Näin opettaa mm. tunnustuksellinen luterilainen kirkko Suomessa. Olisi mukava, jos palstalaiset malttaisivat lukea linkin kokonaan. Arvelen, että luterilaisestakin opetuksesta liikkuu paljon mielikuvia, jotka eivät vastaa todellisuutta.
http://www.luterilainen.com/index.php?option=com_content&task=view&id=655&Itemid=274&lang=
Uudestisyntymä on
3
168
Vastaukset
Kannattaa tutustua linkkiin.
Minulla on linkin takana olevan past. MARKKU SÄRELÄN kirja "Lapsikaste on raamatullinen":
Jos mahdollista, niin hanki tämä kirja.
Linkistä ehkä löytyy paikka/yhteystiedot, mistä tämän kirjan voi saada.
Itse ostin sen muutama vuosi sitten rukoilevaisten kesäseuroista , jotka muuten pidetään tänä kesänä NOORMARKUSSA.
http://www.rukoilevaisuus.com/kesaseurat06.php- Valen
Mielenkiintoinen linkki! Kiitos todella paljon tästä! Tämä jopa ainakin minusta kuulostaa hyvin järkevältä opetukselta. Hyvin lapsikastetta puolustavana. Se mikä särähti korviin, oli se että kaikki muut kasteet olisivat Jumalan pilkkaa ja syntiä. Siis jos ihminen on lapsena kastettu ja haluaa käydä uudestaan kasteella, että se olisi syntiä. En usko. Raamattu eu sano missään kohden että se olisi syntiä. "Yksi kaste, yksi usko". Se on periaate kyllä, mutta ei siinäkään väitetä että uusi kaste olisi syntiä. Se on tulkinnallinen kysymys.
Itse olen ev.lut. ja tottunut käymään karismaattisissa tilaisuuksissa. Kotiseurakuntani oli pitkään Jyväskylän ev.lut. seurakunnan piirissä toimiva karismaattinen Kohtaamispaikka-seurakunta.
http://www.kohtaamispaikka.net/
Siunausta!
Valen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1934260
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!421966- 611617
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331333Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581317Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93929SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä24883Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10869Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170808Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696