Pettäjä pettää aina...

Miehet valehtelevat aina kun etsivät irtonumeroita.He eivät jätä vaimojaan/tyttöystäviään ikinä itse.Pettäjä pettää aina kun silmä välttää.Siipä miehiä kannattaa vain käyttää kuin koiraa käyttäisi pissalla.Ja elää loppu elämän yksin.
2646
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

naisiin....

Äänestä

kylläpä oli neidillä(?) kärkevä mielipide, tuntuuko helpommalta ajatella niin...? Oletko itse tullut petetyksi ja jätetyksi ja nyt haluat uskoa että sama kierre jatkuu seuraavassakin suhteessa?

Pettämistä on oikeastaan kahdenlaista. On ns "ammattipettäjät" jotka haluavat jotain jännitystä elämään mutta ovat silti varsin tyytyväisiä omaan parisuhteeseensa. Heillä on kumppaneita yleensä yksi toisensa perään. Mutta he eivät todennäköisesti jätä vaimoaan vaan jatkavat peliään kunnes vaimo kyllästyy moista katselemaan tai kunnes ei enää ota eteen. Näissä tapauksissa luulisin että on enemmänkin kyse seksistä.

Sitten ovat he, jotka ovat tyytymättömiä omaan suhteeseensa, mutta ovat syystä tai toisesta päättäneet tyytyä tilanteeseen kunnes eteen kävelee sellainen ihminen joka pistää koko pakan sekaisin! Tämä pettäminen onkin sitten jo vakavampaa parisuhteen kestämisen kannalta, siinä on nimittäin myös tunnetasolla kyse aivan eri asiasta. Nämä joko katuvat ja jäävät vanhaan suhteeseen tai sitten eroavat kumppanistaan ja aloittavat uuden elämän joko yksin tai uuden kumppanin kanssa eikä ole mitään syytä olettaa että he tekisivät uudessa suhteessaan samoin.

Joskus sitä elämässään tekee vääriä valintoja tai aiemmin tehdyt valinnat eivät vaan enää ole oikeita. Silloin täytyy olla oikeus valita toisin. Tietenkin reilumpaa olisi jos ensin päättäisi vanhan suhteen, mutta eikös se ole jo aikamoinen huomionosoitus kumppania kohtaan että yrittää sinnitellä vaikka suhde on jo kauan sitten lakannut olemasta tyydyttävä? Ja jos onni kävelee kohdalle, pitää siihen tarttua, jokainen on kuitenkin vastuussa lopulta vain itselleen ja täällä eletään vain kerran!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sinkkuelämää... kirjoitti:

Miehet valehtelevat aina kun etsivät irtonumeroita.He eivät jätä vaimojaan/tyttöystäviään ikinä itse.Pettäjä pettää aina kun silmä välttää.Siipä miehiä kannattaa vain käyttää kuin koiraa käyttäisi pissalla.Ja elää loppu elämän yksin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu