työkaverit perseestä

"uusi"

Millaisen kasvatuksen on mahtaneet saada ihmiset jotka kohtelee uutta työntekijää kuin saastaista limanuljaskaa.
Kohta on mitta täynnä ja kaikki itseänsä täynnä olevat paskat saavat kuulla kunniansa.Jo riitti kiltteys ja kohteliaisuus.
Metsä vastaa niinkuin sinne huudetaan,että varokaahan vaan "rakkaat työtoverit"Päähän potkiminen loppuu nyt.
Jos tunnistitte itsenne tai käytöksenne tästä,niin tervehtikää aamulla,puhukaa minulle muutenkin ja pyytäkää kanssanne kahvitauoille,Älkääkä sulkeko muutenkaan työyhteisön ulkopuolelle,sillä muuten herätätte sisälläni uinuvan pedon..Takaan että seuraukset ovat karseat ja pilaan loppu elämänne niinkuin te yritätte pilata minun elämäni

7

2961

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nikki

      Sellaisessa työpaikassa, jossa uutta työntekijää kohdellaan huonosti on muutenkin huono ilmapiiri.
      Ei kannata surra jos sellaiseen paikkaan ei jäisikään.

      • irtisanoutuminen mielessä

        Meillä on työpaikalla sellainen pahanilmanlintu, että jos joku työelämään tutustuja tai alaa kokeileva sattuu kyseisen henkilön piiriin joutumaan, niin on varmaa, että pelästyy.Itsekin periaatteesta olen valmis irtisanoutumaan, jos kyseisen pahanilmanlinnun kanssa joutuisin työskentelemään.Mesoaa kaikesta ja ihan kuin omistaisi koko lafkan!Olen diplomaattinen ihminen, eikä ole munaa pistää jauhoja suuhun.Kyseisellä ihmisellä täytyy olla tosi paha olla ja huono itsetunto, kun kokee uudet
        tulokkaat uhkana itselleen.Ei pitäis välittää, mutta menee päivä piloille moisesta.Ja kyseessä on tietenkin nainen.


      • yksi elämä

        Jos et viihdy työssäsi,ja töihinmeno ahdistaa, vaihda paikkaa.Rahalla ei ole suurta merkitystä, sillä mikään palkka ei korvaa sitä, että aamulla v*ttaa mennä töihin.Velattomana ehkä helppo neuvoa, mutta kuitenkin.


    • kokenut

      Paras lääke tuohon on kun jossakin kokouksessa puhut suusi puhtaaksi. Laitat paperille ensin kaikki mitä haluat sanoa ja siitä vaan annat mennä.Odota ensin kun kaikki muut asiat on käsitelty. Jos teillä ei ole mitään kokouksia tai palaverejä, niin sano joku ilta, että aamulla olisi tärkeää asiaa kaikille. Saavatpahan yön miettiä mitä se mahtaisi olla. Sano että asia on lähdössä tutkittavaksi työterveyshuoltoon, jos parannusta ei tule. Sinulla ei ole mitää menetettävää, luettelet rehellisesti nimet ja miten itsekukin on sinua kohdellut ja milloin. Kirjaat vaikka ylös ensin kaikki sanomiset ja kuka on mitäkin sanonut. Älä rupea kärsimään höhlien työkavereiden takia, vaan ole kovana koska nykyisin on laki sinun puolellasi. Äläkä ujostele sanoa totuutta koska kiusaajasi arvostavat vain rohkeuttasi. Kysy esim. miten sinun pitää heidän mielstään elää ja olla että olet heille mieluinen, siis pitääkö sinun muuttua vai heidän. Puhu erilaisuuden hyväksymisestä ja työilmapiiristä. Nykyisin ei saa ketään kiusata työssä eikä missään. Terv Kaiken kokenut

    • Gaud

      Turha paskantärkeiden surkimusten kanssa on kärvistellä.

    • Entinen kynnysmatto

      Tosin olin vanha työntekijä, joka jostain syystä haluttiin 'savustaa' pihalle. Minulle ei enää puhuttu, työtehtäviä sain odottaa ja välillä tuli aivan täysin ylivoimaisia tehtäviä, jotka olivat henkilöstöjohtajan ja talousjohtajan töitä...kun kerroin että en selviä niistä, olin uppiniskainen idiootti. Sairastuin, sinnittelin kuitenkin ja kolme kuukautta kestettyäni vihdoinkin löytyi uusi työpaikka. Kovaa ja painetta on sielläkin mutta tällaista en halua enää koskaan kokea ja jos vastaavaa nään, ilmoitan siitä välittömästi. Ketään ei töissä saa kiusata/ylenkatsoa!!!

    • väärä valinta

      Ei esimiestä lainkaan: entinen lomalla enne lopullista pois jääntiä ja uus tulee vasta 2 kk kuluttua. 2 uutta väliesimiestä aloittaa samaan saumaan tietämättä mistään mitään ... = kaikki hyppii toisten pöydille ja määräilee & pomottaa ja koettaa sälyttää töitä toisten niskoille yms.. Sanoinkuvaamatonta paskaa. Kaduttaa että läksin! Edes palkka ei kompensoi paskoja tyyppejä töissä!!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      171
      1156
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      70
      975
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      820
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      47
      718
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      79
      661
    7. 28
      605
    8. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      601
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      595
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      579
    Aihe