Tarviiko ratsastuskenkien kanssa

chapseja

Olen menossa nyt aikuisena ensimmäiselle ratsastustunnilleni 15 vuoteen. Ajttelin kokeilla innostunko harrastuksesta uudelleen. ostin ratsastuskengät (jodphurit) ja kypärän, mutta tarviiko tässä vaiheessa välttämättä kenkien kanssa chapseja vai voiko olla ilmankin?

10

3346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ratsastan.

      Et tarvi välttämättä, ellet itse halua! :)
      Itse maksoin niistä jopa 80e, joten ei ne ihan halpojakaan ole :)

      • RATSASTAN

        jotkuthan käyttää pmelkein polvii asti ylettyviä sukkiakin.


    • käyttämään

      jos tallilla olisi lainata mini chapseja?
      siellä missä minä käyn niin pystyy lainaan mitä vaan..

    • tuntuu

      Siis jos itse tunnet olosi mukavaksi ilman chapseja niin mikä ettei.
      Pohkeet joskus hankautuvat joten pitkät sukat tiukkojen strech-housujen kanssa voi olla hyvä idis. Vaikka siellä alla.

    • CrystalCinnamon(sisäänkirja...

      Et tartte chapseja jos et halua. Riippuu ihan siitä miltä tuntuu. :) Itse tykkään kyl chapseista ja pidän niitä aina ratsastettaessa. Viime kerralla tosin unohdin ja tuntui hassulta kun on tottunut chapseihin :D Mutta hyvin sujui silti, ei se oo chapseista kiinni. Chapsit on kuitenkin kivat kun ne tukee pohjetta, ja suojaa myös hiertymiltä yms.

      Mutta siis ihan miten vaan! :)

      • vilhouni

        Millaisten ratsastuskenkien kanssa noita chapseja pidetään, nilkkureiden vai?
        Olen itse aikuisiällä aloittamassa ratsastusta uudelleen ja tarvikehankinnat olisi edessä...


    • lyyli^_

      NEVER! KOSKAAN ei tarvitse ostaa chapseja jos ei halua!

    • das horse

      Eli chapsit tulisi olla, koska jos niitä ei ole, tippuessaan voi jäädä kennän reunasta kiinni. Itsestäni se kuullostaa kyllä aika huvittavalta, mutta totta se on, ja viimesitään ratsastuksenopettaja huomauttaa sinua, jos ratsastat jodphureilla ilman chapseja. Lähes aina ratsastaessa käytetään pitkävartisia kenkiä (ellei ratsasta vaelluskengillä) ja jos sinulla on lyhytvartiset ratsastuskengät, eli jodphurit, sinun tulisi käyttää chapseja saappanvarren korvikkeena. Chapsit estävät myös hiertymiä, ja tukee jalkaa. Näyttävät myös paljon paremmalta, kuin jos ratsastat ilman niitä =)

      • Anonyymi

        Ei oo pakko käyttää chapseja jos ei halua. En itsekään käytä niitä eikä mulle ole sanottu mitään eli ei oo pakko jos ei halua


    • Anonyymi

      Ite en käytä chapseja, mulla on käytössä lyhytvartinen ratsastuskenkä. Olen yrittänyt löytää hyvän chapsin kesän aikana ja kävin viime kesänä etsimässä sitä. Silloin oli kesä ja minulla oli shortsit joten asian myyjä antoikin liian pienet. Sen takia palautimme ja minulla on edelleen käytössä vain kengät, mutta ei se kovin haitannut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      98
      1653
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      425
      1057
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      972
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      792
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      772
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      81
      699
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      665
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      661
    Aihe