Otin tatuoinnin 6 päivää sitten. Tänään alkoi nahka "kesiä" useilta kohdin. Onko normaalia ja jos on niin kuinka paljon ihoa tulee lähtemään?
Nahan irtoilu
222
62240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
hmm..siis varmaan tarkoitat että tatuoinnista lähtee rupea? oletko rasvannut tatuointia joka päivä? nimittäin, kun sitä pitäisi rasvata että tatska pysyy kunnollisena.
Normaalilta kuulostaa. Rasvailet vaan kolme-neljä kertaa päivässä vielä viikon sitä niin hyvä siitä tulee. Ihoa lähtee sen verran ku lähtee, don't worry:)
Et ole tainnut ottaaa selvää paljoa ennen kuvan ottoa/lukenut hoito ohjeita kunnolla.
Kyllä jokaisen paikan hoito-ohjeissa pitäisi lukea ruven kehittymisestä ja lähtemisestä...
Normaalia on, mutta älä revi rupea!
..kun tatska alkoi kesiä! siis ihan normaaliahan
se on, aluks säikähdin kyllä.
mä otin tatskan ulkomailla, ja mitään ohjeita ei
messiin tullut. olin kyllä tutustunu netin
kautta ym koko tatska prosessiin, mutta joko ei
ollu ilmenny moinen juttu tai jääny mieleen, et
tuolleen alkaa kesiä. no, nou hätä, muutaman
kerran sydän pomppas ylimäärästä vaan :D
hyvin parani, viikon ajan vedin paksua rasvaa
päälle, senki jälkee hiukan kunnes ns kartstaa ei
enää lähteny. hyvälle näyttää. ei tosin ookkaan
vanha vielä. oon aatellu et sit ku tarvis väriä
lisätä, niin kuvaa muutetaan hieman (ei sillä että kaduttas XD)
Se on kyllä ihan normaalia. Rasvaat vaan ja itse sivelin tatskaa kevyesti suihkussa, jolloin rupea lähti aina vähän kerrallaan pois.
Mulla ei tullu rupea ollenkaan, nahka kyllä lähti koko tatskan päältä. Kutisi pikkusen, mutta rasvaaminen auttoi. Mulla on kokonaan väritetty tatska eli siitä lähti aika runsasti nahkaa, mikä kuulemma tosiaan kuului asiaan. Tatuoitsija kertoi minulle heti kuvan valmistuttua, että se sitten rupeaa parin päivän jälkeen kutisemaan ja nahkaa lähtee, joten osasin varautua.