Kertokaapas satakunnan miehelle millaisia menopaikkoja viikolla/viikonloppuna Rovaniemeltä löytyy? 1.-8.7. olis tarkoitus kierrellä tutustumassa kaupunkiin ja varsinkin baareihin.
Rovaniemen parhaimmat menomestat?
Yötön Yö 2006
122744
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Pohjanhovi ilman muuta se maineikkain, rappusilla istuivat esimerkiksi Reino Helismaa ja Esa Pakarinen filmatessa Rovaniemen Markkinoilla elokuvaa, Marski on siellä yöpynyt, samoin aikanaan oli Kekkosen kantapaikka hänen pohjoiseen reissuillaan ynnä muuta.
Onhan Jari Tervon Pistokin nimeä saanut, mutta paikkana lähinnä kuppila,viittä vailla räkälä.
Tänä päivänä Pohjanhovissa saman katon alta löytyy karaokebaari, disconpuoli ja iso sali jossa aina elävä bändi.Baaritiskejä taitaa olla viisi tai kuusi. Eli voi haahuilla vapaasti paikasta toiseen.
on just alkaneet ravintola Valdemarin alueella ja jatkuvat heinäkuun eka viikonloppuun asti. Kantsii käydä sielläkin tsekkaamassa, muuten kyllä olen sitä mieltä, että Pohjanhovi on Rovaniemen paras paikka, tyyliin jokaiselle jotakin, jos et enää ihan teini ole.
Kiitos vinkeistä! Täytyypä tutustua paikkaan:)
Rovaniemi rock 7.-9.7 ,jos jaksaa kiinnostaa ;)
Käväisin katsomas kys. tapahtuman kotisivut. kovat esiintyjät perjantaina. Missäköhän nuo festarit tarkalleen ottaen järjestetään? Ihanko keskustassa? Sijainti-linkki heitti epämääräisesti kaupungin kartan..
Valtatie 4!!!!
Ounaspaviljongilla. Kävelymatka keskustasta n. 2km tai allekin, Saarenkylään päin joen rannalla.
Tapahtuma-alue sijaitsee aivan Rovaniemen keskustan tuntumassa, Ounaspaviljongilla, vain kilometrin verran keskustasta. Festarialue uimarantoineen antaa loistavat puitteet maailman pohjoisimmalle rock-festarille.
Jutajaisteltta löytyy leirintäalueen ja Waldemari ravintolan välistä joen toiselta puolelta,tai se riippuu mistä sen katsoo.
Perjantaina on ainakin Jari Sillanpää ja myöhemmin on Yölintu klo 22.
Nämä oli kuiten 30.06 eli perjantaina,mutta varmaan löytyy muutakin.
http://lnl.yhdistysnetti.com/jutajaiset/ohjelma/
Pystyyn kuollut junttila. Ei vois ankeemmaksi kaupunki enää mennä.
Kannattaa tulla, jos ei muuten, niin nätin karaokevetäjätytön vuoksi. Namu pakkaus, varattu kylläkin, mutta saa kuitenkin katsella.
Huoh...
Joskus hyviäkin laulajia, muuten "juottola"
Löytyy. On vaan kierrettävä ja kateltava itselleen se paras paikka. Mukaan uteliaisuutta ja seikkailumieltä.