Kohtuurasvainen vhh?

Voinko toteuttaa vähähiilarisen dieettini myös kohtuullisen rasvamäärän kanssa? Eli en rupea lisäilemään voita ja kermaa mihinkään sen enempää kun on tarvis. Esim. teen edelleen kastikkeen 7-15% ruokakermasta, enkä kuohukermasta, syön edelleen kaalikeittoni ilman smetanaa, syön sokerittoman marjarahkani lisäämättä siihen kuohukermaa. Toki katson, että saan rasvojan tarvitseman määrän, mutten halua ryhtyä Kiril-tyyliin tunkemaan kermaa ja smetanaa joka ruokaan, rasvaisuus ällöttää minua!
6536
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

> Voinko toteuttaa vähähiilarisen dieettini myös
> kohtuullisen rasvamäärän kanssa? Eli en rupea
> lisäilemään voita ja kermaa mihinkään sen
> enempää kun on tarvis

Minä ainakin koostan ruokavalioni sen mukaan, mikä maistuu omasta mielestäni hyvältä. Jos maitorasvan maku ei ole sinun mieleesi, niin silti makujahan jää jäljelle tässä runsauden kulttuurissa rakentaa sitä ruokavaliota. Mulle ruuanlaitto ja syöminen on harrastus, niin yritän tutustua uusiin kulttureihin ja makuihin syömisen kautta - eli ei tosiaankaan puuduta tai tunnu yksipuoliselta.

Perusperiaatteiltaan ruokavalion kannattaa olla runsasrasvainen (esim. n. 40% rasvaa), eli ällöttääkö:
- suklaa
- pähkinät
- avokadot
- mantelit
- pinjansiemenet
- kaikki liha? kaikki kala?
- extravirgin oliiviöljy/rypsäri salaatinkastikkeessa?

JA NIIN EDELLEEN

Äänestä

Oma VHH toimii ihan hyvin, vaikka en olekaan luopunut esim. rasvattoman maidon käytöstä. Se nyt vaan sattuu sopivan makutottumuksiini paremmin, ja pysyy siis edelleen kahvissa ja esim. munamaitopohjaisissa ruuissa. Sitkeesti koitin aluksi kahviin kermaa, mutta lähes kuukauden käytön jälkeen olin edelleen sitä mieltä, että kerma pilaa kahvini. Paistorasvana käytän ainoastaan voita, ja kasvisöljyt on mukana vain salaattikastikkeissa.
Tietoisesti en rasvaa mihinkään yritä lisätä, katson että proteiinin ja perus ruuanlaiton mukana sitä tulee aivan riittävästi. Perunan ystävä en ole koskaan ollut, ja erityisesti VHH:lla kiinnitänkin huomioni viljatuotteiden välttämiseen. Myös muut juurekset (ja tietty sokeri) on tarkkailun alla.
Itse olenkin sitä mieltä, että omaa kehoa on kuunneltava. Jos painonpudotus pidemmäksi aikaa pysähtyy, on syytä tarkistaa syömisensä.
Aikoinaan pudotin tällä menetelmällä 20kg, pysyi kurissakin jonkun vuoden, mutta hiljalleen alkoi syömiset lipsua, ja niin taas paino nousi saman verran. (leipää, pastaa ja karkkia...prkl) No, nyt on uusi yritys käynnissä, ja parissa kuukaudessa lähes 10kg on pois, syksyllä siis haaveena jo taas se normaalipaino. Itselläni siis toimii hyvin rasvoja sen enempää "lisäämättä", ja se syntinen rasvaton maitokin pysyy kuvioissa... ;))
Tsemppiä ja maalaisjärkeä! Hyvää kesää.

Äänestä

minä taas pidän kerman ja smetanan mausta ja mielelläni lisään ruokalusikallisen smetanaa kaalikeittoon ja borssiin, lorautan kuohukermaa munakastaikinaan ja sienikastikkeeseen. Kahvia en voi kuvitella ilman kuohukermaa, maito pilaa hyvän kahvin.

Joten ihan vapaasti voit jatkaa makumieltymystesi mukaan. Mun kirjoitukset seuraa mun makumieltymyksiä eikä ne ole tarkoitettu sellaisenaan noudatettaviksi, koska ei ole olemassa yhtä ainoata vhh muotoa, jota suositellaan kaikille vaan jokainen voi kokeilemalla löytää itselleen parhaimman vhh muodon.

Äänestä

Jos rasvasta et kuitenkaan saa tarpeeksi energiaa, pitää puute paikata joko hiilihydraateilla tai proteiineilla. Proteiinin ylenpalttista syömistä ei kai yleensä suositella, koska niiden väitetään rasittavan elimistöä.

Eli ehkä kannattaa kokeilla ensialkuun osan rasvan korvaamista hitailla hiilihydraateilla pieninä kerta-annoksina muun ruuan kanssa. Näin verensokerikin pitäisi pysyä kurissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vhhvhhvhh kirjoitti:

Voinko toteuttaa vähähiilarisen dieettini myös kohtuullisen rasvamäärän kanssa? Eli en rupea lisäilemään voita ja kermaa mihinkään sen enempää kun on tarvis. Esim. teen edelleen kastikkeen 7-15% ruokakermasta, enkä kuohukermasta, syön edelleen kaalikeittoni ilman smetanaa, syön sokerittoman marjarahkani lisäämättä siihen kuohukermaa. Toki katson, että saan rasvojan tarvitseman määrän, mutten halua ryhtyä Kiril-tyyliin tunkemaan kermaa ja smetanaa joka ruokaan, rasvaisuus ällöttää minua!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu