Kannattaisikohan mielummin ostaa vaalennusainetta jostain kampaamokaupasta kuin tavallisesta marketista? Onko ne jotenkin parempia kuin nämä markettituotteet?
vaalennuksesta taas
Heidiina
1456
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
sörssäämään vaalennusjauheen kanssa, lue ainesosat mitä se sisältää. Vaalennusjauhe sisältää usein ammoniumpersulfaattia, mikä usein aiheuttaa allergisia oireita, kuten kutinaa, kirvelyä jne. ja jos vielä lisää hapatteen (vetyperoksidin) vaalennusjauheen kanssa, niin tosi taitava saat olla!
ennen kuin alat värjäämään, ota selvää aineista, millä värjäät. Useat on tosi hevejä kemikaaleja, jotka reagoivat eri suhteissa eri lailla. Esim. vaalennusjauheen kanssa ei tulisi koskaan käyttää lämpöä tms. koska silloin on tosi iso riski saada päähän rakkoja, aine siis toisin sanoen palaa päänahkaan.
Löydät tosi hyvin tietoa netistä näistä aineista. varsinkin engl.hakusanoin.
Itse jättäisin vaalennuksen ammattilaiselle.
Vaalentaminen vahingoittaa AINA hiusta!