhallitus esittää valtuustolle suunnitelman hyväksymistä.
Päätös Kunnanjohtaja selosti esittämiään talouden tasapainottamistoimenpiteitä todeten, että kunnan pitäminen toimivana ja nykyisten palvelujen säilyttäminen vaativat rankkoja ratkaisuja.
Keskustelun kuluessa Pentti Reponiemi totesi, että veroprosenttien korottamisen kohdalla on harkinnan paikka, ja edellytti säästömahdollisuuksien selvittämistä muidenkin käyttötalousmenojen osalta, ja Juha Niemelä esitti merkittäväksi, että tuloveroa alennetaan sen jälkeen, kun kunnan talous on saatu tasapainoon. Keskusteluissa oli esillä mm. mahdollisuus tehtävien hoitamiseen seutukunnallisena tai ostopalveluna, koulurakennusten pitäminen kunnan omistuksessa ja kouluilla olevien asuntojen myyminen.
Hallitus hyväksyi kunnanjohtajan ehdotuksen.
― ―
MUONION KUNTA ESITYSLISTA/ 15/2006 281
Kunnanhallitus PÖYTÄKIRJA
29.8.2006
Kunnanvaltuusto 19.6.2006, 42 §
Päätös Ennen asian käsittelyä pidettiin noin puolen tunnin neuvottelutauko, minkä jälkeen kunnanjohtaja piti nimenhuudon, ja kaikki liitteenä nro 11 olevaan nimenhuutolistaan merkityt henkilöt olivat paikalla.
Kunnanjohtaja selosti keväällä sisäasiainministeriössä pidettyä neuvottelutilaisuutta ja kunnan talouden tasapainottamistoimenpiteitä.
Asiasta käydyn keskustelun aikana hallituksen puheenjohtaja Myllykangas toi esille valtuustoryhmien yhteisen esityksen suunnitelman muuttamisesta veroprosenttien ja peruskoulujen osalta. Muutosesityksen mukaan tavoitteeksi asetetaan tarkastuslautakunnan arviointikertomuksessa edellyttämän kunnan tulonmuodostuspohjan paraneminen vuositasolla vähintään 500 000 eurolla ja edellytetään työryhmän asettamista selvittämään talouden tasapainottamismahdollisuuksia.
Valtuusto hyväksyi hallituksen esittämän talouden tasapainottamissuunnitelman paitsi päätti valtuustoryhmien esityksestä siirtää veroprosenttien korotuksen ratkaisemisen seuraavaan kokoukseen ja asettaa tavoitteeksi kunnan tulopohjan parantamisen 500 000 eurolla (vuodessa). Hallituksen tulee asettaa työryhmä selvittämään talouden tasapainottamismahdollisuuksia ja peruskoulutilannetta, ja esitysten tulee olla käytettävissä ensi syksyn talousarviovalmistelussa. Myös henkilöstösuunnitelman laatiminen tulee antaa työryhmän tehtäväksi.
Keskustelun kuluessa valtuutetut Brännare, Paaso ja Reponiemi totesivat taloudellisen vastuun kunnan heikosta taloustilanteesta kuuluvan yksin kunnanjohtajalle. Valtuutetut Friman, Myllykangas, Ojala, Pieskä, Sinikumpu, Vanhapiha ja Vuollo totesivat talousvastuun kuuluvan kunnanvaltuustolle ja -hallitukselle.
Valtuutettu Matti Myllykangas käytti työjärjestyspuheenvuoron ja totesi, että kokoustekniikka tulee hallita.
Valtuusto päätti järjestää seminaarin ennen talousarviovalmistelun alkamista.
Puheenjohtaja totesi lopuksi, että palvelujen turvaaminen ja kunnan säilyminen itsenäisenä edellyttävät tiukkaa taloudenpitoa.
― ―
MUONION KUNTA ESITYSLISTA/ 15/2006 282
Kunnanhallitus PÖYTÄKIRJA
29.8.2006
Kunnanhallitus 17.8.2006, 142 §
Muonion kunnan tulee antaa sisäasiainministeriölle lähettämänsä harkinnanvaraisen rahoitusavustushakemuksen liitteeksi sitoumus toimenpiteistä, joilla kunta pyrkii tasapainottamaan talouttaan. 19.6. valtuustolle esitettiin kunnanhallituksen ja johtoryhmän valmistelema alustava esitys tasapainottamishankkeista. Osa hankkeista, siltä osin kun päätösvalta on kunnanhallituksella, on jo pantu täytäntöön.
Kunnallistaloudesta valtuuston asettamien tavoitteiden pohjalta vastaa kunnanhallitus. Kunnanhallituksella on työssään apunaan esittelijän ja taloushallinnon ammattihenkilöstön lisäksi johtoryhmän asiantuntemus ja myös sitä kautta linkitys hallintokuntiin.
Valtuustossa nousi esille toimikunnan tai työryhmän valinta ja paneutuminen asiaan ennen lopullisen esityksen tuomista valtuustolle.
Ehdotus Kunnanhallitus toteaa, että valtaa sinänsä voidaan delegoida, vastuu kuitenkin on jakamaton. Kuntalain vastuuperusteella kunnanhallitus edelleen kantaa sille lain perusteella myönnetyn vastuun ja toimii kokonaisuudessaan valtuuston tarkoittamana työryhmänä, myös kunnallistaloudellisia asioita valmisteltaessa. Työssään kunnanhallitus käyttää apunaan virkakuntaansa, johtoryhmää ja taloushallinnon asiantuntijoita.
Samalla kunnanhallitus valmistautuu tarkentamaan aiemmin tekemäänsä esitystä talouden tasapainottamistoimista ja saattaa sen valtuustolle keskusteltavaksi 4.9. pidettävässä kokouksessa, missä kokouksessa myös Audiatorilta tilattu kunnan talousanalyysi esitellään.
Päätös Hallitus hyväksyi kunnanjohtajan ehdotuksen.
― ―
Kunnanhallitus 29.8.2006, 167 §
Sisäasiainministeriö on kirjeellään 4.8.2006 ilmoittanut avustuksen hakuajan jatkamisesta elokuun loppuun saakka.
Kesken kunnanhallituksen kokouksen pidettiin työryhmän kokous, jossa oli mukana hallituksen kokouksessa läsnä olevat henkilöt sekä elinkeino-, koulutus- ja vapaa-ajanlautakutien puheenjohtajat ja johtoryhmä. – Läsnä ollut valtuuston varapuheenjohtaja Markku Vuollo toimii myös sosiaalilautakunnan puheenjohtajana.
MUONION KUNTA ESITYSLISTA/ 15/2006 283
Kunnanhallitus PÖYTÄKIRJA
29.8.2006
Ehdotus sosiaalijohtaja
Kunnanhallitus päättää, että myös yleishallinto ja terveystoimi laativat selvityksen toimialansa osalta.
Mm. hallintokuntien esitysten ja työryhmässä käydyn keskustelun perusteella hallitus esittää kunnanvaltuustolle, että se tarkistaa 19.6. hyväksymäänsä talouden tasapainottamisohjelmaa siten, että vuonna 2010 kunnassa on reilut 20 virkaa ja tointa nykyistä vähemmän ja vuoteen 2008 lakkautetaan kaksi kyläkoulua.
Päätös Taloussihteeri Merja Hietala oli läsnä asian käsittelyn ajan.
Hallitus keskusteli talouden tasapainottamistoimista ja hyväksyi esittelijänä toimineen sosiaalijohtajan ehdotuksen.
Hallitus totesi, että mm. vuosilomat ovat pitkittäneet asian etenemistä ja kaiken kaikkiaan aikataulu on liian kireä. Koska talousanalyysi voidaan esitellä valtuustolle vasta 4.9. pidettävässä kokouksessa, hallitus päätti, että sosiaalijohtaja ja taloussihteeri täydentävät harkinnanvaraista rahoitusavustushakemusta nyt valtuustolle tehdyn esityksen perusteella.
Hallitus peräsi valtuuston kokouksessa esillä ollutta henkilöstösuunnitelmaa ja totesi, että henkilöstön osalta on pyritty noudattamaan Suomen Kuntaliiton suosittelemaa linjaa luonnollisen poistuman hyödyntämisessä.
Hallitus pyrkii palvelujen turvaamiseen ja kokoontuu 11.9. käsittelemään hallintokuntien täsmennettyjä esityksiä.
MUONION KUNTA ESITYSLISTA/ 15/2006 284
Kunnanhallitus PÖYTÄKIRJA
29.8.2006
168 §
Kokouksen päättäminen
Puheenjohtaja julisti kokouksen päättyneeksi.
Valitusosoitus on liitteenä nro 42.
Eli kannattaa myydä asunto jos joku sattumalta ostaa, pian ei ole ostajia.
Nyt olisi korkea aika jo tehdä jotain.
Tilanne on vain pahentunut vuodesta 2006 ja 2008.
Henkilökunta on kaksinkertaistunut ja silti ei töitä saada hoidettua.
Ne jotka näitä päätöksiä olivat tekemässä saavat hävetä ja varsinkin ne jotka yrittävät vielä päästä tekemään lisää vahinkoa Muonion kunnalle olemalla kuntavaaleissa ehdokkaana.
Täytyy toivoa hartaasti etteivät pääse.