Minulla oli ennen todella pitkät ja vahvat ripset, kauniit. Ne ovat kuitenkin harventuneet melkoisesti, todella reippaasti kuluneen vuoden aikana ja haluaisin kovasti saada ripseni takaisin! Ihan itkettää.. :(
Sairastin tosin rajua anemiaa tuossa talvella ja laihduinkin noin 10kg voisikohan tämä ripsien lähtö johtua siitä?
Sama juttu myös hiuksissa, nekin ovat harventuneet ja otsan yläpuolella voi huomata myös jonkinlaista kaljua. En ole nyt edes meikkaillut paljoa siinä toivossa että ripseni lähtisivät taas kasvamaan mutta eipä nuo näytä siitä huolimatta kasvaneen.
Mutta kertokaa kaikki jotka ovat kärsineet ripsien menetyksestä niin kokemuksianne että miten olette saaneet ne kasvamaan takaisin ja missä ajassa? Mitkä ravintoaineet vaikuttavat ripsien kasvuun?
Olisin todella kiitollinen jos joku osaisi/viitsisi vastata, tämä ripsi/hiusongelma vaivaa minua ja paljon :(
Sairastin tosin rajua anemiaa tuossa talvella ja laihduinkin noin 10kg voisikohan tämä ripsien lähtö johtua siitä?
Sama juttu myös hiuksissa, nekin ovat harventuneet ja otsan yläpuolella voi huomata myös jonkinlaista kaljua. En ole nyt edes meikkaillut paljoa siinä toivossa että ripseni lähtisivät taas kasvamaan mutta eipä nuo näytä siitä huolimatta kasvaneen.
Mutta kertokaa kaikki jotka ovat kärsineet ripsien menetyksestä niin kokemuksianne että miten olette saaneet ne kasvamaan takaisin ja missä ajassa? Mitkä ravintoaineet vaikuttavat ripsien kasvuun?
Olisin todella kiitollinen jos joku osaisi/viitsisi vastata, tämä ripsi/hiusongelma vaivaa minua ja paljon :(
Vastaukset 3
Vanhimmat
Proteiini vaikuttaa hiusten ja muiden karvojen kasvuun. Anemiasi ja laihtuminen on varmasti ollut syy ripsien huonoon kuntoon. Syömällä terveellisesti ja monipuolisesti asia varmasti korjaantuu. Siihen voi toki mennä jonkun aikaa.
Haa! Täällä yksi, joka on kokeillut vaikka mitä ripsien ja hiusten vahvistamisen saralla!
Jos sinulla on pistää rahaa menemään, niin voit kokeilla Vivinail -puristeita. Minä söin niitä, jotta olisi kynnet kasvaneet, eikä niillä ollut mitään vaikutusta kynsiin, arvaa potuttiko. Ripset vaan venyivät ja tuuhenivat. Ei niitä sen enempää tullut, vaan kasvoivat jokainen vähän vahvempina ja vähän pidempään, ennenkuin tippuivat pois. Oli kallista lystiä, mutta olipahan, millä räpsytellä ;-)
Ripsien kasvaminen on pillereitten sivuvaikutus, joten en voi mennä takuuseen, että sinulle ne vaikuttaisivat samoin. Kun lopetin Vivinailin syönnin, ripset palasivat hitaasti entiselleen. Vivinailia syödessä kestää aika kauan, ennenkuin vaikutukset näkyvät. Uuden ripsen ja kynnen pitää kasvaa alusta asti.
Toinen, mitä voisit kokeilla on Viviscal tai Biotiini. Biotiini on B -vitamiini, joka vaikuttaa hiusten kasvuun, kuulemma. Itsellä on nyt se kokeilun alla.
Viviscalia olen syönyt anoreksia -aikoinani, niillä potkaisin aina lihomisen aikana hiustenkasvun käyntiin: toimi! (minulla siis). Käytin myös sellaista viviscal-litkua, jota pistettiin päähän. Vaan kamalan kallista on sekin!
Ja epämiellyttävän hajuisia olivat ne pillerit :P Vaikutus ei tietenkään näy heti, vaan päänahasta alkaa pukkaamaan uutta hiusta ja muutaman kuukauden päästä pää on täynnä parin sentin höytyvää, joka näyttää jakauksen kohdalla hölmöltä :D
Kai syöt jotain Piimaa - kalkki - C - D -puristeita? Niihin voisi hyvin liittää sen biotiinin, koska niissä on sitä surkean vähän. Lisäksi kannattaa syödä öljy-puristeita. Itse syön E-Epaa, mutta ehkä joku Helokkiöljy tai muu vähän edullisempi kalaöljy on ihan yhtä hyvä.
Hiero päänahkaa hellästi sillätavalla, että sormenpäät EIVÄT liu pään iholla, vaan siten, että ikäänkuin liikuttelet ihoa. Se edistää verenkiertoa.
Vaihda korkeatasoiseen shamppooseen ja hellään ripsariin. Pese silmämeikki pois hellillä aineilla.
Yksi juttu vielä, mitä voisit kokeilla on RefectoCil "Longlash" -hoitomömmö. Olen sitä käyttänyt, se piti minulla ripset hyvässä kunnossa kuuriluontoisesti käytettynä. Huomasin, että sen teho väheni, jos sitä käytti jatkuvasti. Yksi putkilo ja sitten tauko! Sitä levitetään kuten ripsaria ripsille yöksi. Vaan se vaikuttaa luultavasti vaan ripseen ulkoisesti, en tiedä.
Samasta sarjasta on ripsienvärjäysaineita, joihin ei kannata koskea pitkällä tikullakaan. Ne ovat oikea ripsien surma.
Tsemppiä! Kyllä se siitä. Kärsivällisyydellä. Muista syödä proteiinia tarpeeksi.
Kiitti vastanneille! Aika hassua, olen itsekkin entinen anorektikko, todellakin siis vain entinen.
Protskuja olen alkanut syömään paljon enemmän, paljon tonnikalaa, raejuustoa, rahkaa, kanaa, kalaa yms. nuita pillereitä, puristeita, öljyjä yms en ole kokeillut mutta voisi kyllä kokeilla jos niistä olisi minullekkin hyötyä:) Piimax-prov:ta olen syönyt jonkin aikaa, nyt ne tosin ovat loppuneet, pariin kuukauteen en ole syönyt mitään.
Olisi ihanaa jos vuoden päästä ripseni olisivat entisellään ja jos nuo hiuksetkin olisivat paksuuntuneet:) Kärsivällisyyttähän tämä vaatii mutta ei voi mitään, hiljaa hyvä tulee. Ehkä vielä sitten joskus;)