Mistä mansikkalajikkeesta pidätte eniten?
Oma suosikkini on hella, toisena bounty.
Paras mansikkalajike
18
11307
Vastaukset
- marja-marja-marja
kaikki menee eikä piisaakkaan!
- Mansikkainen...
..On paras mansikka maultaan ihan ehdottomasti.Mutta pienisatoinen ja siksi kannattamatonta viljellä.Itse viljelin hellaa ennenkuin EU tuli ja pilasi mauttomilla mansikkalajikkeillaan markkinat.
- ......
Eihän EU ole mitään pilannu, vaan ihan suomalaiset ihmiset mitkä eivät ole valmiita maksamaan vähäsatoisesta maukkaasta lajikkeesta enemää kuin runsassatoisesta mauttomammasta lajikkeesta.
- woldemar12345
Ok täysin samaamieltä.Nykyään ei mansikka ole mansikka en enää juurikaan osta mansikoita paitsi jos sattuu löytymään Sengasenga mansikkaa se on erittäin hyvän makuinen mansikka.Syökööt tehoviljelijät itse marjansa.
- metallurg
Noita meillä lapsuudessa viljeltiin lisäksi silloin oli zephyr(anteeksi tuossa mahdolliset kirjoitusvirheet).
Otsikon mukaiset ovat parhaita . - rimpsessa
on mun mielestä polkka, semmosta pientä ja makeeta marjaa, aidosti kotimaisen makuista.
- ...
Paras on ilmanmuuta ahomansikka syötävänä ja pakastukseen polkka tai sengasenga.
- Bella-Malla
Boynty on ehdottomasti suosikkini , sitten vanha kunnon Zephyr.
- mansikkisuu
Paras maku on ehdottoamsti Senga Senganassa. Sitä ei vain oikein enää saa mistään. Jonsok on ok, samoin hella. Mutta ei ne Sengan veroisia ole.
- mansikkasuu
Polka maistuu jopa hivenen metsämansikalla, kun vaan osaa poimia oikeeseen aikaan. Jonsok on taas täysin mauton, kuin vettä söisi kiinteessä muodossa.
- Bella-Malla
Mansikkisuu hei!
Kerro ihmeessä jos tiedät mistä Sengan taimia (terveitä) saa.
- melody_
sopivan kokoisia, ei mitään mutanttimansikoita ja tietysti hyvän makuisia :)
- mansikkaa uudestaan
ostin viime kesänä elämäni parhaimmat mansikat!! Erittäin makea. Litran syömisenkin jälkeen säilyi vielä maku, joten ostimme & söimme toisenkin litran. Pahus vieköön, kun en muista sen nimeä. Mutta kyse ei ollut mistään näistä yleisimmistä lajikkeista, vaan lajike, joka kypsyy myöhemmin kesällä.
Osaisikohan joku auttaa? Mikä olisi tämän lajikkeen nimi?- nam nam
Sonata
- Anonyymi
Olisko Florence?
- Hella on no 1
Hella, Hella ja vielä kerran Hella!
- Upo-liesi
Hellaa aina tarvitaan!
bounty on hyvä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moi, nainen
Tunnustan, olen heikkona sun hymyyn, ja sekään ei auta yhtään, että sulla on täydellinen nenä. Joten ensi kerralla, kun572528Some räjähti! Joel Harkimo jakoi haikean viestin meriltä tärkeänä merkkipäivänä: "Välillä..."
Joel Harkimo on lähtenyt yksin purjehdukselle Atlantin yli. Tsemppiä ja voimia, Joel Harkimo! Lue lisää: https://www.s5424384 kuoli kolarissa
Kenen vastuulla tienhoito? Sohjoa ja vettä tie täynnä. Oliko säästetty tienhoidossa? Järkyttävä onnettomuus.502125Sedun opettaja?
Kukas Sedussa on ahdistellut alaikäisiä opiskelijoita? Tämä kansankynttilä oli saanut monta varoitusta, mutta sama homma541798Bess jakoi hämmentävän kuvan - Anna Puu heittää roisin kommentin: "Onneks ei oo eka synnytys"
Ohhoh! No nyt on aika provosoiva kuva Bessistä. Kivoja kommentteja julkkisystävät laukoo... Tiesitkö, että Bessin (s.171476- 681471
- 881447
- 861402
Näytät paremmalta kuin koskaan ennen
Aivan jokaisena päivänä. Minä pidän sinusta parhaimman huolen. Lupaan sen, sen voin luvata.471241Mitä mun pitää tehdä?
Mitä me mies tehdään? Mitä sä haluat mun tekevän? Mä en tiedä. Mä luulen tietäväni, että molemmat kärvistelee tunteid451200