Kannattaisiko talvella ensikertalaisen totutella avantouintiin ruumiinosa kerrallaan. Ensimmäisenä päivänä laitetaan veteen jalkaterät ja pidetään siellä niin kauan kuin pystytään. Toisena päivänä laitetaan jalat polviin asti ja pidetään niin kauan kuin pystytään. Siitä jatketaan nivusiin, napaan, rintaan ja lopulta kaulaan. Näin siis viikossa tuli kroppa totutettua ruumiinosa kerrallaan avantoon.
Avantouintiin totuttelu ruumiinosa kerrallaan
4
1356
Vastaukset
- ............
Kyllä ehdottomasti helpoin tapa aloittaa avantouinti on jatkaa kesällä aloitettua uintikautta. Vesien jäähtyessä alkaa uintimatkat luonteisesti lyhentyä ja kohta huomaatkin olevasi avantouimari.
Ruumiinosa kerrallaan totuttelu kuulostaa lähinnä rääkkäykseltä ja itsensä kiduttamiselta.- sadasdyu
Totuttelu on naisten juttuja.
Menee vaan sinne avantoon suoraan. - jarilind
sadasdyu kirjoitti:
Totuttelu on naisten juttuja.
Menee vaan sinne avantoon suoraan.Itse aloitin ihan kylmästi sillä ,että menin vain suoraan avantoon. Kaulaa myöten veteen ja vähän ajan kuluttua ylös. Ei se ollu niin kauheaa kuin olin kuvitellut. Ja se fiilis kun nousee sieltä vedestä ylös. Hienoa hommaa!
- Tulisipa jo talvi
Itse aloitin lokakuussa -05 talviuinnin. Ensimmäinen kerta oli lähes paniikkia, mutta sitkeästi kun vaan jatkoi, niin siitä se lähti. Suosittelen itsensä psyykkaamista vaikka hengitystekniikalla. Nenän kautta rauhallisia sisäänvetoja ja pitkiä rauhallisia uloshengityksiä suu supussa. Itselläni tuo auttoi ja jäinpä vaan minäkin avantouintiin koukkuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2264359Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii702817Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3942463- 472383
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431667Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5561419- 781349
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961344- 571340
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1261226