Olin työmatkalla, ja kävin tapaamassa exääni. Oli mukava ilta, ja olin exäni vieraanakin käymässä. Nyt mieheni on lähdössä, koska tuli exältä viesti, jossa kiitti kivasta illasta, ja mieheni näki sen. Minulla oli hotellihuoneen kuittikin, jota näytin miehelleni, mutta jotenkin mies on perillä siitä, että en ollut hotellihuoneessani. Sanoin, että ovat respassa varmaan sekoittaneet väärän huoneen numeroon tai jotain vastaavaa.
Onko oikein, että mies on katkaisemassa suhteemme pelkän epäilyn vuoksi? Minusta ei ole. Olenkin koko ajan kertonut miehelleni, että exä on vain ystäväni. Onko reilua, että mies ei salli minulle ystäviä, ja lähtee pelkän epäilyn vuoksi? Voiko noin epäilevän ja mustasukkaisen miehen kanssa mitään suhdetta edes olla?
Onko oikein, että mies on katkaisemassa suhteemme pelkän epäilyn vuoksi? Minusta ei ole. Olenkin koko ajan kertonut miehelleni, että exä on vain ystäväni. Onko reilua, että mies ei salli minulle ystäviä, ja lähtee pelkän epäilyn vuoksi? Voiko noin epäilevän ja mustasukkaisen miehen kanssa mitään suhdetta edes olla?
Vastaukset 27
Vanhimmat
" Minulla oli hotellihuoneen kuittikin, jota näytin miehelleni, mutta jotenkin mies on perillä siitä, että en ollut hotellihuoneessani. Sanoin, että ovat respassa varmaan sekoittaneet väärän huoneen numeroon tai jotain vastaavaa."
Herättää ihan ulkopuolisen mielessä kysymyksen; missä sitten vietit sen yösi? Miksi valehtelit miehellesi? Miksi aikuinen ihminen ei voi olal rehellinen kumppanilleen? Miksi miehesi epäilee sinua, onko syytä?
Ei se minun miehelleni kuulu missä vietän yöni.
Sinua ei siis yhtään vaivaisi, jos miehesi kävisi oman exänsä luona ja olisi yötä hotellissa mutta kuitenkin saisit selville, ettei hän siellä yötään viettänyt.
No, kukin tyylillään...
"Ei se minun miehelleni kuulu missä vietän yöni."
Tosi outoa logiikkaa!
Miehenä sanoisin tuon kuultuani, että akka saa painua hevonvttuu!
Täälläkin on vaan mustasukkaisia sovinisteja, eikä yhtään todellisia Miehiä jotka tykkää itsevarmoista naisista
Tääl ei oo yhtään todellisia MIEHIÄ, jotka kestäis sexikkäitä ja vahvoja naisia jokka tekee mitä ite haluaa... Suomalaisis miehissä ei oo yhtään munaa, ne suuttuu heti jos vähänki pussailee jonkun toisen kanssa.. :/ *murr* Sexyt leidit hakee MIEHEN etelästä, jokka tykkää vahvaluonteisista naisista
Ei kuulu miehellesi? No periaatteessa ei, jos ei olisi
mitään salattavaa, mutta kun tuntuu olevan.
Ajattelepa nyt ihan itse. Jos miehesi olisi viettänyt
yön vieraan naisen, entisen rakkaansa kanssa, olisiko
se sinulle ihan ok? Kaiken lisäksi ei mainitsisi siitä
sinulle mitään siitä. Heräisikö epäilykset?
Miehesikin voi mennä ensi kerralla poikien illan
jälkeen jonkun naisen luokse nukkumaan, kun
hänenkään nukkumapaikkansa ei sinulle kuulu?
pakkaa, jäit valheesta kiinni ja sinulle kuuluu rangaistus
...on aina kelvollinen syy erota. Riippumatta mitä sinä teit, kenen kanssa ja missä. Älä nyt Iines itke, itse olet soppasi keittänyt.
Noin muuten mielestäni ex voi olla kaveri, mutta silloin pitää pelata avoimin kortein. (Irvileuoille tiedoksi, että se ei tarkoita avointa suhdetta.)
Onko tämä provo vai ihan tosi juttu?
Uskomatonta hermojenhallintaa tähän ketjuun vastanneilta!
Olen kateellinen.
voi vittu! taas narttu joka ajattelee ainoastaa pesällään ja pitää itseään itsevarmana hahahahahaahahahhahahahahahaaa buuuuu epävärmat , huonolla itsetunnolla varustetut naiset jakavat pesäänsä sinnetänne, hanki itsellesi itsetunto!
kohdalleen. Mies on työmatkalla vieraassa kaupungissa. Tapaa entisen jonka kanssa on ollut tunteita yms. Viettää illan ja yön ties missä, ja sopivasti jättää kertomatta asiasta kunnes toinen saa vihiä kyseisestä tapauksesta. Tekstiviesti entiseltä kumppanilta jossa kiitellään kuinka mukavaa aikaa oli vietetty. Sitten esitellään todisteina kuitteja ja kerrotaan asioita, jotka kuitenkin nykyinen tietää valheeksi.
Ulos vaan. Itse olisin luultavasti tehnyt ihan saman. Erityisesti tuo selittely/valehtelu/kertomatta jättäminen olisi rassannut ja nostanut epäilyksiä siitä ettei kaikki ole kuten pitäisi. Eihän tuon jälkeen voi enää luottaa siihen mitä toinen sanoo tapahtumista, kun hän on jo jäänyt kiinni valheesta.
existä on pelkkää haittaa
" Voiko noin epäilevän ja mustasukkaisen miehen kanssa mitään suhdetta edes olla?"
Jos itse omalla käytökselläsi ja selittelyilläsi aiheutat näitä epäilyjä, niin...? Ehkäpä ns. avoin suhde sopisi sinulle paremmin, jos et tunne tarvetta selitellä kenellekään menojasi tai tekemisiäsi- jos jokin suhde on pakko olla?
"...mutta jotenkin mies on perillä siitä, että en ollut hotellihuoneessani."
Et siis ollut siellä, vaan valehtelit? Syytät miestäsi siitä, ettei hän usko sinua ja on oikeassa? Ja se on miehen vika? Herää.
herää, sehän on naisen logiikkaa ihan selvästi!
mukaan se onkin mies joka teki väärin hokatessaan että häntä on taas huijattu ...
se, että exät kannattaa pitääkin exinä, eikä minään "ystävinä".
Jos mun naiseni lähtisi työmatkalle vieraalle paikkakunnalle ja yöpyisi exänsä luona valehdellen mulle olleensa hotellihuoneessaan yötä, saattaisi olla aikalisän paikka.
Ikävä kyllä kysymys ei ole siitä, voitko sinä jatkaa noin mustasukkaisen miehen kanssa, vaan voiko miehesi jatkaa noin epäluotettavan valehtelijan kanssa.
Tuleepa mieleen eräskin tapaus, joka sattui itselleni. Ex-vaimoni oli työmatkalla ja minä 2-vuotiaan lapsemme kanssa kotona. Illalla minulle tuli jotain asiaa lapsen hoitoon liittyen ja yritin tavoittaa vaimoani kännykästä. Ei vastausta. Sitten etsin numerotiedustelusta sen vaimoni työkaverin numeron, jonka kanssa vaimoni piti olla siellä hotellissa. Työkaveri vastasi, mutta oli ihan ihmeissään. Ei hän ollut missään työmatkalla, vaan kotonaan.
Kun vaimoni palasi kotiin, aloitin tietysti kuulustelun ja selvisi, että ei hän todellakaan jakanut hotellihuonettaan työkaverinsa kanssa vaan siellä oli ollut yövieraana hänen exänsä! Mutta kuulemma "mitään ei ollut tapahtunut". Ihmeesti vaan oli pitänyt valehdella koko tuokin juttu.
Jotenkin olin vielä niin tyhmä, että annoin anteeksi ja yritin uskoa vaimoani. Ei olisi pitänyt, sillä vain puolta vuotta myöhemmin vaimoni petti minua ihan todistettavasti, tällä kertaa esimiehensä kanssa. Lutka mikä lutka, kuten ilmeisesti sinäkin. Nykyään vahingosta viisastuneena en kuuntelisi vastaavassa tilanteessa mitään selittelyitä, vaan antaisin monoa perseeseen välittömästi.
Katsoisit, kuule vähän peiliin.
"siis se mun mies on hullu ja tota sairaalloisen mustasukkanen, niinku, mä vaan kävin viettämässä mukavaa iltaa exän kanssa ja sit me huomattii, et joo mä meenkin exän luo muistelee tota niinku menneitä ja jus näin oli yks juttu Cosmossakii ja siin sanottii et on tota hyvä pitää välit kaikkii exii ja sit mä joo vähä valehtelin mun mustasukkaselle miehelle mut se on kyl niinku mun mielestä aika epärehellinen tunteissaa ja se ei niinku haluu käydä näit asioit perinpohjasest tota läpi niinku mä taas, jus niinku cosmos sanotaa, totatotatota niinku teen mun exien kaa ja nyt se on jättämässä mua, mut sittenhä me voidaa vasta niinku alkaa olee, ku me ollaan erottu, sittenhän se on niinku mun exä..."
et tunnu ymmärtävän omaa rooliasi tässä tilanteessa.
Olit exän kanssa syömässä ja kivaa oli. Kuitenkin miehesi löysi epäilyttävään suuntaan viittaavaan viestin ja sai tietää ettet ollutkaan hotellihuoneessasi (olit siis jossain muualla).
Olet hoitanut asiasi huonosti ja siitä on syntynyt miestäsi epäilyttävä kuvio. Eikä tuo ulkopuolisellekaan kuulosta täysin viattomalta.
Miksi sinun täytyy olla noin salaileva? Jos olisit etukäteen kertonut tapaavasi exäsi, niin ongelma olisi ainakin puolet pienempi. Salailu on aina epäilyttävää ja jos kumppanilla on taipumus uskoa että häntä petetään, niin pieninkin merkki siitä saa suuren merkityksen ja silloin epäilyskin riittää lähdön syyksi.
Peli avoimin kortein ehkäisee tällaiset tilanteet.
minua ainakin loukkaisi jos mieheni valehtelisi minulle. sanoo olleensa hitellihuoneessa mutta onkin exänsä luona. johan siinä nyt epäilee jos toisella olisi asenne että ei minulle kuulu missä hän yönsä viettää. reissarin puolisona on rankkaa olla ja siitä luottamus kovilla. ja tuo sinun käytösesi vain pahentaa asiaa.
luottamusta pitää olla ja pitää olla sen arvoinen. jos luottamuksen menettää ruvetaan puolin ja toisin epäilemään toisen tekosia ja kyseenlaistamaan toisen tunteet.
neuvoisin teitä että puhukaa menoista ja kertokaa rehellisisesti missä olette olleet ja ketä tavanneet. itse olen exäni kanssa ajoittain tekemisissä, soitellaan ja joskus nähdäänkin kun vanha kaveriporukka kokoontuu. samoin miehelläni, hän on käynyt mm. asentamassa exänsä ja tämän uuden miehen kotiin keittiön.
pystymme puhumaan asioista ja etukäteen kerrotaan että menen sen/tämän/tuon kanssa sinne tai tänne.. molemmilla on kuitenkin paljon vastakkaista sukupuolta olevia ystäviä. ja uskon että jos pimitettäisinn puolin ja toisin noita tietoja niin epäilykset heräisi että onko jotain tapahtumassa seläntakana mistä ei voi puhua, mikä täytyy salata.
asenteessasi on siis korjaamisen varaa ja miehellä täysi syy olla loukkaantunut ja huolissaan voiko sinuun enää luottaa!
Kyllä on outoa käytöstä, anna vaan kuule sen miehes mennä minne huvittaa, mihin se sinua tarvitsee, "jotenkin mies on perillä siitä, että en ollut hotellihuoneessani", no juu kappas, kyllä sitä miestäsi vähän varmaan häiritsee kun väität nukkuneesi siellä missä ET kuitenkaan ollut.
Totta kai se herättää epäilyjä kun väität jotain ihan muuta etkä voi myöntää että nukuit siellä ex ukkosi asunnossa.
ongelman ydin siinä, että sinä taatusti tiesit etukäteen, että tulet tapaamaan exäsi, et ehkä sen enmpää siinä vaiheessa. Ongelma on siinä, että vaikka tiesit tämän etukäteen, niin et pukahtanut siitä miehellesi mitään.
Jälkipyykit on yleensä 17 kertaa vaikeampia ja monimutkaisempia, kuin etukäteen puhutut asiat.
Sinä näytät toimivan omalla tavallasi niin kuin haluat, salli se miehellesikin. Miehesikin toimii omalla tavallaan, eli ei ole valmis jatkamaan liittoa, jossa joutuu epäilemään jälkikäteen, mitä on tapahtunut/jäänyt tapahtumatta.
Ei vika yksin miehessä ole, tarvit vain sellaisen miehen, joka "ymmärtää" tapaasi toimia ja toimii itse samoin, sillä silloin te ymmärrätte molemmat toisia täydellisesti: "Se ei kuulu kumppanille, missä yöni vietän".
En kyllä ite kattelis miestä joka heilastelee exiensä kanssa... Rajansa kaikella :P
Vaimoni oli matkoilla ja tuli päivää aiemmin kotiin. Olin juuri olohuoneessa aupairinkanssa aloittamassa muhinat kun vaimo seisoi ovella. Ei hyväksynyt selitystä siitä, ettei ollut vielä sisällä.