Niska kipeytyy

Pämmy

Mistähän johtuu, että niskani on sauvakävelyä seuraavana päivänä ihan jumissa ja tosi kipeä ? Sauvani ovat oikean pituiset ja olen kiinnittänyt erityistä huomiota siihen, että työntö tapahtuu takana, joten liikeradan tai sauvojen virheellisyydestä tämä ei mielestäni voine johtua. Aloin sauvakävellä juuri niska-hartiaseutua vetreyttääkseni, mutta tuloksena on aina kauhea kipu ja käynti hierojalla.

6

3985

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minulta

      Ilmeisesti jännität hartioitasi.
      Rento ote vaan ja löysäillen.
      Ei tämä vakavaa ole.

      • minniliisa

        Nykyiset suosituksethan on, että 0,68x oma pituus sauvan pituudeksi. Tarkoittaa käytännössä 5cm lyhempiä sauvoja kuin aikaisemmin. Ja juuri siksi, että on helpompi kävellä oikein ilman niskojen ja hartioiden jännittämistä. Kokenut kävelijä voi kyllä kävellä pidemmilläkin sauvoilla, mutta se vaatii tekniikan hienosäätöä, eivätkä pitemmät sauvat anna tekniikkavirheitä anteeksi.

        Hyvin yleinen ongelma on hartioiden jännittäminen. Kannattaa kokeilla, että keskityt kävellessä siihen, että rentoutat hartiat alas ja hiukan taakse. Vaikka asento onkin hiukan etukumara, hartiat silti taakse alas rennoiksi. Tarkista tämä useaan otteseen lenkin aikana, yritä ottaa vaikka jokin muistisääntö, milloin tarkastaisit hartioidesi asennon. Etenkin väsyneenä ihmisillä asento hiukan lysähtää ja on huonompi hartiaseudulle. Jos huomaat, että jännität hartioita, kannattaa lenkin aikana ihan opetella tekemään pysähdyksiä joiden aikana nostaa hartiat korviin ja tiputtaa alas tms.

        Toinen vaihtoehto on, että viet sauvan liian pitkälle eteen. Kannattaa katsoa ohjeet netistä esim exelin sivuilta. Tarkkaile myös tätä, mutta uskoisin enemmän tuohon huomaamattomaan hartioiden jännitykseen.


    • menokone

      Onko käsihihnat kunnolliset ja säädetty niin, että keppi pysyy kädessä itsestään sormilla puristamatta?

      Tai asentosi voi olla liian pysty tai takakeno.

    • tiedän tämän.

      Jännität hartioita ihan selvästi! pää pystyssä ja hartiat rentoina! liikkumisen iloa:)

      • irti_

        Sauva pitää päästää lenkkinsä varaan kun kädet ovat alhaalla eli ei pidä puristaa, tämä rentoutujille ja jumppaa tarvitsijoille.
        Juoksemisen korvikkeena sopii taas hiihdosta tuttu tyyli antaa sauvoilla vauhtia.


    • zöf

      Jos hartiasi ovat jo valmiiksi jumissa ja hermot pinteessä, ei sauvakävely poista oireita yksinään.

      Mutta yhdessä kehoa kunniottavan venyttelyn avulla kylläkin....ajan kuluessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2452
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1622
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1066
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      81
      749
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      718
    Aihe