Olen pari kertaa kohdannut ilmiön, joka vähän ihmetyttää. Nimittäin baarissa on mies tullut esittelemään itsensä italialaisena, vaikka italian kieltä osaavana ja muutenkin Italiassa oleskelleena tiedän ja näen, ettei kaveri ole italiano. Näinkö hän luulee, että käy parempi flaksi. Kerrankin heitä oli siinä kaksi yrittämässä pokata minua ja ystävätärtäni, mutta toinen kutsuikin epähuomiossa toista "mehmetiksi". En tiedä mistä maasta olivat, muttei ainakaan Italiasta. Joissain tietyissä maissa kai Mehmet on aika yleinen miehen nimi, olisiko Turkissa?
Italianona
bionda
271853
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Minäkin olen suunnitellut esiintymistä turkkilaisena, ihan noin tutkimusmielessä. Tukka on jo luonnostaan tumma, lähes musta, ja silmät ruskeat. Näin kesällä on ihokin ruskettunut, joten sekin puoli järjestyksessä. Sitten pitäisi kyllä kasvattaa vyön päällä roikkuva maha, mikä tuntuu aika vastenmieliseltä. Asian voi tietysti ratkaista käyttämällä tyynyä. Mutta yksi ongelma vielä on. Millä pirulla minä saisin liimattua ne lopullisen uskottavuuden ehdottomasti vaatimat karvat kämmenselkiin ja sormiin?
voithan aina väittää että ajelet vartalokarvoituksesi päivittäin?
Kunnon kundit ajelevat rehottavat karvansa joka puolelta ;)
Multa on sitten varmaan jäänyt kaikki kunnon kundit kokematta :D
tekstiäni, vai etkö halua ymmärtää?
Kysehän oli siitä, että turkkilainen EI halua olla turkkilainen, vaan mieluummin italiano.
Näkevät kai minusta jo etten piittaa turkkilaisesta miehestä, vaan vähän laatua pitää olla. Joillekin naisille kai käy kun on tumma, mutta minulle käy vain fiksu.
No se maha taitaa vielä yleisemmin löytyä suomalaiselta meiheltä, joten ei tarvitse mitään tyynyä.
Tavoilleni uskollisena vain ryhdyn aina kuljettamaan keskustelua harhapoluille.
Mutta kun minä kuulemma olen jo muutenkin italialaisen roiston näköinen, niin ei italiaanon esittäminen tuo mitään haastetta. Esiintyminen turkkilaisena olisi pari askelta brutaalimpaan suuntaan.
Periaatteessa kyllä. Mutta runsas karvoitushan nimenomaan on turkkilaisten tavaramerkki.
ovat YLPEITÄ omista sekundaarisista maskuliinisista piirteistä ja EIVÄT ajele karvoja olleenkaan.
"Näkevät kai minusta jo etten piittaa turkkilaisesta miehestä, vaan vähän laatua pitää olla. Joillekin naisille kai käy kun on tumma, mutta minulle käy vain fiksu."
Italialainen mies = laatu ja fiksuus taattu ...
:D
tunnet? Hauskaa on vähemmälläkin tietomäärällä!
En tunne Suomessa asuvia turkkilaisia muuten kuin jonkin ravintolan työntekijöinä tai jopa omistajina. Yhtään italialaista Suomessa asuvaa en tunne. Italiassa olen toki käynyt ja aika sivistyneiden kanssa sielläkin viihdyn. Ei se kai ole sivystymättömyyttä jos baarin omistaa Suomessa. Tytöt kehuvat komeiksi turkkilaista ja jopa serkkuni (naimisissa) kehuu kun ovat komeita nuo, mutta minä en näe sitä sillä tavalla.
..tunnen henkilökohtaisesti 3 italialaista miestä, lisäksi tuttavapiirissä pyöri opiskeluaikoina muutama (oikeasti..;) ) italialainen häntäheikkivaihtari. Tuohon joukkoon mahtuu toki fiksujakin, mutten kyllä tosiaan pitäisi omien kokemusteni pohjalta italialaisuutta "laadun ja fiksuuden" takuuna!:D Pikemminkin päinvastoin.;)
Sori vaan, stereotypiansa kullakin. Ja turkkilaisia en tunne yhtään.
kattavaa kokemusta. Eli se italiano häntäheikki sai mimmeiltä aika hyvin? Kyllä kait se on niin, että se ns. eksoottisuus viehättää. Aika moni mies käyttä tilaisuutta hyväkseen, eli makaa niin monen kanssa kuin on mahdollista, jos kykyjä siihen riittää. Eli aika monelle suomalaiselle naiselle riittää tumma ulkonäkö, minulle ei. Ja joskus tulee tunne, että olenkohan jäänyt jostain paitsi. Toisaalta olen aika värisokea, sillä mielestäni ihon tai tukan väri ei ole minulle oleellista. Se mitä ihminen on, on oikeasti se mitä haluan. Senhän näkee jo olemuksesta. Tai sitten ei. Olen kai aika epäluuloinen suomalaiseen tapaan. Se on sitä turvallisuuden hakua.
Ihan voit jättää sen tyynyn pois, on niitä hoikkiakin turkkilaisia ja ei kaikilla turkkilaisilla taida olla karvaisia käsivarsia;D En tosin tiedä mutta veikkaampa.
Olen nähnyt suomalaisen jolla oli ihan mustaa karvaa koko käden pituudelta (oli työkkärissä töissä niin ei ollut turkkilainen;D) Uimahallissa toki näkee, vaikka miten karvaisia mutta eipä nyt katsota toisiamme karvoihin vaan päästään itse asiaan eli tähän kokeeseen;D
Tosiaan voisit esiintyä pari päivää turkkilaisena ja verrata sitten flaksiasi tavanomaiseen ja kertoa muillekin miten koe edistyi. Kokeet ovat aina mielen kiintoisia. Jos haluat ne karvat kuitenkin laittaa, muista, jos ei mikään muu niin jeesus-teippi pelastaa;D Itse kokeilisin liimalla ensin...
Karvoja sormiin? täh? Ruskettunut iho ja mustat hiukset ovat ainakin tähdelliset ja pikkuisen turkin kieltä, Minä ainakin kannustan sinua kokeessasi näin henkisesti.
Mieltäni lämmittää suuresti, että ymmärrät tutkimustyöni tärkeyden. Juuri mainitsemasilaista koetta olenkin suunnittelemassa. Raportoin tänne sitten kun saan tutkimuksen tehtyä ja tulokset analysoitua.
TV:sta muuten tuli joskus juttua turkkilaisesta pizzeria-yrittäjästä (kunnia hänelle), jonka liiketila oli joutunut rasistisen hyökkäyksen kohteeksi (tuomitsen jyrkästi). Katselin sekavin tuntein, kun mies pyöritteli pizzan pohjaa kourilla, joidenka sormissa oli ainakin sentin pituinen matto kiharaa karvaa kynsiin asti.
Oikein 3 italialaista tunnet? Vaihtareita viela (joka lahes jarjestaan lahes jokaisessa Euroopan maassa tarkoittaa juhlimista, hauskanpitoa, uusien kontaktien solmimista...). Mina olen matkustanut Suomen ja Italian valia pari vuotta ja nyt vuoden asunut taalla ja tassa ajassa on jos jonkinlaista italialaista miesta tullut nahtya. Yllattavaa kylla, taalta loytyy niin hyvatapaisia, fiksuja, alykkaita ja mukavia miehia, kuin epaluotettavampia tapauksia, jotka kenties lahestyvat selkeasti ulkomaalaisen nakoista tyttoa. Taalta loytyy omistautuneita perheenisia ja unelma-aviomiehia ja vaimoaan pettavia idiootteja. Taalta loytyy piheja miehia, rumia miehia, epaystavallisia miehia. Taalta loytyy poliittisesti aktiivisia miehia, jalkapalloon hurahtaneita miehia, uskonnollisia miehia. Taalta loytyy hauskoja miehia, romanttisia miehia, ihan tavallisia miehia.
Ihan niin kuin mista tahansa maasta/kaupungista/pikkukylasta.
Jos perustat havaintosi kolmeen tuntemaasi italialaiseen, on maailmankuvassasi pikkuisen laajentamisen varaa.
"Oikein 3 italialaista tunnet? Vaihtareita viela"..
Lue nyt se viesti ennenkuin syöksyt vastaamaan..;)
Muistutukseksi:
"tunnen henkilökohtaisesti 3 italialaista miestä, _lisäksi_ tuttavapiirissä pyöri opiskeluaikoina muutama (oikeasti..;) ) italialainen häntäheikkivaihtari."
..ja..
"Sori vaan, stereotypiansa kullakin."
Eli en ole koskaan väittänyt koko Italiaa tuntevani, mutta olen kumminkin väistämättä luonut omat stereotypiani italialaisista miehistä, omiin kokemuksiini pohjautuen.
Silläkin uhalla, että nyt hermostut, minun on vaan henk.koht mahdoton uskoa mitään, mitä italialainen mies sanoo. Jatkuvaa flirttailua, jonka päästän toisesta korvasta sisään, toisesta ulos. Toki kulttuurit ovat erilaisia, latinoille flirttailu on enemmän maan tapa kuin suomalaisille, eikä siinä ole mitään pahaa, jos kaikki tosiaan tajuavat mistä on kyse.... Itseasiassa eräs milanolainen miekkonen kertoi minulle, että kauniita (??pöh..) naisia kuuluukin aina iskeä, ilman että tavoitteena olisi aloittaa seurustelu tai edes välttämättä harrastaa seksiä hänen kanssaan. Ja naisen tulisi ottaa se vaan kohteliaisuutena. Ns. 'rumia' naisia ei sitten ilmeisesti tarvitsisi noteerata mitenkään..:P
Jep, tämä on siis minun stereotypiani, tästä pidän kiinni.;) En silti epäile, ettetkö sinä olisi onnellinen italialaisesi kanssa. :) Minunkaan mieheni ei ole suomalainen, ja varmasti hänenkin kansallisuudestaan on jollain jossain stereotypiansa. Edelleen, tiedostan kyllä että kyseessä on vain stereotypia, enkä nyt ihan oikeasti kuvittele kaikkia italiaanoja samanlaisiksi..;)
p.s. Ranska voittaa maailmanmestaruuden.;)
Minä en ole täällä asiaan törmännyt, mutta Lontoossa monet entisen Jugoslavian maista tulleet esittelivät itsensä Kreikkalaisina tai Italialaisina. Eivät halunneet puhua kotimaastaan ja pelkäsivät kaikenlaisia ennakkoasenteista -minä on varmaan ihan ymmärrettävää.
...ovat yleensä albaaneja jotka tällaista harrastaa.
No tottakai italialaisilla käy parempi flaksi, siksi Mehmet yritti esiintyä italiaanona, joskin kangerrellen. Samaan olen törmännyt, kun eräs selvästi afrikkalainen mies, ghanalainen tai sieltäpäin, sanoi olevansa Jamaicalta. Hän ei kuitenkaan kuulostanut yhtään karibialaiselta, eikä myös osannut vastata kun kyselin Jamaican pääkaupungista,. :) ..
Törmäsin vähän aikaa sitten kundiin, joka yritti esiintyä ruotsalaisena. Sitä kun naureskelin muuttui alkuperämaa Belgiaksi. Sekään ei kyllä mennyt oikein läpi, arvelin kundin olevan alunperin jostain Marokosta tms. Harvinaisen säälittävä tapaus.
aikana romanit käyttivät verkkareita joiden selässä luki Italy.
luulen että ne olivat kosovon albaaneja.Mehmet nimi on myös albanialaisilla.en usko että ne olivat turkkilaisia.
ihan sama mistä olivat, mutta miksi hävetä syntyperäänsä? Miksei voi reilusti sanoa mistä on, vai?
olen sama mieltä koska itse kerron aina mistä olen en häpeä yhtään,miksi häpeäisin.ei voi muuta sanoa kuin tyhmiä miehiä.
Asiaan voi vaikuttaa se mitä ent. Jugoslaavian alueella ja lähistöllä on tapahtunut viime aikoina... siis about viimeisen 15 vuoden aikana. järkjetöntä vihaa, sotimista, siviilien joukkumurhia. Kuvittele lasta joka on elänyt noissa maisemissa joissa kehenkään ei voi luottaa. Naapurikin voi olla vihollinen.
Olen tavannut sieltä tulleita ihmisiä ja heti kun he mainitsevat kotimaansa tulee mieleen ne väkivaltaisuudet ja melkeimpä sitä möläyttää vahingossa jotain tyhmää. Ne ihmiset eivät ehkä ole valmiita puhumaan asiasta. Monet varmasti kuitenkin kaipaavat kotiaan ja sukulaisiaan.
Toinen syy voi olla se, että kun ihmisten mieleen tulee se väkivalta, he heti ajattelevat, että ko. henkilökin on jotenkin vaarallinen.
Kolmas syy voi sitten olla vaikka se, että iskemismielessä, italialaisena voi olla paremmat mahdollisuudet, eihän sitä tiedä.