auton pyöräteline

Saako semmoiseen peräkoukkuun kiinni tulevaan pyörätelineeseen laittaa useampaa kuin yhden pyörän, tuo mitä tarkoitan on semmoinen halpahallista ostettu kympin maksanut teline jossa ei varsinaisesti aisoissa ole kuseamman pyörän "koloja", mutta aisoissa on mittaa sen verran että kyllä siihen hienosti pari mahtuisi ja kunnolla remmeillä kiinni. Tietääkö kukaan mitä laki näistä sanoo? ..eikai siinä mun mielestä mitään merkitystä ole, kunhan teline kestää ja fillarit pysyy telineessä. Tosin eihän tuolla sais kuljettaa kuin lyhyitä matkoja, mutta en ole koskaan kuullut että virkavalta olisi noihin puuttunut (kun kilpi ei näy, eikä valot kunnolla).

.... ?
911111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kiinnitettävät telineet on tehty juuri asemapyörän noutamiseksi kotiin. Mihinkään 5 kilometriä pidempään kuljetukseen ei em. telineitä kannata / voi käyttää, sillä pyörät pitäsi sitoa erittäin hyvin telineeseen ja suojata auton takaosan imulta (rapa lentää). usein on käynyt niinkin, että pakoputken pää on polttanut renkaan puhki ! Kunnollinen teline kuuluu katolle, eikä näin ollen vaikeuta takaluukun / oven käyttöä !

Äänestä

tuollainen teline on parhaita keksintöjä pyörän kuljettamiseksi. On ollut kahta mallia. Toinen oli aika hento ja heiluva. Toinen on asiallinen. Kahtakin pyörää olen kuljettanut, mutta ne on todella sidottava hyvin kiinni. Myöskin etupyörän heiluminen edestakaisin kannttaa eliminoida. Takaluukun käyttö vaikeutuu, mikä kuormatessa ja purettaessa on hyvä huomioida, mutta saahan sen pyörän ja telineen nopeasti pois siitä. Siihen on paljon helpompi nostaa pyörä kuin kattotelineeseen. Ensimmäisessä kuljetuksessani poliisipartio pysäytti vastaan tullen minut ja valitteli siitä, että osa pyörää ylitti ajoneuvon leveyden. oikeastaan vaativat keskeyttämään kuljetuksen. Takavuosina laitteesta keskusteltiin lehdissä paljonkin. Minäkin ihmettelin poliisille, että kuinka laitetta saa myydä, jos sitä ei saa käyttää. Käytössä näkyy kuitenkin olevan niitä, eikä minuakaan ole sen jälkeen pysäytetty. Kerran maastopyörän etupää putosi tielle, kun ei ollut kunnolla kiinnitetty. Marjastus, sienestys tai muilla metsäreissuilla homma pelaa näppärästi. Ei tarvitse rumputtaa autolla huonoimpia teitä ja jos on puomeilla suljettuja yksityisteitä, niin pyörän saa näppärästi puomin ohi.

Äänestä
  • Pyörän kiinnittäminen katolla olevaan telineeseen ei varmasti kestä kuin 25 sekuntia : Nosto katolle ja etulinkusta kiinni ja takiekkoon hihna kiinni. Siinä ajassa et ole ehtinyt kunnolla asetella vielä peräkoukkuun tulevaa pyörää edes kiinnitysasentoon, puhumattakaan sitomisesta !!!!

    Äänestä

  • Minulla on ollut useamman vuoden käytössä ko. teline. Aluksi ärsytti sen lukitussokan kanssa tappelu, joka pitää työntää siihen reikään että hökötys ei laukea pois paikoiltaan. Etenkin sen sokan laitto reikään oli usein tuskaista. Sitten ostin jostain rautakaupasta halven 6 mm:n jousihaan eikä sen jälkeen ole ollut lukitusongelmia. Olen usein edellisinä iltana laittanut emännän pyörän valmiiksi telineeseen aamua varten, jolloin lukitsen telineen pienellä lukolla (ja pyörä on tottakai lukittuna).

    Pyörän kiinnityksen kanssa oli samanlaista tappelua, käytin semmoista 500 kg:n ohutta keltaista kuormaliinaa (hidas kieputella kiinni ja auki), sitten ostin testimielessä pari n. 50 cm mustekalaa joilla pyörän kiinnitys (etupää ja takapää) käypi näppärästi parissa sekunnissa. Pyörä ei nyt näillä mustekaloilla kovin tukevasti ole kiinni mutta se riittää parin kilsan kaupunkiajoon mainiosti. Sit jos lähtee pitempään reissuun pitää pyörä sitoa (ja tarkistaa välillä!) kunnolla kiinni.

    Olen kuljetellut pyörää ongelmitta jopa n. 300 kilsaa maantiellä, siellä joutuu ohitustilanteessa polkemaan vähän ylimääräistä vauhtia kun pyörä lisää ilmanvastusta. Satula on ainoa suojattava, etenkin jos loska-aika.
    Ensimmäisiä kertoja ajaessani pyörän kanssa auto "niiasi" katukiven kohdalla ja polkyörän eturengas osui maahan. Ei siinä mitään vakavaa onneksi käynyt, pyörä oli senkin jälkeen täysin ajokuntoinen. Pyörä tulee nostaa vaan riittävän korkealle siihen telineeseen niin ei tule sitten näitä maakosketuksia.


    Kerran kuljetin semmosen pienen aitaverkkorullan pyörätelineen päällä kun ei sopinut auton sisään, kunnolla kiinnitettynä tietenkin. Tyhjällä telineellä ei saisi ajella, mutta sitäkin on tullut joskus tehtyä (etenkin jos se lukolla kiinnitettynä nivelkohdasta eikä jaksa irrottaa sitä.)

    Alkuperäiselle kysyjälle, katso telineesi rungosta tai kysy myyjältä/valmistajalta a) monta pyörää sillä saa kuljettaa ja b) mikä on kuorman maksimipaino (vaikka saisikin kuljettaa kahta pyörää). Jos autossa on vetokoukku, niin kannattaa käyttää sitä sitten mieluummin kuin alkaa ostelemaan kalliita kattotelineitä.

    Äänestä

Itsekin etsin juuri millaisia on markkinoilla. Äsken kävin Thulen sivuilla huomaten aika monipuolisen valikoiman telineitä, jotka olivat selvästi pitemmälle kehiteltyjä kiinnityksiltään kuin esim. joillakin ystävilläni näkemäni. Hintoja täytyy vielä kysellä.

Äänestä

Joo olen tässä taipunut katolle asennettavan telineen kannalle.. ihan vain sen takia että kilven on näyttävä taakse eikä teline saa peittää valoja (periaatteessa ei saa vaikuttaa lainkaan niiden näkyvyyteen). Katolle siis vain =) ..ja eikä näin estä takakontin käyttöä tavaralle, eiku fillarit lomareissulle katolle mukaan jos vaikka innostuis hiukan sotkemaan välillä=)

Äänestä
  • On päätetty hankkia Thule pyöräteline vetokoukkuun 2 pyörälle. Malleja on useita, mutta kuvien perusteella en osaa valita - hintahaitari on iso. Onko kokemusta - mikä malli on sopivin, kun ihan päivittäin ei ole tarvetta pyörille. Onko niissä oltava valojen lisäksi myös oma rek nro takana (tarra?)

    Äänestä

  • 2fillaria kirjoitti:

    On päätetty hankkia Thule pyöräteline vetokoukkuun 2 pyörälle. Malleja on useita, mutta kuvien perusteella en osaa valita - hintahaitari on iso. Onko kokemusta - mikä malli on sopivin, kun ihan päivittäin ei ole tarvetta pyörille. Onko niissä oltava valojen lisäksi myös oma rek nro takana (tarra?)

    mutta muista, että ,mihinkään matkakäyttöön telinettä ei kannata käyttää. Asemalta kotiin muutäma kilometri käy. Jos ajat pidemmän matkan huonossa kelissä pyörät vetokoukkutelineessa, ovat pyörät siinä kunnossa, että pyorien siivoamiseen menee loppu päivä !

    Äänestä

Mistä pyörän kohdasta vetokoukkuun tulevassa pyörätelineessä nuo ulokkeet on tarkoitus laittaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


laiska_pyöräilijä=) kirjoitti:

Saako semmoiseen peräkoukkuun kiinni tulevaan pyörätelineeseen laittaa useampaa kuin yhden pyörän, tuo mitä tarkoitan on semmoinen halpahallista ostettu kympin maksanut teline jossa ei varsinaisesti aisoissa ole kuseamman pyörän "koloja", mutta aisoissa on mittaa sen verran että kyllä siihen hienosti pari mahtuisi ja kunnolla remmeillä kiinni. Tietääkö kukaan mitä laki näistä sanoo? ..eikai siinä mun mielestä mitään merkitystä ole, kunhan teline kestää ja fillarit pysyy telineessä. Tosin eihän tuolla sais kuljettaa kuin lyhyitä matkoja, mutta en ole koskaan kuullut että virkavalta olisi noihin puuttunut (kun kilpi ei näy, eikä valot kunnolla).

.... ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu