Eräs naispuolinen kamuni sanoi että naiset on aina tavallaan masentuneita..ikinä ei olla tyytyväisiä ulkonäköönsä tekemisiinsä jne.jne. ja ainasta ulkonäkökilpailua,.....
onko naise näin??
onko naise näin??
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mä oon liiaks sellanen hälläväliä-luonne, etten stressaa pikku jutuista.
Enhän minä täydellinen ole, mutta kelpaan itselleni aivan hyvin tällaisena! En tosiaankaan alkaisi masentumaan mistään noin pinnallisista jutuista! Enkä usko että kukaan oikeasti kilpailee ulkonäöllä??? Siis ehkä joku tosi huonoitsetuntoinen teini, muttei kylläkään enää aikuinen nainen!
Suomalainen yhteiskunta on hyvin suorituskeskeinen; siinä yksi syy suuriin masennuslukuihin.
On totta, että monet naiset valittavat kroonisesti. Tällainen tyytymättömyys on minusta enemmän henkilökohtainen ongelma; ei ole tajuttu, mistä elämässä on kyse. Olisi hyvä joskus tiedostaa ne hyvät asiat omassa elämässä, ennen kuin on liian myöhäistä...
Henkilökohtainen mielipiteeni on, että ihmisellä pitäisi olla riittävästi vastoinkäymisiä, jotta turhalle marinalle ei jäisi niin paljon sijaa.
tekemistä ! jokin harrastus tai jotain mistä tulee hyvä mieli ! jotakin ihan omaa, mikä vie ajatukset edes hetkeksi pois arjesta. monet naiset jättää kaiken, ystävät ja harrastuksetkin vakiinnuttuaan ja jäävät tavallaan yksin. mies ei yleensä luovu harrastuksistaan, eikä kavereistaan.
ei ihme jos naiset masentuu, kun käyvät vain töissä suorittamassa ja sen jälkeen suorittavat illalla kotona.
kansantauti, siis masennus. Miehet on aina apaattisia, tuskin kaljamahasta tai kaljuuntumisesta johtuen.
masentuneita, mutta tiettynä aikana kuukaudesta hermot saattaa olla kireänä.
Saattaapi hyvinkin olla niin, että naiset suhtautuvat paljon kriittisemmin kehoonsa kuin miehet. Naisen on vaikeampi hyväksyä oma kroppansa.
Nainen = Aina tyytymätön ulkonäköönsä. Sellasia ne vaan on. Ei auta muu kuin totutella asiaan. Naiset yrittävät ja haluavat olla jokaiselle tämän planeetan uroksille mieleen. Mistä se sitten johtuneekaan. Ehkäpä naiset haluavat miesten kehuvan heitä.
merkitsee tyytymättämyyttä ulkonäköönsä, mutta se voi toki olla sitä.
Mies voi olla vaikka minkä näköinen, mutta jos hänellä on karismaa, valtaa, rahaa jne. monet naiset kiinnostuvat hänestä.
Naiselta vaaditaan sekä sisäistä että ulkoista kauneutta. Tietenkään naisen ei tarvitse eikä tulisikaan elää näiden kirjoittamattomien, mutta sitäkin voimakkaampien sääntöjen mukaan. Tietynlaista voimattomuutta ja identiteetin heikkoutta sellainen kyllä on, sekä tietenkin typeryyttä.
...Ilmaisu tuo masentuneisuus, itse käytän ja koenkin joskus olevani alakuloinen!
Mitä sivusta niitä seuraa niin naiset ovat masentuneita kun eivät saa rikasta miestä, siitä on kysymys ja siihen se marina perustuu, oletko huomannut milloin nainen hymyilee eniten ja on iloisin? Aivan, silloin kun olet maksanut ison määrän rahaa ja naisesi pääsee siivelläsi nauttimaan siitä.
Miehen tehtävä ei ole tuottaa loiselle iloa vaan nitistää loinen, mitä se sitten tarkoittaakin. Itse pidän naisen kurittamista ja kouluttamista tärkeimpänä asiana naisen ohjausta kaipaavan tyytymättömän luonteen muokkaamista. Riittävä pelote pitää naisen kurissa, esim. lainaa naiselta rahaa iso summa ja jätä maksu takaisinmaksamatta, näin saat otteen miehekkään suominaisen "palleista" ja aina kun nainen alkaa mielenosoitukseen niin voit tiukentaa otetta vain katsomalla häntä "halveksivasti" ja alkaa pakkaamaan tavaroitasi.
Nainen kyllä luopuisi sinusta jos hänellä ei ole tarpeeksi suurta taloudellisen tappion pelkoa.
Miksi luulette joidenkin naisten olevan mieluummin ottamassa turpaansa kuin jättää miehensä? Taloudelliset syyt ovat takana, aina.
Naiset kasvatetaan ottamaan 'naisen rooli' jo aikaisessa vaiheessa; tärkeää on, että 'kelpaa' miehelle. Ja kun 'saa' miehen', niin sitten pitää saada kaikkea, mitä muillakin on. Nainen usein kasvatetaan riippuvuuteen asioista ja ihmisistä - et ole mitään, jos sinulla ei ole tätä ja tuota. Tästä syntyy jatkuva tyytymättömyyden kierre; poiskaan ei tilanteesta pääse, koska silloin ei olisi minkään arvoinen muiden silmissä (esim. eronneena).
Kyllä naisen ase masennusta vastaan on mahdollisimman suuri itsenäisyys ja riippumattomuus - ihan kuin ihmisellä ylipäänsä. Ihminen tulee ensin, sitten vasta sukupuoli.
Sun tapauksessa tulee sukupuoli ensin, haluaisin nuolla sun sukupuoltasi. Kirjoituksesi on väkevästi ripsipiirakkaa täynnä.
lähettään sulle riisipiirakkaa Thaimaahan...
Sanoisin, että kyse on älyn puutteesta, jos siis tarkoitat tällaista naisten yleistä jatkuvaa marinaa kaikesta mahdollisesta, vaikka elämässä kaikki on suht. hyvin. Kyllä vaatii myös älliä ymmärtää, miten elämään tulee suhtautua oikein.