ihan näin alkuun selvyyden vuoksi, olen siis tyttö. :D okei, ongelma on tuuheat käsikarvat. ovat hieman kiusalliset kun joillain miehilläkin on vähemmän karvoja käsissä kuin mulla. onneksi ne ei ole tummia karvoja, mutta silmään pistävät kuiteski.
mikä olisi paras keino poistaa? vai poistaako ollenkaan??? ja jos ne poistaa kasvavatko ne takaisin paksumpina, pidempinä ja tummempina?????
ihanaa jos joku auttaisi ja vastaisi tietämättömälle
mikä olisi paras keino poistaa? vai poistaako ollenkaan??? ja jos ne poistaa kasvavatko ne takaisin paksumpina, pidempinä ja tummempina?????
ihanaa jos joku auttaisi ja vastaisi tietämättömälle
Vastaukset 8
Vanhimmat
...on aina ollut moiset karvat käsissä, mutta en ole alkanut niitä poistaa. Eivätkä ole kyllä tuntuneet ketään häiritsevän.;)
Vain kerran olen toisesta kädestä poistanut karvat, kun siihen tehtiin tatuoinit ja silloin tein sen Veetillä. Siis sillä ihan perinteisellä voidesysteemillä. Käden karvat ovat sen verran pehmeitä, että lähtivät sillä nätisti, eivätkä kasvaneet sänkenä takaisin. Älä ainakaan ajele terällä. Rumemmalta näyttää, kun sänki alkaa kasvaa näkyviin.:(
Mulla on ollu samaa ongelmaa aiemmin..Eli ainaki omasta mielestä liian pitkät käsikarvat. Mutta nyt oon parin vuoden ajan käyny kosmetologilla vahaas ne pois noin 3 kertaa vuodessa. Maksaa täällä 20e. Karvan kasvu hidastuu koko ajan eikä se kasva sänkenä takasi. Eli jos haluat poistattaa karvojas, niin tee se ehdottomasti vahauksella, älä rupea sheivailemaan!!
itse olen ajellut käsikarvojani jo vuosikaudet (vaaleat omistan siis), ei ole koskaan tummunut, ei ole kasvanut kovaa sänkeä.
tietysti on hiukan vaivalloista väh. kerran viikossa tehdä tuo karvaoperaatio, mutta kosmetologille en jaksa vaivautua.
karvan kasvu on tietysti yksilöllistä, toisilla ne tummuvat ja kasvavat rumana (ja kovana) sänkenä takaisin, mutta ei onneksi minulla :)
Olen ajanut tummat, pitkät käsikarvani veks jo ainakin 9vuoden ajan. Karva on tummunut sen verran, etten voisi kuvitella lopettavani ajamista, tosin itselläni ne olivat alunperinkin tummat ja tuuheat. :p Ajelen karvani lähes päivittäin, koska sänki ei ole kovinkaan hot.
testaile eka pienelle alueelle, miltä tuntuu kun karvat ovat poissa. en tiiä, täähän voi olla yksilöllistä, mutta multa hävis sheivaus/vahaus halut kun vahasin pienen alueen. iho tuntui jotenkin tosi nahkealta. normaalistihan karvat tuo osan siitä persikkaisesta pehmeydestä.
MUTTA sänkihän kasvaa aika vauhdilla takaisin ja varmaan tuntuma alkaa olla sitten taas aika normaali.
Itse poistan käsikarvat n. kerran kuukaudessa veet voiteella. Lähtee mukavasti pois ja alkaahan ne siitä aika äkkiä kasvamaan takasin mutta kestää kuitenkin suht kauan ennen kun ovat taas täydessä mitassaan(eihän käsien tarvitse karvattomia olla). Eikä mitään sänkeä tule. Näin yleensä teen vaan kesäsin ja joskus kyllä talvisinkin. Mutta kaiken kaikkiaan olen oikein tyytyväinen tähän menetelmään eikä rahaakaan kovin paljon mene. :)
Oletko ylipainoinen? Mieshormoni eli testosteroni aiheuttaa liiallista karvan kasvua naisella. Testosteronia erittyy naisilla munasarjoissa normaalisti, mutta erityisesti rasvakudos erittää sitä runsaasti.
Siis mitä runsaammin rasvakudosta, sitä enemmän testosteronia erittyy.
Se on todellakin toisinpäin. Rasvakudos erittää estrogeeniä EI testosteronia.