Lueskelin noita vanhoja viestejä mutten löytänyt juttua siitä minkä verran double push-tekniikkaa käytetään Suomen kisoissa? Vaikkapa helsinki roller marathonilla tai muissa? Onko kovassakin suosiossa kilpaluistelijoiden keskuudessa?
Joidenkin artikkelien perusteella vaikuttaisi että se on nimenomaan kilpaluistelijoiden tekniikka mutta toisaalta taas tuossa uudehkossa viestissä olevassa videoklipissä Chad ja kaks sen jälkeen tulluttu tuplapotkii mutta muut näyttävät menevän "perinteisellä tyylillä"... (toisaalta se tais olla vanha video..)
Joidenkin artikkelien perusteella vaikuttaisi että se on nimenomaan kilpaluistelijoiden tekniikka mutta toisaalta taas tuossa uudehkossa viestissä olevassa videoklipissä Chad ja kaks sen jälkeen tulluttu tuplapotkii mutta muut näyttävät menevän "perinteisellä tyylillä"... (toisaalta se tais olla vanha video..)
Vastaukset 6
Vanhimmat
No ne käyttää DP:tä ketkä osaa tai tuntee siitä olevan hyötyä omaan käyttöön. Eihän DP ole mikään vain kipaluistelijoitten tekniikka vaan yleensä tekniikka jota voi käyttää kuka vaan ja missä vaan. Eikä DP ole Chadin näköinen, jokaisella on oma näkemys aiheesta, pääasia että tekniikka on sellainen millä itse pääsee kovempaa, ei se että näyttää samalta kuin Chadi.
"Ne käyttää ketkä tuntee siitä olevan hyötyä..." Juu varmasti mutta ihan mielenkiinnosta vaan tiedustelin että minkä verran ko. teknikka on kilpailuissa käytössä. Mistään juuri Chadin näköisestä tekniikasta ei ollut kysymys, kunhan vinkkasin että moisessa videoklipissä näytti ainakin kolme ensimmäistä tuota tekniikka käyttävän mutta suurin (?) osa luisteli perinteisellä.. Edelleen; mikähän mahtaa olla tilanne Suomessa?
Jokaisella on omanlaisensa käsitys ja näkemys dp:stä joten on ihan mahdoton sanoa missä kulkee raja minkäkin tekniikan käytössä ja kuka sitten käyttää oikeasti mitäkin. Näkyvästi ja "Chadimäisesti" dp-tekniikkaa käyttää ehkä muutama.
Jeps, mielestäni dp-tekniikka jatkuvine sisään- ja ulospuristuksineen eroaa normaalista potku-liuku-potku tyylistä selvästi. Tuo sisäänpäinpuristus lienee kuitenkin aika selkeä raja mikä erottaa dpn perustekniikasta.
Pitänee käydä katteleen kisoissa miltä siellä näyttää.
perustekniikasta. Ohessa hyvä clippi missä DP:tä esittää Sveitsin 2 metrinen Roger Schneider (johtaa muuten WIC:a). Aika tyylikkäästi ja rytmikkäästi laskettelee menemään.
http://www.skatetrix.ch/Visuals_rss/Speed-wf_index.html
proot esim. (Valtonen, Brandt, Lottanen ym. käyttävät dp:tä. Joitakin naisiakin näkyy käyttävän aika hyvin dp:tä.