Heippa kaikki!
Olen vajaat pari viikkoa yrittänyt laihduttaa, ja sen jälkeen muutan elämäni pysyvästi. Olen miettinyt että onko nykyinen tapani laihduttaa terveellinen, ja syönkö liikaa/liian vähän, ja urheilenko liikaa/liian vähän.
Tässä esimerkki päiväohjelmastani:
Kello. 08.00 herätys!
08.15 aamulenkille
09.00-10.30 esim. kotihommia, tai muuta ns. vapaata
10.30 aamupala ( jogurtti tai kuituleipä )
11.30 pyöräily lenkille n. 10 km
14.00 lounas ( esim. kasviswokkia tai 1 peruna ja salaattia )
16.00 kävelylenkki n. 4-5 km
18.00 päivällinen ( esim. kalkkunakeittoa )
20.30 jtn iltapalaa ( esim, hedelmä tai marjoja )
21.00 iltalenkki juosten n. 3,5 km
22.00 sauna
Eli syön n. 4 krt päivässä, onko tarpeeksi vai liian vähän?
Olisi mukava saada asiallisia kommentteja ja neuvoja. =)
Olen vajaat pari viikkoa yrittänyt laihduttaa, ja sen jälkeen muutan elämäni pysyvästi. Olen miettinyt että onko nykyinen tapani laihduttaa terveellinen, ja syönkö liikaa/liian vähän, ja urheilenko liikaa/liian vähän.
Tässä esimerkki päiväohjelmastani:
Kello. 08.00 herätys!
08.15 aamulenkille
09.00-10.30 esim. kotihommia, tai muuta ns. vapaata
10.30 aamupala ( jogurtti tai kuituleipä )
11.30 pyöräily lenkille n. 10 km
14.00 lounas ( esim. kasviswokkia tai 1 peruna ja salaattia )
16.00 kävelylenkki n. 4-5 km
18.00 päivällinen ( esim. kalkkunakeittoa )
20.30 jtn iltapalaa ( esim, hedelmä tai marjoja )
21.00 iltalenkki juosten n. 3,5 km
22.00 sauna
Eli syön n. 4 krt päivässä, onko tarpeeksi vai liian vähän?
Olisi mukava saada asiallisia kommentteja ja neuvoja. =)
Vastaukset 4
Vanhimmat
syöt liian vähän suhteessa liikkumiseesi. syöntikertoja kannattaa lisätä eli yhteensä 5-6 krt.
lisää myös ruokavalioosi kuituja, esim. puuron muodossa.
proteiiniakaan en luultavasti saa tarpeeksi, eli esim. leivän päälle vielä kalkkunaleikettä tai tonnikalaa.
rasvat myös mietityttää.. näinköhän saat riittävästi rasvaa.
ruokavaliosi myös vaikuttaa todella yksitoikkoiselta, luuletko jaksavasi pitkään tuolla ruokavaliolla ja noilla samoilla ruuilla??
kannattaisi esim. vaihdella keittoa, esim. kasvissosekeitto, maa-artisokkakeitto, minestronekeitto, jauhelihakeitto (naudan jauhelihasta), jne.
lounaalla voisit syödä esim. lohi-perunavuokaa, kasvislasagnea (ilman juustoa), tomaatti-yrttimunakasta, jne.
juotko riittävästi?? 2-3 litraa päivässä vettä olisi myös tarpeen.
urheilun määrä näyttää myös melko huimalta, mutta itsehän tiedät kuntosi, mutta muista pitää urheilussa lepopäivät, muuten lihakset kipeytyvät ja tulee muitakin ongelmia.
toivottavasti tässä oli ideoita sulle!
Viljojen kuidut ovat pääosin liukenematonta selluloosaa, ei niitä tarvitse lisätä.
Proteiinia saa parhaimmassa muodossa lihasta, jossa on myös rasvaakin mukana. Lihan voi syödä lihana kasvisten kanssa ei siihen leipää tarvita.
Rasvan saanti pitää turvata ja huolehtia rasvan laadusta. Ei mitään keinotekoisia teollisia rasvoja vaan luonnollisia kuten voi, oliivi- tai kookosöljy.
Keittoihin kannattaa ottaa myös kaalikeitto jossa mukana keittolihaa. Jauhelihan osalta kannattaa käyttää sikanautaa, on maukkaampaa ja saa rasvaa myös.
Kaikki perunavuokaruoat ja lasagnet voi unohtaa. Munakkaaseen juustoraastetta ja tomaattipyrettä.
Luultavasti tiedät itsekin, että syöt aivan liian vähän ja liikut valtavasti. Jäin miettimään tuota lausettasi: "Olen vajaat pari viikkoa yrittänyt laihduttaa, ja sen jälkeen muutan elämäni pysyvästi." Eikö tarkoitus ole, että muutat elämäsi pysyvästi jo nyt, eli syöt nyt samaan tyyliin kuin tulet syömään loppuelämäsi? Sinun ei tarvitse eikä pidä laihdutusaikana olla millään kitukuurilla eikä nähdä nälkää, vaan fiksuinta olisi syödä säännöllisesti, terveellisesti ja riittävästi, jotta elimistö ei menisi säästöliekille.
Mietin myös tuota, että mahdatko saada tarpeeksi proteiinia ja hyvää rasvaa. Todennäköisesti et, ja silloin voit laihtuessasi menettää paljon lihasmassaa. Vaikka laihtuisit, vartalosi voi löystyä.
Jos olisin sinä, söisin aamiaisen heti lenkin jälkeen. Ihanteellinen aamiainen on kuitupitoinen ja täyttävä, esim. puuro tai all bran-muroja maidon/jugurtin tms kanssa.
Lounaaksi söisin jotakin proteiinipitoista kasvisten kanssa. Pasta/peruna ei ole välttämätön lisuke laihduttajalle. Lisäisin ruokaan oliivi- tai rypsiöljyä, jos itse liha olisi vähärasvaista.
Päivällinen ja iltapala kuulostavat OK:lta, mutta sösin niiden välissä vielä pienen välipalan.
Mutta siis, syöt todellakin liian vähän, ja mielestäni liikut liian paljon. Voisit jättää kävelylenkin pois (siis iltapäivän). Ja tee pyöräily 10 km vain joka toinen pv. Elimistäö tarvitsee lepoa!!!
Syö aamupalaksi puuroa, jonka joukossa on esi pellavasiemenrouhetta ja pari ruokalusikallista proteiinijauhetta (esim maito90 prismasta) ja hedelmä. Juo lasi maitoa (esim ProFeel-maito sisältää todella vähän energiaa)
Lounaaksi esim salaattia raejuuston tai kanan kanssa tai jotakin normiruokaa pari dl. Vältä perunaa ja pastasta valitse täysjyväpasta tms ja syö pastaa vain 1-2 dl keitettynä. Salaatin joukkoon 1-2 tl öljypohjaista kastiketta.
Syö välipalaksi esim näkkikeipä kinkun, kurkun ja Lahden leipälevitteen kanssa (rasvaa 28%). Ota kalaöljykapseleita.
Pitkän 10 km lenkin jälkeen olisi hyvä syödä palauttavana esim puolikas banaani ja 1 dl raejuustoa.
Päivällinen: keitto kuulostaa hyvältä, vaihtele eri keittojen välillä ja vältä perunapitoisia keittoja. Keitto voi sisältää lihaa mielellään!!
Iltapalaksi esim näkkäri kinkulla ja kurkulla/ marjoja ja rahkaa tai jotain muuta.
Laihdut paremmin, jos syöt paremmin.