Olen nuori mies ja tyttöystäväni kanssa päätettiin hankkia pillerit tytölleni. En vain aivan loppuun asti tiedä, mistä on kyse.
Voisitteko kertoa millaisia kokemuksia teillä on pillereiden käytöstä ja käyttöönotosta?
Vaikuttaako ne halukkuuteen, mielialaa, tuntemuksiin...? Onko jotain jota miehen pitäisi tietää? Muuttuuko jotain?
Voiko niihin TÄYSIN luottaa? Eli voiko kaiken muun ehkäisyn unohtaa?
Voisitteko kertoa millaisia kokemuksia teillä on pillereiden käytöstä ja käyttöönotosta?
Vaikuttaako ne halukkuuteen, mielialaa, tuntemuksiin...? Onko jotain jota miehen pitäisi tietää? Muuttuuko jotain?
Voiko niihin TÄYSIN luottaa? Eli voiko kaiken muun ehkäisyn unohtaa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
kysehän on siis EHKÄISYpillereistä.. :)
Pillereiden ei pitäisi vaikuttaa mihinkään muuhun kuin ehkäisyyn (munasolu ei pääse irtoamaan, kohdun limakalvo muuttuu). Toisinaan, eli lähes kaikissa tapauksissa, tulee kuitenkin sivuoireita. Ne voivat vaihdella hyvinkin paljon. Yksi saa toisia oireita, toinen ei mitään, kolmas saa kaikki mahdolliset oireet.
Oireita voivat olla:
-pääsärky
-turvotus/painonnousu/rintojen kasvu
-mielialamuutokset (kärttyisyys, itkuisuus)
-muutokset halukkuudessa (tekee koko ajan mieli/ei tee mieli ollenkaan)
-ylimääräiset vuodot, varsinkin alussa
-kuivat limakalvot
-lisäksi vakavammat oireet, jotka ovat harvinaisempia, esim. veritulppa
Oireita tulee yleensä alussa ja niiden pitäisi kadota ensimmäisen 12 viikon aikana.
Ehkäisypillerit eivät ole koskaan 100% varmat. Eivät siis oikeinkaan käytettynä. Puhumattakaan sitten siitä, jos pillereitä unohtaa syödä päivittäin. Tietolähteestä riippuen ehkäisyteho on oikein käytettynä 99%-99,8%. Tämä teho on voimassa koko sen ajan kun pillereitä käytetään, myös sinä aikana kun niistä pidetään viikon tauko, joka neljäs viikko.
Eli onhan siinä kaikenlaista mitä voi ilmaantua. Aika hieno juttu kuitenkin, että haluat tietää näitä asioita. Tiedät sitten varautua. Kaikki miehet eivät ole kiinnostuneita pillereiden toiminnasta tai niiden aiheuttamista ongelmista. Erityisesti alussa voi ongelmia ilmaantua, mutta niiden pitäisi kyllä kadota. Kärsivällisyyttä!
ps. Omasta kokemuksesta ikävin oli ensimmäinen 4 viikkoa, kun vuosin verta jatkuvasti. Ei paljon tehnyt seksiä mieli. Sen jälkeen kuitenkin ylimääräiset oireet katosivat ja (seksi)elämä on kulkenut kivasti.
Kiitos paljon tiedoista, niin tietää sitten varautua!
Olen kerran kokeillut hormonaalista ehkäisyä. Kyse oli e-renkaasta, jonka piti olla muka vaarattomin kaikista ye-menetelmistä.
Käytin neljä kk, itkin jatkuvasti, törmäilin seiniin ja horjahtelin, koska olin jatkuvasti kuin unessa. Lopulta jouduin sairaalaan yritettyäni itsemurhaa.
Poikaystävä yritti taivutella minua lopettamaan, kun oireet ilmaantuivat, minä tyhmä uskoin _asiantuntijoita_ jotka sanoivat mielenlaatuni tasaantuvan parissa kuukaudessa.
Ole fiksu, ja pakota tyttöystäväsi lopettamaan hormonit, varsinkin jos ilmenee mielenterveysongelmia. Vakaviakaan muutoksia ei välttämättä huomaa itse, eikä varsinkaan terveyskeskuslääkäri, vaan usein se on poikaystävä tai joku muu läheinen.
Itse olen sitä mieltä, että e-hormonit tulisi kieltää.