Taas loistolohkaisu kaupunginjohtaja Gardinilta: "Lappi Euroopan tunnetuin maakunta"... ei hyvää päivää. Ensin yritetään kerätä poliittiset irtopisteet ryssimällä Sampo-aukion nimi ja sitten itketään Euroviisujen ja kulttuurikaupungin tittelin menetystä. Eikö rovaniemeläisiä yhtään edes hävetä..?
Ottamatta kantaa siihen missä esim. viisut pidetään, niin täytyy vaan todeta että kaupunginjohtajanne on vissiin lukenut ilmoituksia City-asunnoista ja vielä uskonutkin niitä. Tai sitten ei ole kuultu esimerkiksi vähemmän tunnetusta Champagnen maakunnasta.
Ottamatta kantaa siihen missä esim. viisut pidetään, niin täytyy vaan todeta että kaupunginjohtajanne on vissiin lukenut ilmoituksia City-asunnoista ja vielä uskonutkin niitä. Tai sitten ei ole kuultu esimerkiksi vähemmän tunnetusta Champagnen maakunnasta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ota tapletti
Helsinkiläisiä yhtään hävetä pääkaupunkistatuksensa olevan Venäjän tsaarin kuningasidea? Suoraselkäisten ja ajattelevien ihmisten Turun sijaan pääkaupungiksi piti saada teuraslampaiden Helsinki. Yliopistokin piti Turusta varastaa kun omasta takaa ei ollut.
Eikö helsinkiläisiä yhtään edes hävetä..?
Helsingin menestys ollut vailla vertaa. Jopa niin hyvin että lappalaisetkin tulevat tänne tekemään töitä. Aina riittää niille siivottavaa ja tiskattavaa, sellaisia sopivan vaativia hommeleita.
Mutta entäs Euroopan "tunnetuin maakunta" ja sen pääkaupunki. Tuhansien city-kämppien urbaanisti sykkivä metropoli, joka ei ollut 50v sitten edes kaupungiksi tunnustettavissa.
Helsinkiläisten "menestyksen" takana on vain helsinkiläisten itsensä masinoima Helsinkiä ihannoiva helsinkiläisyyden pakkosyöttöohjelma. Katsoitko tänään uutisia kun siellä oli Helsingin turismista? Viimeisen päälle tehty juttu taustamusiikkeineen kaikkineen. Eihän nyt Helsinkiä voi helsinkiläisessä mediassa näyttää väärässä valossa.
Venäjän tsaari Aleksanteri I määritti Helsingin pääkaupungiksi koska Ruotsia lähellä ollut nationalistinen Turku olisi tuottanut ongelmia. Lauhkeiden syöttöporsaiden Helsinki taasen pysyi helposti venäläisten kurissa ja nuhteessa. Ja hyvin on venäläisten opit menneet perille. Helsinki-myönteistä propagandaa tulee joka tuutista. Miksi Euroviisut laitettiin avoimeen hakuun vaikka Helsingissä oli jo päätetty etukäteen niiden järjestäminen Helsingissä? Et vastannut tähän aiemmin. Miksi Helsinki lobbasi Turun kulttuuripääkaupungiksi ja Salossa syntynyt entinen turkulainen ministeri päätti nimellisesti Turun valinnan? Et vastannut tähänkään.
Sinäkin Ilja voisit keksiä jotain oikeaa tekemistä tuon typerän provoilun sijaan. Helsinkiläiseltä syöttöporsaalta nyt muuta voikaan odottaa mutta teepä sinä Ilja poikkeus.
No mutta Maurihan saapi 15 miestäkin tungettua 5 hengen autoon. Sehän oli tunkemassa sinne Lappiareenallekki niitä 15 000 ihmistä.
Pelkosenniemeläislähtöisen huonohampaisen kitaristin sanoin: Broaden your spectrum. Ei Rovaniemi ole maailman napa, vaikka se ehkä sinusta siltä tuntuukin. Älä ihmeessä tyydy pikkukaupunkeihin, maailmalta löytyy isompiakin.