isosisko joka manipuloi meitä muita vaikka olemme kaikki aikuisia ja pitäs olla vapaus olla rauhassa.
Hän vetoaa aina omiin vaivoihinsa että sai empatiaa ja pääsis hääräämään hyväksikäytön merkeissä.
Puhuu valheita selän takana joita on tullu korviini eli on munun pakko kestää koko elämäni häntä siksi kun on sattunut syntymään siskoksi.
syyllistävä
3
1287
Vastaukset
- niin..
..pakko kestää koko elämäsi?
Ethän sinä häntä siskoksesi valinnut.
Mutta valita voit, oletko hänen kanssaan tekemisissä.
Voi tuntua rankalta, mutta lähisukulaisiinsakin voi katkaista välit. Tai ainakin minimoida ne.
Mä jouduin tekemään niin äitini kanssa kun lähes 50-vuotta olin häntä kestänyt. Käyn äitienpäivänä, jos käyn ja nykyään hän soittaa muutaman kuukauden välein ja käy luonani pari kertaa vuodessa. Hän on itsekin huomannut, että jos aikoo tyttärensä pitää elämässään, tämä on ainoa keino.
Mitä vähemmän ollaan tekemisissä, sen paremmin menee. En toki vanhaa äitiä koskaan (?) kokonaan hylkää, vaikka se on käynyt useasti mielessä.
Yksin hän ei joudu olemaan, vaikka mä en siellä enää pyöri, nyt on veljien vuoro, vihdoin viimein.
Ja sulle vielä, että ei tarvitse manipuLOITUA.
Ei tarvitse selitellä tai ottaa kantaa ym. Voit aivan hyvin pitää pääsi, vaikka koko muu suku olisi manipuloitu sinua arvostelemaan.
Sinuna sanoisin ääneen sen mitä moni sukulaisistasi ehkä haluaisi: "Minä en enää suostu hänen manipulointiaan katselemaan, tehköön ja sanokoon mitä lystää. Jos te siihen suostutte, se on tiedän asianne!"
Jotain ton tyylistä..
Sairas minäkin olen, mutta en todellakaan velvoita yhtäkään sukulaista sen takia yhtään mihinkään, enkä käytä tilannetta hyväkseni.
Jokainen todella voi valita oman seuransa, maksoi mitä maksoi.- Thilia thalia
omaan sukuuni vähän samanlaisten syiden vuoksi kuin aloittajakin. Nyt saan olla rauhassa eikä kukaan yritä pomottaa ja manipuloida minua toimimaan oman tahtonsa mukaan. Varsinkin veljelläni on voimakas tahto ja koska minullakin on, olivat taistelut välillä todella kovia. Sitten veljen poika jätti minut ainoana ilman kutsua ylioppilasjuhliinsa. Se oli siihen porukkaan viimeinen niitti, siskoihin välit vain hiipuivat. Lopulta huomasin kuinka vapaa olin ja olen edelleenkin ilman sukuani.
- minäkin...
Thilia thalia kirjoitti:
omaan sukuuni vähän samanlaisten syiden vuoksi kuin aloittajakin. Nyt saan olla rauhassa eikä kukaan yritä pomottaa ja manipuloida minua toimimaan oman tahtonsa mukaan. Varsinkin veljelläni on voimakas tahto ja koska minullakin on, olivat taistelut välillä todella kovia. Sitten veljen poika jätti minut ainoana ilman kutsua ylioppilasjuhliinsa. Se oli siihen porukkaan viimeinen niitti, siskoihin välit vain hiipuivat. Lopulta huomasin kuinka vapaa olin ja olen edelleenkin ilman sukuani.
kaikki yhteydenpidon, isääni 18v. sitten. Sinänsä joskus hankalaa, ei voi sukutapaamisiin juurikaan mennä. Muuten elämäni paras päätös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad911477- 541033
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että383864- 156849
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124727- 56723
- 51668
- 57641
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38635- 76632