Olen kärsinyt kohta vuoden painon jojoilusta.. välillä ahmin, välillä "paastoan" ja sairastuin jopa bulimiaan syksyllä. Nyt tosin siitä parantunut. toivon niin. En enää jaksa tätä painoni nousua, olen lihonnut yli 5 kiloa.. en vieläkään ole ylipainoinen mutta haluan ruokavalioni tasaiseksi ja painon tippumaan samaan lukemaan mitä se vuosi sitten oli.
Eli kysyisin, että olisiko VHH minulle sopiva vaihtoehto? Jos vielä sanoisin itsestäni informaatiota sen verran että minun on todella vaikeaa kontrolloida syömisiäni.. kun alan ahmimaan esim. karkkia, niitä menee monta sataa grammaa! samoin melkein kaikessa ruuassakin.. leipä yksi pahin vihollinen.. vaikka luulisi että ruisleipä on terveellistä.. mutta, liika on liikaa.
19 vuotias neito kaipaisi siis vinkkejä, minkälaista dieettiä alkaisin noudattamaan.. ennen en olisi ajatellutkaan "retkahtavani" mihinkään atkinssin dieettiin yms. mutta nyt tuntuu että keinot ovat vähissä. en saa ruokavaliotani kuntoon, vaikka kuinka yritän.. himo ahmimiseen on liian suuri:(
Kiitos jos joku asiasta tietävä viitsii antaa vinkkejä ja ohjeita:)
ps. liiallinen lihan syönti ei kyllä hirveästi kiehdo, kuten ei myöskään rasvan hurja käyttö..
Eli kysyisin, että olisiko VHH minulle sopiva vaihtoehto? Jos vielä sanoisin itsestäni informaatiota sen verran että minun on todella vaikeaa kontrolloida syömisiäni.. kun alan ahmimaan esim. karkkia, niitä menee monta sataa grammaa! samoin melkein kaikessa ruuassakin.. leipä yksi pahin vihollinen.. vaikka luulisi että ruisleipä on terveellistä.. mutta, liika on liikaa.
19 vuotias neito kaipaisi siis vinkkejä, minkälaista dieettiä alkaisin noudattamaan.. ennen en olisi ajatellutkaan "retkahtavani" mihinkään atkinssin dieettiin yms. mutta nyt tuntuu että keinot ovat vähissä. en saa ruokavaliotani kuntoon, vaikka kuinka yritän.. himo ahmimiseen on liian suuri:(
Kiitos jos joku asiasta tietävä viitsii antaa vinkkejä ja ohjeita:)
ps. liiallinen lihan syönti ei kyllä hirveästi kiehdo, kuten ei myöskään rasvan hurja käyttö..
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hyvin vähän tai hyvin kontrolloidun määrän hiilihydraatteja sisältävä ruokavalio on erittäin hankalasti noudatettava Suomen ruokaympäristössä. Jos suhteessasi ruokaan ja painoon on muutenkin hankaluuksia, niin tiukka linja saattaa tuoda lisää stressiä.
Tyypillisenä piirteenä vähähiilihydraattisissa ruokavalioissa on se, että nälänhallinnan normalisoiduttua ei syödä mitään energiaa sisältävää kuin kolme kertaa päivässä. Toinen asia mitä yleensä kannatetaan on mahdollisimman vähän käsiteltyjen ja luonnonmukaisten tuotteiden syöminen ja ruu'an valitseminen siten, että mikroravinneköyhiä ruoka-aineita vältetään.
Mitäpä, jos kokeilisit muuttaa ruokailutottumuksiasi noiden suuntaan? Rasvalla mässäily ei ole mikään idea - rasvan suhteellinen osuus kyllä lisääntyy, kun aletaan käyttää luonnonmukaisempia ja mikroravinnepitoisempia elintarvikkeita. Ainoa tapa pitää nälänhallinta kolmen aterian rytmissä on riittävä rasvan osuus, joten tuossa mielessä ruuan hallitsevuus arkirutiineja saattaa vähentyä.
Jos tavoitepainosi on kehon oman "luonnollisen painon" alapuolella, niin siihen pääseminen on vaikeaa ja aiheuttaa varmasti huomattavasti stressiä - ja siellä pysyminen on tyypillisesti mahdotonta pitkän päälle.
Ja ennen kaikkea - ei kannata varmaankaan kysyä tai uskoa neuvoja täältä! Toivottavasti saat ruokavaliosi kuntoon.
vhh ruokavaliota Sinulle. Tällä ruokavaliolla on mahdollista päästä eroon ahmimisesta ja kun alkuvaikeudet, hiilihydraattien ja sokerien aiheuttamista vieroitusoireista pääsee eroon, sen jälkeen ei ole enää himoa ahmimiseen. Voisit aloittaa jättämällä pois kaikki leivät, vehnäjauhotuotteet, perunan ja riisin. Kokeile sitä jonkin aikaa ja kuulostele miltä tuntuu. Paino ainakin laskee ja olo on virkeämpi.
Itse pääsin eroon ahmimisesta ja lievästä bulimiasta VHH:lla. Jos syön paljon hiilareita => syön kokoajan. Kun syön paljon proteiinia (ja kasviksia) rasvaa , ei ole tule ahmimisfiilistä, koska olo on kylläinen monta tuntia ruokailun jälkeen.
Jos esim. päivällä "joudun" syömään enemmän hiilareita ja sokeria, huomaan olevani ruokakaapilla koko illan ja mieli tekee kokoajan jotain.
Kunnon VHH ruualla näin ei käy. Suosittelen!
Lisäys edelliseen:
aikaisemmin, kun söin normaalin työpaikkalounaan perunoineen/pastoineen/lepineen, rupesi perin tunnin kuluttua mielettömästi väsyttämään.
Nyt kun syön karpisti, ei väsymystä enää tule
(ei edes näillä helteillä)
ettei jojo-efekti toistu. Olen 2viikkoa ollut vhhlla ja paino on pudonnut 4kg. Pelkään kuitenkin, että kilot tulevat takaisin ..
työpaikalla? Syötkö työpaikalla?
samaan malliin.
> Olen 2viikkoa ollut vhhlla ja paino
> on pudonnut 4kg. Pelkään kuitenkin,
> että kilot tulevat takaisin
Saa. Ruokavalion pitää olla sellainen, että syömisistään nauttii ja ruokavalion noudattamisesta tulee tapa. Toimiva nälänhallinta hoitaa loput painonhallinnasta.
Yleensä ylläpitävä ruokavalio on VHH:lla helpompi, koska normaalisti tarjottavia sapuskoita (esim. työpaikoilla) hieman yhdistelemällä saa toimivan ateriakokonaisuuden. Toki, kammottavat eines -ja kevytruokalat ovat huolestuttavasti lisääntyneet samoin kuin kauppojen "kevyttarjonta". No, ehkä apuna on muutto pois maasta sitten kun oikean ruuan tarjonta on täältä kadonnut.
Jos tutustut kunnolla VHHn ja noudatat sitä kuten on tarkoitus, niin silloin on oikein hyvät mahdollisuudet toimivaan painonhallintaan.
Jos ajattelet olevasi vain kuurilla, niin silloin kukaan ei voi sanoa että jojoiletko tulevaisuudessa vai et.
Aion kyllä jatkaa VHH:ta, mutta en ole varma tulevaisuudessa tuleeko se olemaan yhtä helppoa ja tiukkaa, kun nyt kesän aikana olen itse tehnyt ruoat. Syksyllä alkaa taas työ ja työpaikkaruokalassa syönti niin on vaikeampi tarkkailla mitä suuhunsa pistää.. olisiko mitään neuvoja tuohon?
tai sitten syöt mitä on tarjolla. Kun aikansa tutustuu VHHn niin oppii helposti valitsemaan tarjonnasta sopivat ruoka-aineet. Jos siis on edes vähän valinnan mahdollisuutta.