Onko joku testannut ja käyttänyt pyörässään?
Kokemuksia ja asiallisia vastauksia kiitos!!!
Kokemuksia ja asiallisia vastauksia kiitos!!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minulla on biltemasta ostetut ketjut
Alussa piti ääntä mutta voi johtua vaihteensiirtäjän, rataspakkojen ja ketjun yhteen sopivuudesta mutta nyt toimii ja hinta kohdallaan
Muitakin osia oon ostanut ja hyviä on ollut minulle ei oo osunut vielä "maanantai" päivän kappaleita käsiin
eli 2000 km ylöspäin, älä ihmeessä sekoa noihin ketjuihin. Osta pyöräliikkeestä kunnon ketjut ja samalla vaihda takarattaat niin saat nauttia toimivasta systeemistä.
Vaihadtimpa pyöräni takarenkaaseen uuden pakan ja ostin ketjun. Pyörään asennettuani en saanut millän vaihteita kohdilleen. Eipä ihme ku olivat 7-lehtisen tilalle laittaneet 6-lehtisen. Takaisinkaan eivät rahoja antaneet, ois pitäny kuulemma heti siinä kassalla laskea ne rattaat. "Mitä me käytetyllä pakalla" tollisteli myyjä? Että tämmöstä palvelua ja asiantuntemusta, laskutaitokin loppu vitoseen.
Koska jo aiemmin B:sta ostamani osat fillariin
ovat olleet hyviä otin tietoisen riskin ja ostin
ketjut. Jos hyvin menee ja illalla ehdin niin
asennan ne käyttöön. Laitan tänne myös käyttökokemukseni!
Aiemmin hankkimissani ketjuissa kuului jonkin aikaa rasahteluita tms. pieniä ääniä kunnes
ketju alkoi täysin toimimaan rattaiden kanssa.
Vanha ketju ei ole kulunut yli 2 mm (30,48cm matkalta mitattuna) mutta aika rosahtelevat ovat jo. Kunnollinen puhdistus tulee hoidetuksi tossa samalla!
Meni mönkään ketjun hankinta B:sta joten käyttökokemustakaan ei osaltani tänne tule, kertokoot muut sitten mahdollisesti lisää...
Ovat sittenkin oikeat ketjut, KMC:n valmistamat ja nyt 14 km ajettu. toimii ok ja varmaan kestävät aikansa kunnes venyvät ja kuluvat.
Halpaa käyttöosaa; 2,55 euroa taisi olla.
tästä on tosin jo aikaa. Yllätyin kun valkoisesta pakkauksessa löytyikin KMC:n valmistama ruostumaton ketju.
Saattaa biltemassa huonojakin ketjuja olla, mutta ainakin tuo oli erinomainen, samanlaisiahan saa erikoisliikkeestä hienommassa kotelossa ja ainakin kolminkertaiseen hintaan.
Bilteman laatikossa on Wellgo.n polkimet. Ei kaikkein uusinta mallia, muuta laatu tavaraa kuitenkin.