Miksi olen kusipää?

Koska ennen olin se kiltti joka yritti auttaa ihmisiä ja olla avulias. Sitten huomasin, että sillä ei saanut elämässä mitään aikaan. Sitten päädyin tilanteeseen, missä minun piti vanhempieni kuoltua tulla toimeen nuorella iällä käytännössä omillani. Äkkiä siinä kusipääksi ja röyhkeäksi tuli.

Valitan. Mikään ei tule elämässä ilmaiseksi. Olishan se kivaa, jos eläisimme jossain paratiisissa, missä kaikki nauraisi kaikille.
4891
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ennen olin se kiltti, joka yritti auttaa ihmisiä ja olla avulias. Sitten 16-vuotiaana menetin molemmat vanhempani. En jäänyt yksin, ehen, minulla oli pari vuotta vanhempi isoveli ja kolme nuorempaa siskoa, nuorin neljän vanha. Me asuimme keskenämme, me viisi. Enkä ole kusipää, vaikka joskus byrokratian kanssa taisteltua ja elämän katkeruutta kerättäessä tuli sellainen olo, että pitäisiköhän. Tukirahoilla ei hillittömästi juhlita varsinkaan, kun vasta opettelee rahankäyttöä siinä suhteessa. Kyllä itketti ja nauratti yhtä aikaa kun kantoi seitsemän säkkiä ruokaa polkupyörällä kaupasta, ja murehti samalla, milläs hitolla ne seuraavat seitsemän ostetaan. Mutta kun pääsi kotiin, niin hymyhän siinä iski kun neiti 4v. tanssi jonkun ripaskan onnesta, kun sai raejuustoa =)

Olen pahoillani menetyksestäsi, mutta en hyvällä tahdollakaan pidä vanhempien menetystä kusipäisyyden oikeutettuna syynä. Minä elän edelleen paratiisissa, ja nauran päivittäin. Paljon! Ilmaiseksi sain vanhempani niiden 16 ihanan vuoden ajan, ilmaiseksi sain myös kaikki rakkaat sisarukseni. Ihan ilmaiseksi löysin myös nykyisen avopuolisoni ja sain hänen rakkautensa.

Äänestä
  • mä seurasin joskus tätä sarjaa.. mikä sen nimi olikaan? joku viisikko?
    hyvä sarja oli, eikä se vanhin tosiaan ollut kusipää vaan aika vastuuntuntoinen!

    Äänestä

  • tbr kirjoitti:

    mä seurasin joskus tätä sarjaa.. mikä sen nimi olikaan? joku viisikko?
    hyvä sarja oli, eikä se vanhin tosiaan ollut kusipää vaan aika vastuuntuntoinen!

    Olin jo unohtanut koko sarjan, "Viiden juttu" oli suomenkielinen nimi muistaakseni. Mutta valitettavasti tätä tapahtuu tosielämässäkin, tiedän toisenkin perheen samasta kaupungista vaikkakin 40 vuoden takaa.

    Äänestä

ei kyllä oikeuta mikään. Maailmassa pärjää jos osaa pitää puolensa. Se taas ei edellytä minkäänlaista kusipäisyyttä. Mitä hyötyä siitä on sinulle ollut?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hujuisle kirjoitti:

Koska ennen olin se kiltti joka yritti auttaa ihmisiä ja olla avulias. Sitten huomasin, että sillä ei saanut elämässä mitään aikaan. Sitten päädyin tilanteeseen, missä minun piti vanhempieni kuoltua tulla toimeen nuorella iällä käytännössä omillani. Äkkiä siinä kusipääksi ja röyhkeäksi tuli.

Valitan. Mikään ei tule elämässä ilmaiseksi. Olishan se kivaa, jos eläisimme jossain paratiisissa, missä kaikki nauraisi kaikille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu